Prawo jest drugim najczęściej wybieranym kierunkiem na Uniwersytecie Szczecińskim. Popularnością cieszą się również takie kierunki jak: Administracja, Prawo służb mundurowych, Prawo Internetu i ochrony informacji oraz tegoroczna nowość – Prawo ochrony zasobów naturalnych. Rekrutacja na kierunki Wydziału Prawa i Administracji potrwa do 13 sierpnia. Aplikować można również na studia II stopnia (Administracja, Prawo medyczne oraz Prawo transportowe i ubezpieczeń transportowych) oraz na studia podyplomowe.

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego tworzy kadra uznanych naukowców, łączących pracę naukową z wykonywaniem zawodu prawnika jako sędzia, radca prawny czy adwokat. Dla studentów to gwarancja, że nie tylko uzyskają wiedzę teoretyczną o prawie, ale też nauczą się jak korzystać z niej w praktyce. Pomaga w tym również Klinika Prawa, czyli miejsce, gdzie pod okiem opiekunów, studenci zajmują się sprawami realnych osób, pomagając im rozwiązać ich problemy prawne i udzielając m.in. mieszkańcom Szczecina nieodpłatnych porad prawnych.

„Maturzyści szukają studiów, które oferują im dobrą przyszłość i takie właśnie są nasze studia”

Przy organizowaniu i prowadzeniu procesu kształcenia, Wydział współpracuje ze szczecińskim środowiskiem prawniczym. Przedstawiciele Okręgowej Izby Radców Prawnych oraz Okręgowej Rady Adwokackiej prowadzą np. praktyczne zajęcia w Sali Rozpraw, utworzonej specjalnie dla celów dydaktycznych. To wszystko wpływa na wysoki poziom kształcenia i sprawia, że maturzyści coraz chętniej wybierają studiowanie kierunków prawniczych w Szczecinie.

– Maturzyści szukają studiów, które oferują im dobrą przyszłość i takie właśnie są nasze studia. Dają one nie tylko dyplom ukończenia studiów, ale przede wszystkim doskonałą wiedzę i umiejętności, z których absolwenci będą korzystali w pracy zawodowej, bez względu na to, jaką ścieżkę kariery wybiorą – podkreśla dr hab. Ewelina Cała-Wacinkiewicz, prof. US, Dziekan Wydziału Prawa i Administracji US.

Ten wydział ukończyły osoby piastujące najważniejsze stanowiska w mieście.

Perspektywy na przyszłą karierę zawodową to najważniejszy czynnik, który decyduje o wyborze konkretnego kierunku. W przypadku studiów prawniczych w Szczecinie opcji na późniejszą pracę zawodową jest sporo. Wielu absolwentów tego Wydziału odnosi duże sukcesy zawodowe. Wystarczy przytoczyć nazwiska absolwentów Wydziału Prawa i Administracji, którzy teraz piastują najważniejsze stanowiska w mieście i regionie: Piotr Krzystek, Prezydent Miasta Szczecina, Olgierd Geblewicz Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego czy Zbigniew Bogucki, Wojewoda Zachodniopomorski.

Można też pójść inną drogą, na przykład taką jaką wybrał Adam Zieliński, znany szerzej jako Łona, który łączy działalność w świecie sztuki (przede wszystkim rap) z pracą prawnika. Wybierając po studiach drogę stricte prawniczą, absolwenci mają duże szanse, by dostać się na aplikację prawniczą.

– Nasze studia kompleksowo przygotowują do kontynuowania nauki na aplikacji. Wyniki egzaminów wstępnych na aplikacje korporacyjne w szczecińskich komisjach egzaminacyjnych wypadają zawsze powyżej średniej krajowej. Szczególnie jesteśmy dumni z tego, że nasi absolwenci, którzy w trakcie studiów osiągali dobre wyniki równie dobrze radzą sobie na egzaminach wstępnych – w 2020 roku zaledwie troje naszych absolwentów, którzy na dyplomie uzyskali ocenę bardzo dobrą, nie dostało się na wybraną przez siebie aplikację prawniczą – mówi dr hab. Ewelina Cała-Wacinkiewicz, prof. US.

