Pakt dla zdrowia, dopłaty do najniższych wynagrodzeń oraz programy dotyczące ochrony środowiska – to zamierza Polakom zaproponować Platforma Obywatelska w kampanii wyborczej. W poniedziałek zachodniopomorscy parlamentarzyści zaprezentowali wnioski po forum programowym, które odbyło się w Warszawie w miniony weekend.
Platforma chce skupić się na zdrowiu. Jest dużo o SOR-ach i finansowaniu ochrony zdrowia
Na kongresie programowym Platformy Obywatelskiej głos zabierało wielu zachodniopomorskich parlamentarzystów, mówiąc między innymi o sytuacji w ochronie zdrowia, gospodarce morskiej czy sprawach socjalnych. Forum programowe miało za zadanie wypracować kierunki, w jakich Koalicja Obywatelska zamierza iść w czasie kampanii wyborczej oraz po ewentualnie wygranych wyborach parlamentarnych: - Mamy dobry kompleksowy program, który odpowiada na wyzwania współczesności. Jesteśmy przygotowani, żeby zmieniać Polskę na lepsze – mówił poseł PO Arkadiusz Marchewka.
Najsilniej akcentowane były tematy związane z ochroną zdrowia, bo to w tym sektorze obecnie najbardziej widoczne są braki i problemy. Za tę kwestię odpowiedzialny jest senator prof. Tomasz Grodzki, ale jak mówił, w kampanii nie zamierza zajmować się tylko tymi tematami:
- Pierwszy punkt tzw. "Szóstki Schetyny" to jest "Akt odnowy demokracji" i pracują nad tym najwybitniejsi prawnicy w Polsce. Jednym aktem sejmowym zostaną uregulowane wszystkie naruszenia konstytucji, którymi splamiła się obecna władza – mówił prof. Grodzki. - Zaprezentowaliśmy kilkadziesiąt punktów jeżeli chodzi o zdrowie. Pieniądze z akcyzy za używki i alkohol należy kierować w stronę ochrony zdrowia. Zlikwidujemy biurokrację, żeby lekarze, pielęgniarki i cały personel medyczny mogli zajmować się pacjentem, a nie wypełnianiem papierów – kontynuował dalej senator PO.
Tomasz Grodzki mówił także o szczepieniach dla dzieci, szpitalnych oddziałach ratunkowych i finansowaniu in vitro.
Będzie dopłata do wynagrodzeń? PO chce przebić 500+
- Nasz cel to wyższe wynagrodzenia i niższe podatki. Ci, którzy będą zarabiali mniej niż dwukrotność płacy minimalnej, będą dostawali specjalną premię, która pozwoli im zarabiać więcej – mówi poseł Arkadiusz Marchewka. - Chcemy, aby młodzi przedsiębiorcy byli zwolnieni z konieczności płacenia składek na ZUS i NFZ. Jeżeli ktoś na pierwszym roku studiów założy firmę i będzie ją prowadzić przez pięć lat, to nie będzie musiał oddawać państwu blisko 55 tysięcy złotych podatku – dodaje poseł Marchewka.
Jak to się odbije na emeryturach Polaków, którzy nie będą płacić składek? Pewnie znacząco, ale parlamentarzyści podkreślają, że program skupia się na dużej dowolności i suwerenności w podejmowaniu decyzji przez chętnych. Podczas konferencji zabrał także głos poseł Norbert Obrycki, który mówił o ochronie środowiska oraz posłanka Magdalena Kochan, która mówiła o polityce socjalnej i społecznej.
Wybory parlamentarne odbędą się jesienią. Liderem listy Koalicji Obywatelskiej będzie prawdopodobnie Arkadiusz Marchewka.
Komentarze
19