W niedzielę, 20 lutego, będzie można bezpłatnie zwiedzać szczecińskie Muzeum Techniki Wojskowej (w godzinach 10:00-13:00). Wystawa broni i wyposażenia wojskowego, z wieloma nawiązaniami do historii Szczecina, jest sukcesywnie rozwijana w schronie przy ul. Bulwar Gdański 7 (pod Trasą Zamkową, w pobliżu ul. Energetyków).

Muzeum Techniki Wojskowej jest społeczną inicjatywą Fundacji Edukacji Strzeleckiej i Historycznej „Semper Parati”. Po raz pierwszy zostało udostępnione do zwiedzania latem 2019 r. Wystawy tworzą pasjonaci historii w czasie wolnym od swojej zawodowej pracy. Dlatego muzeum może być na razie otwierane wyłącznie w wybrane weekendy.

„Eksponaty związane z techniką wojskową różnego rodzaju”

W najbliższą niedzielę (20 lutego) będzie więc jedna z nielicznych okazji, by zajrzeć do betonowego schronu na Łasztowni. Co będzie można tam zobaczyć?

– Prezentujemy sprzęt wojskowy i sprzęt obrony cywilnej. Eksponaty związane z techniką wojskową różnego rodzaju. Poczynając od broni, kończąc na drobnych elementach z życia codziennego żołnierzy – mówi Krystian Dorawa, dyrektor Muzeum Techniki Wojskowej.

Największą atrakcją jest najczęściej broń

Poszczególne pomieszczenia w schronie zostały zaaranżowane na wystawy tematyczne. Prezentowane są m.in. zagadnienia z czasów II wojny światowej i zimnej wojny. Jest dużo nawiązań do Szczecina.

– Moja ulubiona sala jest poświęcona 56. Kompanii Specjalnej, czyli jedynym komandosom, którzy pojawili się w historii Szczecina. Jednym z ciekawszych eksponatów są pozostałości niemieckiego karabinu maszynowego MG42, które odnaleziono w Puszczy Bukowej – opowiada Krystian Dorawa.

Dla wielu odwiedzających to właśnie broń jest największą atrakcją wystawy. W najmłodszym szczecińskim muzeum można zobaczyć karabiny i pistolety z różnych epok.

Są też pojazdy wojskowe

Muzeum wykorzystuje również plac przed schronem. Eksponowane są tam pojazdy wojskowe, m.in. transporter opancerzony SKOT. Ta część kolekcji też jest rozwijana, latem dołączyć do niej ma np. wojskowy polonez-sanitarka.

– Muzealia pozyskujemy w różny sposób. Część dostajemy z Ministerstwa Obrony Narodowej, część od różnych instytucji. Jako osoby prowadzące muzeum, często sami kupujemy eksponaty, które później wystawiamy do oglądania w formie depozytów muzealnych – tłumaczy Krystian Dorawa.

Szczegółowe informacje o szczecińskim Muzeum Techniki Wojskowej można znaleźć na stronie: stary-bunkier.pl.