Symulator miejsca zbrodni i inne nowinki technologiczne

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego jest najstarszą jednostką kształcącą prawników na Pomorzu Zachodnim, jednak cały czas rozwija się, korzystając m.in. z technologicznych nowinek. Powstaje właśnie symulator wirtualnej rzeczywistości, który będzie odwzorowywał percepcję i ograniczenia osoby: o nietypowym wzroście, głuchej i niedosłyszącej, niedowidzącej, poruszającej się na wózku inwalidzkim czy osoby starszej. Ma to uczulić absolwentów, by z jeszcze większą empatią podchodzili do drugiego człowieka, również na swojej drodze zawodowej. Uważamy, że naszą odpowiedzialnością jest zwrócenie im uwagi na osoby ze szczególnymi potrzebami.

Symulatorów będzie w przyszłości więcej. Ciekawym doświadczeniem, np. dla przyszłych prokuratorów, będzie symulator wirtualnego miejsca zbrodni. Już teraz umiejętności praktyczne można ćwiczyć na profesjonalnej Sali Rozpraw.

Nowe kierunki i kształcenie specjalistów. „Dostrzegamy zmiany zachodzące w społeczeństwie, a także aktualne potrzeby rynku pracy”

Nowinki dotyczą nie tylko technologii, ale również oferty dydaktycznej. Kandydaci mogą wybierać już nie tylko Prawo lub Administrację, ale też Prawo służb mundurowych, Prawo Internetu i ochrony informacji oraz tegoroczna nowość – Prawo ochrony zasobów naturalnych.

– Dostrzegamy zmiany zachodzące w społeczeństwie, a także aktualne potrzeby rynku pracy. Dostosowujemy naszą ofertę do wniosków płynących z tej analizy. Zwracam uwagę na liczbę prawników, wykonujących zawód adwokata czy radcy prawnego. Jest ich obecnie na rynku pracy znacznie więcej niż np. 15 lat temu. Stawiamy więc na kształcenie specjalistów – tłumaczy dr hab. Ewelina Cała-Wacinkiewicz, prof. US.

Nowe kierunki mogą zachęcić również naszych absolwentów, aby zaktualizowali swoją wiedzę teoretyczną i wyspecjalizowali się w dziedzinach, szczególnie istotnych w zmieniającym się świecie – zwraca uwagę dr hab. Ewelina Cała-Wacinkiewicz, prof. US – natomiast nasz najnowszy kierunek, Prawo ochrony zasobów naturalnych, jest odpowiedzią na zmieniający się świat i potrzebę zmierzenia się z zachodzącymi zmianami klimatycznymi. Kierunek ten debiutuje w czasach, w których sprawy dotyczące ochrony środowiska przejmują młodych ludzi coraz bardziej. W tym kontekście myślę m.in. o Młodzieżowym Strajku Klimatycznym.

Oferta dla absolwentów studentów I stopnia

Nowe możliwości znajdą również osoby zainteresowane studiami II stopnia. Po raz pierwszy można bowiem aplikować na Prawo transportowe i ubezpieczeń transportowych. Miejsca znajdą się także na Administracji i Prawie Medycznym.

Szczegółowe informacje o warunkach rekrutacji na kierunki Wydziału Prawa i Administracji w Szczecinie można znaleźć na stronie: https://wpia.usz.edu.pl/rekrutacja-informacje/.

Do 13 sierpnia trwa nabór na:

• kierunki studiów drugiego stopnia (Administracja, Prawo medyczne, Prawo transportowe i ubezpieczeń transportowych);

• kierunki pierwszego stopnia (Administracja, Prawo służb mundurowych, Prawo Internetu i ochrony informacji, Prawo ochrony zasobów naturalnych);

•kierunek Prawo - studiów jednolitych magisterskich w trybie niestacjonarnym.

Trwa również nabór na studia podyplomowe: Prawo administracyjne i samorządowe, Zamówienia publiczne, Prawo Ochrony Środowiska, Organizowanie i zarządzanie opieką nad dziećmi w wieku do lat 3. W przygotowaniu są kolejne kierunki studiów.