Dlaczego to takie ważne? Co jeszcze trzeba zrobić o sprzedaży samochodu? Odpowiadamy w niniejszym artykule. Zapraszamy!

 

  1. Co zrobić po sprzedaży samochodu?
  2. Ubezpieczenie OC a sprzedaż samochodu – zwrot należności
  3. Dlaczego zgłoszenie sprzedaży samochodu jest obowiązkowe?

Jeśli planujesz sprzedaż samochodu, są pewne obowiązkowe kroki, przez które trzeba przejść nie tylko podczas transakcji, ale i po sprzedaży. Jeśli nie zgłosisz tego faktu do odpowiednich organów państwowych czy ubezpieczycielowi, w pierwszym przypadku otrzymasz karę pieniężną, w drugim kłopoty – jeśli na przykład nowy właściciel spowoduje kolizję. Co zatem należy zrobić po sprzedaży samochodu?

Co zrobić po sprzedaży samochodu?

Co należy zrobić, kiedy sprzedamy samochód? W pierwszej kolejności powinniśmy zgłosić zbycie pojazdu w odpowiednim Wydziale Komunikacji. Jeśli tego nie uczynisz, zostanie nałożona na Ciebie kara w wysokości od 200 do nawet 1000 zł. Poza tym możesz mieć kłopoty w sytuacji, gdy nowy właściciel spowoduje wypadek, otrzyma mandat czy nawet weźmie udział w przestępstwie. Wtedy każde przewinienie pójdzie na Twoje konto.

Oprócz tego należy zgłosić sprzedaż samochodu swojemu ubezpieczycielowi. Procedura ta nie jest skomplikowana i u większości towarzystw ubezpieczeniowych wygląda tak samo. Na przykład w towarzystwie ubezpieczeniowym Compensa - zgłoszenie sprzedaży można dokonać zarówno za pośrednictwem agenta ubezpieczeniowego, jak i e-maila oraz tradycyjną pocztą. W przypadku dokumentów obowiązkowe jest dostarczenie wypełnionego formularza lub tak zwane pismo przewodnie, które zawiera nasze dane – imię i nazwisko, adres oraz PESEL. W piśmie tym muszą znaleźć się również informacje na temat daty sprzedaży samochodu, marka oraz model auta, numer rejestracyjny i oczywiście numer ubezpieczenia OC. Do dokumentów należy dołączyć także kopię umowy sprzedaży.

Ubezpieczenie OC a sprzedaż samochodu – zwrot należności

Zastanawiasz się, czy po sprzedaży samochodu i zgłoszeniu tego faktu towarzystwu ubezpieczeniowemu dostaniesz zwrot należności za opłacane składki? Wszystko zależy od rodzaju polisy, z której korzystałeś. Przy AC, Assistance oraz NWW każdy zainteresowany może ubiegać się o zwrot pieniędzy za te składki, które nie zostały wykorzystane. Natomiast, jeśli chodzi o ubezpieczenie OC, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Nowy właściciel samochodu musi zgłosić, że rezygnuje z Twojego ubezpieczenia. W sytuacji, gdy zależy nam na zwrocie, kwestię tę powinno poruszyć się już przy transakcji sprzedaży samochodu. Jest jeszcze jedna możliwość – wartość OC można doliczyć do kwoty samochodu. A zatem osoba, która kupuje od Ciebie samochód, zapłaci bezpośrednio Tobie za OC i będzie mógł w dalszym ciągu z niego korzystać. Oczywiście musi przepisać to ubezpieczenie OC na siebie i ewentualnie zmodyfikować polisę.

Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz na stronie https://porownywarki-ubezpieczen.pl/n/zgloszenie-sprzedazy-samochodu-pzu-wyglada-praktyce, na którą już teraz zapraszamy.

Dlaczego zgłoszenie sprzedaży samochodu jest obowiązkowe?

Z prawnego punktu widzenia powiadomienie ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu jest oczywiście obowiązkowe. Zgodnie z art. 32 każdy sprzedający ma obowiązek w ciągu 14 dni od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży samochodu, zgłosić ten fakt swojemu ubezpieczycielowi. W sytuacji, gdy nie zgłosimy zbycia pojazdu w Wydziale Komunikacji, nałożona zostanie na nas kara finansowa. W przypadku ubezpieczenia tego rodzaju kary nie ma, ale możemy mieć nieco inne kłopoty. Jakie?

Zatem zgłoszenie towarzystwu ubezpieczeniowemu o sprzedaży samochodu jest bardzo ważne. Dlaczego? Dopóki nie poinformujesz o tym swojego ubezpieczyciela, formalnie polisa w dalszym ciągu będzie Twoja. Za uregulowanie składek zatem odpowiadasz Ty oraz kupujący. Jeśli w dokumentach będziesz zapisany jako właściciel, mimo iż samochód został sprzedany, może przynieść Ci to dużo kłopotów, szczególnie gdy kupujący spowoduje wypadek lub kolizję. W takiej sytuacji organy ścigania – na przykład policja – zgłoszą się przede wszystkim do Ciebie w celu złożenia szczegółowych wyjaśnień. Chociaż pamiętanie o takich rzeczach przy sprzedaży auta może być nieco uciążliwe, warto zadbać o to, aby umowa kupna sprzedaży samochodu była prawidłowo przygotowana, a obie strony dopełniły wszystkich niezbędnych formalności przy sprzedaży pojazdu. Chodzi zarówno o zgłoszenie zbycia pojazdu przez dotychczasowego właściciela, jak i to, aby podać prawidłowy adres zamieszkania. Dodatkowo warto sprawdzić, jakie obowiązki czekają na nowego posiadacza samochodu. Warto również starać się zawsze uczciwie opisać stan techniczny pojazdu. Przy sprzedaży samochodu należy poinformować o ewentualnych problemach, aby nowy właściciel mógł się bezpiecznie poruszać w ruchu drogowym.

undefined