„Szczecin – miasto wolne od dyskryminacji” – tak brzmi tytuł stanowiska przyjętego właśnie przez prezydenta Piotra Krzystka. Padają w nim m.in. deklaracje wsparcia osób dyskryminowanych i zapewnienia stworzenie programu przeciwdziałania dyskryminacji i jej skutkom.

Miejscy aktywiści od dawna apelowali do prezydenta o zajęcie jasnego stanowiska w tej kwestii. Do Rady Miasta wpłynęła niedawno petycja w sprawie wdrożenia przez miasto kompleksowego programu działań antydyskryminacyjnych, podpisana przez Dagmarę Adamiak ze społeczności „RÓWNiE” i Igora Podeszwika z inicjatywy Nowy Szczecin. W poniedziałek zyskała ona pozytywną opinię Komisji ds. Skarg, Wniosków i Petycji.

Również w poniedziałek swoje stanowisko w tej sprawie ogłosił prezydent Krzystek. Przyjęty dokument ma być nie tylko deklaracją, ale przede wszystkim zalążkiem programu systemowej walki z dyskryminacją.

– Szczecin zawsze był miastem różnorodnym i tolerancyjnym, dlatego zdecydowaliśmy, by w tym szczególnym czasie podjąć się realnych działań, które będą stały na straży podstawowych praw człowieka. Nie chcemy, by deklaracja była tylko hasłem, dlatego program, który stworzymy, ma realnie odpowiadać na potrzeby narażonych na nierówne traktowanie grup społecznych – mówi Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta, który w szczecińskim magistracie będzie odpowiadał za koordynację działań oraz program przeciwdziałania dyskryminacji.

Na najbliższej sesji Rady Miasta dokument zostanie przedstawiony radnym.

 

„Szczecin – miasto wolne od dyskryminacji”

My szczecinianie, przesiąknięci ideą humanitaryzmu, równości i tolerancji, reprezentując piękne tradycje walki o demokrację oraz protestu przeciwko niesprawiedliwości, dyskryminacji i zniewoleniu, głośno i stanowczo sprzeciwiamy się jakimkolwiek formom dyskryminacji i wykluczenia ze względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne lub społeczne, narodowość, wiarę, światopogląd, stan zdrowia, wiek, orientację seksualną, tożsamość płciową, majątek oraz wszystkie inne cechy osobiste, które podkreślają indywidualność każdego człowieka oraz budują jego podmiotowość i poczucie tożsamości. Uważamy, że elementem niezbędnym dla rozwoju Szczecina i poczucia zadowolenia jego mieszkańców jest społeczeństwo oparte na różnorodności i bezwarunkowym szacunku dla drugiej osoby. Będąc przekonanymi o słuszności tych słów i działając w myśl Konstytucji RP oraz Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, deklarujemy pełne wsparcie dla poniższych postulatów.

1. Sprzeciw wobec jakiejkolwiek formy dyskryminacji.

2. Sprzeciw dla wykorzystywania tematu dyskryminacji dla realizacji celów politycznych i budowania podziałów wśród mieszkańców.

3. Aktywne wsparcie dla idei tolerancji, równości i szacunku dla drugiego człowieka, we wszystkich obszarach życia społecznego.

4. Prowadzenie działań edukacyjnych, poruszających problem dyskryminacji i mowy nienawiści w życiu publicznym.

5. Zapewnienie realnego wsparcia dla osób doświadczających dyskryminacji.

6. Podejście do tematu dyskryminacji w sposób odpowiedzialny, ze świadomością konieczności długofalowych działań i rozwiązań.

7. Stworzenie programu przeciwdziałania dyskryminacji i jej skutkom.