Ta informacja ucieszy na pewno wszystkich fanów plenerowych projekcji. W tym roku filmy na zamkowym dziedzińcu będzie można oglądać już od czerwca. W sumie czekają nas aż trzy miesiące bezpłatnych pokazów. Pierwszy seans już za dwa tygodnie.
Tradycyjnie Zamkowe Noce Filmowe startowały wraz z początkiem lipca. W tym roku na seanse pod chmurką Zamek Książąt Pomorskich po raz pierwszy zaprasza już od czerwca. Filmy na małym dziedzińcu będą wyświetlane w tygodniu o godz. 21:30. Projekcje startują od 14 czerwca (pierwotny, pierwszy termin 7 czerwca zamieniono na 17 czerwca).

Na początek zaplanowano pokazy w muzyczno-filmowym cyklu „Od big-beatu do rocka” - historia polskiej muzyki rockowej w filmie. Na zamkowym dziedzińcu będzie można obejrzeć m.in.: komedię „Mocne uderzenie” Jerzego Passendorfera, opowiadającą o miłosnych perypetiach Kuby, który ma nieszczęście być łudząco podobny do bigbeatowego piosenkarza – Johnny Tomali; „Fana” Wojciecha Maciejewskiego, będącego przenikliwym portretem szefa jednego z fanklubów Maanamu, który wciągając młodych ludzi w prawie religijną adorację zespołu, stara się zarazem spacyfikować buntownicze nastroje młodych wielbicieli grupy; „Film o pankach” w reż. Mariusza Trelińskiego, w którym wśród warszawskiej załogi pojawia się nieżyjący już pierwszy wokalista Dezertera – Skandal czy oparty na wydarzeniach z życia Magika, jednego z założycieli legendarnej formacji Paktofonika, film „Jesteś Bogiem” Leszka Dawida. W repertuarze znalazły się także filmy o Czesławie Niemenie: „Sen o Warszawie” oraz dokument Marka Piwowskiego „Sukces”.

Przed filmami będą koncerty

Co ciekawe, czerwcowe projekcje zostaną poprzedzone koncertami nawiązującymi do klimatu muzycznego prezentowanych filmów. Zamek zaprosił do współpracy m.in.: Wojciecha Rapę, Andrzeja Szpaka oraz szczecińskie zespoły grające współczesny punk, rock i rap.

W lipcu i sierpniu na małym dziedzińcu będzie przede wszystkim prezentowane kino polskie i europejskie. Nie zabraknie projekcji filmów koprodukowanych przez Zachodniopomorski Fundusz Filmowy „Pomerania Film”. Przewidziany jest także przegląd filmów dokumentalnych z ubiegłorocznej edycji Szczecin European Film Festival.

Specjalną projekcję Zamek Książąt Pomorskich zaplanował 5 lipca. Zostanie wówczas wyświetlony film dokumentalny „Janis” o życiu i twórczości Janis Joplin. Będzie to zapowiedź koncertu poświęconego twórczości Joplin w wykonaniu zwyciężczyni drugiej edycji programu „The Voice of Poland” Natalii Sikory z zespołem. Koncert odbędzie się na zamkowym dziedzińcu w piątek, 15 lipca. Do 1 czerwca bilety można zakupić w promocyjnej cenie 25 zł.

ZAMKOWE NOCE FILMOWE – REPERTUAR W CZERWCU:

17.06.2016 (wtorek), godz. 21.30

Koncert zespołu Acoustic Guitar Project: Małgorzata Jarmoc, Wojciech Rapa

Szczeciński big beat: wielkie przeboje z dawnych lat

Jak powstali Skaldowie
reżyseria: Stanisław Kokesz, 1969, 22 min, (WFDiF-TVP)
Film krótkometrażowy Stanisława Kokesza przedstawiający historię zespołu Skaldowie.

Mocne uderzenie
reż. Jerzy Passendorfer, 1966, 78 min (Kadr)
obsada: Magdalena Zawadzka, Irena Szczurowska, Wieńczysław Gliński, Jarema Stępowski, Zofia Czerwińska, Wiesław Michnikowski

14.06.2016 (wtorek), godz. 21.30
Koncert zespołu Markato

Covery zespołu Maanam

Fan
reżyseria: Wojciech Maciejewski, 1987, 30 min (WFO, Łódź)
Sylwetka Wiesława Ciasnowskiego, opiekuna jednego z kół ZSMP, wyróżnionego nagrodą dla najlepszego wychowawcy.

