Bezrobocie w województwie zachodniopomorskim wynosi zaledwie 7%. Wskaźniki w Szczecinie pierwszy raz w historii spadły poniżej 3%. Taka sytuacja powoduje, że pracodawcy szukają dla siebie rozwiązań, które pomogą im utrzymać efektywność działania firmy, nawet wtedy, gdy brakuje rąk do pracy. O tym, czy jest to możliwe, rozmawiano podczas konferencji dotyczącej strategii Lean Management w Wyższej Szkole Bankowej w Szczecinie. W wydarzeniu uczestniczyła duża grupa studentów, ale nie brakowało również przedsiębiorców i przedstawicieli świata nauki.
Dzięki tej strategii Toyota stała się światowym gigantem. Czy każdy może ją wdrożyć?
Strategia Lean Management zyskuje na popularności wśród polskich firm. Pionierem nowego podejścia do wytwarzania, opartego na elastyczności, wysokiej jakości, eliminowaniu marnotrawstwa i ciągłym doskonaleniu, była Toyota. Uznaje się, że to właśnie dzięki systemowi LEAN motoryzacyjny potentat rozrósł się z lokalnej firmy do jednego ze światowych liderów. Uczestnicy wtorkowej konferencji w WSB mogli dowiedzieć się jak efektywniej prowadzić swoją firmę.
- Naszą grupą odbiorców są pracodawcy oraz studenci. Chcemy szerzyć wiedzę na temat strategii Lean, pokazujemy narzędzia oraz wartości na poziomie kultury i strategii. Tegoroczna konferencja ma swoją myśl przewodnią, rynek pracownika to duże wyzwanie dla pracodawców, Lean Management jest więc jeszcze bardziej potrzebny niż do tej pory – mówi Krzysztof Kowalski, współorganizator konferencji oraz wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej. – Lean Management to skupienie się na marnotrawstwach. Firma musi skupić się na tym, co jest jej niepotrzebne i co musi wyeliminować, bo nie wytwarza dla niej żadnej wartości. W firmie liczącej kilkaset osób wdrażanie tej strategii trwa dwa lata, ale w mniejszych firmach to jest kwestia tygodni lub miesięcy, by zauważyć pozytywne efekty – dodaje.
„To jest tak prosta strategia, że aż trudno się z nią nie zgodzić”
Wśród tematów poruszonych na konferencji znaleźć można było informacje dotyczące Lean bankingu czy analizy struktury rynku pracy w województwie zachodniopomorskim. Prelegenci mówili także o tym, w jakich branżach strategia Lean sprawdza się najlepiej.
- Pracodawcy szukają narzędzi, które spowodują, że procesy są bardziej efektywne. Metodologia Lean pomaga, powoduje, że mamy wzrost efektywności działania przy jednoczesnym zachowaniu danej liczby osób w firmie. Ludzie nie lubią zmian i to jest normalne, stąd też rola managera, który pracuje nad wdrażaniem strategii w firmie, ale taka zmiana może przynieść tylko i wyłącznie korzyści – mówi Katarzyna Opiekulska, właściciel firmy LSJ HR Group.
Głos zabierali również przedsiębiorcy, którzy strategię Lean Management wdrażają w swojej firmie i już widzą jej wymierne efekty: - To jest tak prosta strategia, że aż trudno się z nią nie zgodzić. Bardzo złożone rzeczy sprowadza do podziału pracy na to, co generuje wartość dla klienta oraz na to, co jest marnotrawstwem. Przedsiębiorca postrzega świat inaczej i uczy się jak odpowiednio i efektywnie funkcjonować. Tu nie chodzi o to, żeby pracować szybciej, tylko żeby pracować mądrzej. Lean Management daje do tego narzędzia – mówi Małgorzata Czaja z firmy Vestas.
Wtorkową konferencję, której organizatorem była Wyższa Szkoła Bankowa w Szczecinie, zakończyła dyskusja na temat rynku pracy i działań z zakresu Lean Management rozwiązujących problem niedoboru pracowników.
Komentarze
2