Ma łączyć w sobie wiele funkcji – multimedialne, widowiskowe oraz lokalnego centrum kultury i aktywności mieszkańców. Mowa o Mediatece, która po Domu Kultury Krzemień, jest kolejną ważną inwestycją dla mieszkańców prawobrzeżnej części Szczecina. Plac budowy został już przekazany wykonawcy. Według szacunków budowa ma potrwać około półtora roku.
Nowa filia Miejskiej Biblioteki Publicznej powstaje w rejonie ul. Iwaszkiewicza i Dąbrowskiej. Jej gmach zaprojektowano jako nowoczesny obiekt, który „ma wykraczać poza schemat tradycyjnej biblioteki”. Składać się będzie z trzech połączonych ze sobą segmentów o powierzchni użytkowej 2 tys. m kw. Generalnym wykonawcą prac jest spółka HD Construction.
Zewnętrzna scena i cicha czytelnia
W budynku czytelni („A”) znajdzie się nie tylko wypożyczalnia zbiorów, ale także przestrzenie dla dzieci, do pracy indywidualnej i w grupach czy strefy odpoczynku przy książce lub gazecie. Na parterze zaprojektowano miejsce spotkań lub pracy na stolikach oraz tzw. cichą czytelnię. W obiekcie znajdzie się również strefa dla rodziców czekających na swoje dzieci.
„W tym miejscu zaplanowano również stanowiska komputerowe, odsłuchu oraz miejsca pracy dla osób ze specjalnymi wymaganiami” – dodaje Marta Kufel z biura prasowego szczecińskiego magistratu.
Z górnej kondygnacji będzie można przejść na otwarty taras, który znajdzie się nad holem wejściowym. Będzie on pełnił również funkcję zewnętrznej sceny z miejscem przeznaczonym na widownię lub np. forum do spotkań czy organizowania kameralnych wydarzeń plenerowych.
Miejsce dla koncertów i przedstawień estradowych
W najmniejszej części budynku („B”) znajdzie się zaplecze sanitarne, szatnie oraz sale – projekcyjna, multimedialne do gry na konsolach i muzyczne do gry na instrumentach. Na parterze zaprojektowano przestrzeń na lokal użytkowy, jak np. kawiarnia.
W ostatnim segmencie obiektu („C”) zaprojektowano salę spotkań na blisko 200 osób. Będzie się ona składać z kaskadowej widowni z fotelami oraz płaskiej części mogącej pełnić funkcję sceny. Jak tłumaczy Marta Kufel, sala widowiskowa może działać jako duża otwarta przestrzeń, ale będzie również możliwość podzielenia jej za pomocą systemowej, akustycznej ściany mobilnej.
„Dzięki profesjonalnemu nagłośnieniu oraz techniki scenicznej, w sali widowiskowej będzie można organizować koncerty i przedstawienia estradowe” – dodaje rzeczniczka magistratu.
W sąsiedztwie drzew i parkingu
Mediateka ma zostać dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, również do osób niewidomych oraz niesłyszących. W sąsiedztwie ma się znaleźć teren zieleni z drzewami i ławkami. Nieopodal wydzielono miejsce na parking dla użytkowników biblioteki.
Przypomnijmy, że projekt Mediateki został wyłoniony w konkursie architektonicznym z 2018 roku. Autorami są szczecińscy architekci Karol Barcz i Kamila Buczkowska.
Komentarze
14