Wielka majówka
reżyseria: Krzysztof Rogulski, 1981, 86 min (Silesia, Kadr)
obsada: Ryszard Kotys, Ewa Wiśniewska, Grażyna Szapołowska, Zbigniew Zamachowski, Krzysztof Kowalewski, Roman Kłosowski, Zbigniew Buczkowski
Kultowy film z udziałem zespołu "Maanam".

15.06.2016 (czwartek), godz. 21.30

Koncert zespołu The Zwyrols


Film o pankach

reżyseria: Mariusz Treliński, 1983, 16 min. (PWSFTiTv)
Dokumentalna opowieść, w której reżyser podejmuje próbę dotknięcia tematu polskiej subkultury punkowej pod koniec stanu wojennego. Ruch punkowy wydaje się szczerym głosem pokoleniowym w świecie wszechobecnej propagandy.

Zad wielkiego wieloryba

reżyseria: Mariusz Treliński, 1987, 78 min. (Studio Munka/TVP)
obsada: Sylwia Wysocka, Wojciech Malajkat, Zbigniew Zamachowski, Roman Wilhelmi, Ewa Żukowska
Debiut fabularny Mariusza Trelińskiego, dziś znanego i uznanego na świecie twórcy wspaniałych widowisk operowych, wówczas młodego reżysera i scenarzysty, jednego z przedstawicieli generacji "dzieci stanu wojennego".

21.06.2016 (wtorek), godz. 21.30
Koncert zespołu 747


KSU Legenda Bieszczad. Legenda rocka
reżyseria: Jerzy Jernas, 2007, 30 min. (Garaż-film)
Film dokumentalny o legendzie polskiego punk rocka, bieszczadzkim zespole KSU.

Fala
reżyseria: Piotr Łazarkiewicz, 1986, 79 min, (Studio im. Irzykowskiego)
Przebieg Festiwalu Muzyków Rockowych w 1985 roku zarejestrowali filmowcy ze Studia im. Karola Irzykowskiego. Tak powstał pełnometrażowy dokument Fala przedstawiający jarociński festiwal muzyki rockowej w oczach biorącej w nim udział młodzieży i ówczesnych władz miasta oraz przedstawicieli organizacji społecznych.

22.06.2016 (środa), godz. 21.30
Koncert Buogu


Paktofonika
scen. Piotr Śliwowski, 2009, 26 min. (TVP)
Osią reportażu są losy hiphopowego zespołu Paktofonika i jej legendarnego lidera - charyzmatycznego Magika - członka składów Kaliber 44 i Paktofonika, autora przełomowych dla hip-hopu, poetyckich, metafizycznych tekstów, bezkompromisowego artysty, który zginął śmiercią samobójczą 26 grudnia 2000 r.

Jesteś Bogiem
reżyseria: Leszek Dawid, 2012, 119 min. (Kadr/ Kino Świat)
obsada: Marcin Kowalczyk, Tomasz Schuchardt, Dawid Ogrodnik, Arkadiusz Jakubik, Marcin Dorociński
Pełnometrażowy film o grupie Paktofonika, która zmieniła oblicze polskiego hip-hopu. Obraz koncentruje się na historii Magika, Rahima i Fokusa, którzy za sprawą takich utworów, jak słynny "Jestem bogiem", stali się głosem pokolenia młodych Polaków ostatnich kilkunastu lat.

28.06.2016 (wtorek), godz. 21.30
Koncert piosenek Czesława Niemena
w wykonaniu Andy-Andrzeja Szpaka - śpiew, instr. klawiszowe, Wojciecha Rapy - gitara, śpiew (Wawele, Czerwono-Czarni), Małgorzata Jarmoc - śpiew oraz Tomasza Szpaka - perkusja

Sukces
reżyseria: Marek Piwowski, 1968, 13 min (WFDiF)
Filmowy portret Czesława Niemena.

Sen o Warszawie
reżyseria: Krzysztof Magowski, 2014, 107 min (Gutek Film)
Sen o Warszawie w reżyserii Krzysztofa Magowskiego, to pierwszy duży film biograficzny o Czesławie Niemenie, piosenkarzu, kompozytorze i multiinstrumentaliście, ikonie polskiej muzyki rozrywkowej.

Wstęp na wszystkie seanse jest bezpłatny. W lat filmy pod chmurką będzie można również oglądać m.in. na dachu Kaskady.