Pościg na wodzie, strzały, rozbity w trakcie ucieczki jacht i próbujący ukryć się na wyspie przestępcy – to tyko kilka scen z założeń scenariusza ćwiczeń, w których udział wzięły polskie i niemieckie służby.

Ćwiczenia dotyczyły obszaru współdziałania służb niemieckich i polskich w związku z kradzieżą jachtu motorowego na terenie Niemiec i miały za zadanie zapobiec zanieczyszczeniu oraz zniszczeniu środowiska naturalnego poprzez zneutralizowanie wycieku substancji ropopochodnych z rozbitego jachtu.

Jak miałaby wyglądać pogoń za złoczyńcami? Pościg za sprawcami drogą wodną odbywa się najpierw na terenie Niemiec, a następnie na akwenach województwa zachodniopomorskiego. Z ustaleń niemieckich funkcjonariuszy wynika, że przestępcy mogą być uzbrojeni. Po przekroczeniu przez sprawców polskiej granicy wodnej Patrol Straży Granicznej rozpoczyna pościg za przestępcami, którzy z Zalewu Szczecińskiego wpływają na obszar wodny miasta Szczecin. Do działań pościgowych włączają się funkcjonariusze z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Szczecinie i szczecińscy policjanci. Łodzie policyjne blokują wejście na Przekop Mieleński, kierując przestępców w stronę Trasy Zamkowej, którzy rozbijają jacht na brzegu wyspy Bielawa i pieszo kontynuują ucieczkę na lądzie. Tam zostają obezwładnieni i zatrzymani przez policjantów z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Szczecinie, a następnie przewiezieni w rejon nabrzeża Trasy Zamkowej. Z rozbitego jachtu do wody wydostaje się paliwo, do działań włączona zostaje załoga PSP w Szczecinie, która neutralizuje rozlaną substancję. Działania pościgowe dobiegają końca, nikt z osób postronnych nie ucierpiał, sprawcy zostali zatrzymani.

Ćwiczenia zorganizowane zostały w ramach projektu: „Monitoring akwenów na terenie Pomorza Zachodniego i Meklemburgii Pomorza Przedniego”. W ramach tego projektu zakupiona została nowoczesna łódź patrolowa wyposażona m.in. w nawigację, sonar oraz radar. Ten nowoczesny sprzęt wykorzystywany jest przez szczecińskich policjantów do patrolowania delty Odry i Zalewu Szczecińskiego. Łódź wykorzystywana była podczas ćwiczeń w działaniach pościgowych.

W ćwiczeniach uczestniczyły polskie i niemieckie służby (online), w tym Policja, Policja Meklemburgii Pomorza Przedniego, Straż Graniczna, Urząd Morski w Szczecinie, WOPR Szczecin, Portowa Straż Pożarna i Komenda Miejska PSP w Szczecinie.