Rozpoczyna się przebudowa kwartału w okolicy al. Wojska Polskiego, między ulicami: Małkowskiego, ks. Bogusława X, Boh. Getta Warszawskiego oraz kr. Jadwigi. Powstanie tam m.in. dwupoziomowy parking podziemny na 262 miejsca, żłobek, plac z miniamfiteatrem oraz specjalne mieszkania dla osób starszych i niepełnosprawnych.

To inwestycja realizowana przez Szczecińskie TBS. Prace o łącznej wartości 67,4 mln zł wykona szczecińska spółka Prime Construction, która złożyła najkorzystniejsza ofertę w przetargu. W związku z rozpoczęciem budowy, od soboty, 17 lipca, nie będzie już możliwe parkowanie na terenie podwórza.

– Informację w tej sprawie w formie ulotek i ogłoszeń otrzymali mieszkańcy budynków otaczających teren oraz kierowcy parkujący na tym obszarze. Stosowną tablicę informującą o rozpoczęciu inwestycji i wyłączeniu parkowania ustawiono także na wjeździe do kwartału. Przepraszamy wszystkich za utrudnienia związane przebudową i dziękujemy za wyrozumiałość! – mówi Tomasz Klek, rzecznik prasowy miasta ds. mieszkalnictwa.

Zielona przestrzeń sprzyjająca wypoczynkowi zamiast szarego podwórka zastawionego samochodami

Zaniedbane wnętrze kwartału ma zmienić się w przyjazną przestrzeń publiczną z nowymi funkcjami. Stanie tam budynek z trzydziestoma mieszkaniami wykończonymi „pod klucz”. Połowa z nich przeznaczona będzie dla osób starszych, w tym kilka dla osób niepełnosprawnych ruchowo, a jedno dla wychowanków pieczy zastępczej. Dla wygody seniorów zaprojektowano windę, którą będzie można wjechać również na taras z ogrodem warzywnym na dachu. Na parterze budynku zaplanowano świetlicę środowiskową i żłobek dla około 30 dzieci. Pod ziemią będzie dwupoziomowy parking na 262 miejsca.

– Ogromną zaletą tej inwestycji jest wprowadzenie miejsc parkingowych do garażowca podziemnego. Po przebudowie wjazd na teren kwartału przewidziany będzie jedynie dla pojazdów uprzywilejowanych to jest: straży pożarnej, pogotowia, służb oczyszczania miasta, dojazdów awaryjnych lub związanych z dostawami towaru. Dzięki temu będzie można całkowicie oddać wnętrze kwartału mieszkańcom, wprowadzić wiele nowych funkcji i stworzyć zieloną przestrzeń, sprzyjającą wypoczynkowi – podkreśla Tomasz Klek.

Rozwiązania proekologiczne

W centrum kwartału zaplanowano główny plac publiczny. Stanie tam miniamfiteatr i fontanna z posadzkowych dysz. Wzdłuż głównego placu poprowadzona będzie pergola. W narożniku budynków frontowych przy ul. ks. Bogusława X i Małkowskiego zaprojektowano ogród społeczny oraz plac zabaw dla dzieci. Wokół pojawią się ławki, elementy małej architektury, akcenty rzeźbiarskie i wspomniana zieleń. Powierzchnia terenów zielonych wyniesie 3 701 m2, ogrodów społecznych – 99,30 m2, a dachów zielonych – 491 m2.

– W ramach rozwiązań proekologicznych zaplanowano również budowę zbiorników wody deszczowej, do podlewania projektowanej zieleni. Powstaną dwa podziemne, przepływowe zbiorniki oraz kilka sztuk zbiorników naziemnych. Cały nawadniany obszar podzielony został na 6 sektorów, z których każdy będzie posiadał własny system sterowniczy – mówi Tomasz Klek.

Prace zajmą dwa i pół roku

Pieniądze na realizację inwestycji pochodzą ze środków własnych Szczecińskiego TBS, z budżetu Gminy Miasto Szczecin (w tym dotacja z Funduszu Dopłat) i z kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego udzielonego w ramach Europejskiego Funduszu Inwestycji Strukturalnych.

Termin zakończenia prac to I kwartał 2024 r.