8 grudnia 2010 r., z okazji 130 rocznicy urodziń generała George’a C. Marshall’a, Kwatera Główna Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego oraz Szczecińskie Stowarzyszenie Dom Nobla zorganizowało w Koszarach Bałtyckich Seminarium Polityczno-Wojskowe.
Rektorzy szkół wyższych, przedstawiciele świata kultury i nauki Szczecina, Dyrektor i uczniowie Szczecińskiej Szkoły Międzynarodowej, jak również nauczyciele i uczniowie Zespołu SzkółNr 2 im. Noblistów Polskich z Choszczna, łącznie blisko 80 gości, wzięli udział w spotkaniu. Zaproszeni goście powitani zostali przez Dowódcę Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, generała broni Rainera Korffa oraz Prezydent Stowarzyszenia Dom Nobla Annę Szachowicz.
“Jestem szczęśliwy widząc naszych dostojnych gości, a szczególną radość sprawia mi obecność tak wielu młodych studentów” – rozpoczął generał Korff. “Rola jaką odegrał generał Marshall w polityce zagranicznej i procesie odbudowy Europy po II Wojnie Światowej jest nie do przecenienia” – dodał Dowódca Korpusu. „Dlatego właśnie zdecydowałem się być gospodarzem dzisiejszego spotkania”.
“Generał G. C. Marshall jest jedynym wojskowym laureatem Pokojowej Nagrody Nobla w całej historii jej przyznawania. Nasza dzisiejsza uroczystość to tylko niewielki płomień podkreślający pamięć o wielkim człowieku, który tak znacząco wpłynął na losy powojennej Europy” – podkreśliła Pani Szachowicz.
Następnie uczestnicy seminarium mieli możliwość zapoznania się z sylwetką generała Marshalla. Prezentacja przeplatana była występami wokalnymi. Ta część przygotowana została przez uczniów Zespołu Szkół z Choszczna. Święta Bożego Narodzenia są tuż za rogiem, stąd też ostatnią piosenką, wykonaną już wspólnie przez wszystkich zgromadzonych było słynne „Marry Christmas Everyone”.
Generał Korff był pod ogromnym wrażeniem wysokiego poziomu, jak również tak nietypowego sposobu przybliżenia tematu. Wyrażając swoje uznanie, wręczył jego wykonawcom pamiątkową monetę Dowódcy Korpusu.
W kolejnej części spotkania przedstawiona została
historia i zadania Korpusu,
a także najważniejsze informacje dotyczące zakończonej w sierpniu misji
personelu Kwatery w Afganistanie. Zarys działania Międzynarodowych Sił Wsparcia
Bezpieczeństwa (ISAF) oraz wkład personelu Korpusu w realizację zadań Połączonego
Dowództwa ISAF (IJC) stanowiły najważniejsze elementy prezentacji, a
następująca po każdej z nich sesja „pytanie-odpowiedź”, dała możliwość
uzyskania odpowiedzi na bardziej szczegółowe pytania.
źródło|:mat. prasowe
Komentarze
0