Brama rzeczna, baszty, kościoły z obejściem i średniowieczny gotyk z najlepszego okresu. Wycieczki poSzczecinie.pl przespacerują się Stargardem Szczecińskim.

Głównym tematem naszej podróży będzie średniowieczne miasto, a nasze zwiedzanie zrealizujemy w obrębie murów dawnego Stargardu.
Stargard w naszej części pomorza jest perełką architektury, odnajdziemy w nim to wszystko czego w Szczecinie już nie ma. Zobaczymy jak miasto średniowieczne, miasto gotyckie funkcjonowało. - wyjaśnia Grzegorz Kruszewski przewodnik miejski.

Nie bez powodu Stargard Szczeciński znajduje się trasie Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. W tym mieście znajdziemy obiekty, które powstały w schyłkowej fazie gotyku, a zatem w momencie, gdy styl ten był najlepiej rozwinięty. Najszczęśliwsze dla Stargardu (a także dla zwiedzających) jest to, że średniowieczne obiekty w dużej mierze zostały zachowane, te natomiast, które uległy zniszczeniu zostały odbudowane.

W Szczecinie średniowiecze jest nieczytelne

W Stargardzie odnajdziemy Basztę Morze Czerwone – najokazalszą w Polsce basztę miejską, Basztę Tkaczy, Basztę Jeńców i Basztę Białogłówkę. Zwiedzimy bramy miejskie – Pyrzycką, Wałową, Świętojańską i Młyńską, która jednocześnie jest bramą rzeczną – jedyną w Polsce zbudowaną nad korytem rzeki. Zobaczymy kościoły z obejściem – czyli kolegiatę pw. NMP Królowej Świata i kościół św. Jana, Ratusz i mury miejskie z II połowy XIII wieku. W Stargardzie będziemy mogli także ujrzeć kunszt i geniusz Hinricha Brunsberga, który w tym mieście stworzył dzieło swego życia, a który szczecinianom powinien kojarzyć się m.in. z katedra świętego Jakuba.

Tych szczecińskich odniesień będzie kilka – i nie tylko ze względu na nazwę miasta. Łączyła nas architektura, postacie, a także starcia, których pozostałości możemy oglądać do dziś. Na przykładzie Stargardu zobaczymy jak funkcjonowało miasto średniowieczne i hanza.

Jak zarezerwować?

Wycieczka zaplanowana jest na 10 maja i będzie nieco odmienna od naszych standardowych spacerów. Spotkamy się w Stargardzie Szczecińskim, po którym będziemy wędrować około 5 godzin. W trakcie spaceru planowany jest czas wolny- by uczestnicy mogli odpocząć. Koszt wycieczki to 40 zł za osobę. Więcej informacji na temat sposobu rezerwacji znajdziecie na oficjalnej stronie projektu.