– To nie będzie narodowa kwarantanna, a narodowa apatia albo narodowa depresja – tak decyzję o lockdownie skomentowała na antenie Radia Plus lekarz psychiatra, Teresa Zalewska. Przypomnijmy, od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzone zostaną radykalne ograniczenia. Czynne będą jedynie sklepy z artykułami pierwszej potrzeby, zamknięte zostaną hotele oraz m.in. stoki narciarskie. – Jest to ogromne zaskoczenie, wyglądało, że radzimy sobie z epidemią, że będzie szczepionka, była nadzieja, że trudny czas epidemii zmierza do końca – dodała Zalewska.


Psychiatra: „Wolność krok po kroku jest nam odbierana”

Jak wyjaśniała specjalistka na antenie Radia Plus, ludzi najbardziej frustruje to, że rządzący ich zaskakują i co chwilę zmieniają zdanie. Raz słyszymy, że pandemia jest w odwrocie, by następnie dowiadywać się o nowych problemach i restrykcjach.

– Jakbyśmy dostali w policzek. Dzisiaj jest mi trudno to zrozumieć, martwię się, że będzie to jeszcze trudniejszy czas dla młodzieży czy osób samotnych – mówiła Teresa Zalewska, psychiatra. – Najgorsze jest to, że ciągle jesteśmy zaskakiwani negatywnymi wiadomościami. Wolność krok po kroku jest nam odbierana. Człowiek może się do wielu rzeczy przyzwyczaić, jeżeli ma zarysowaną perspektywę i może wyobrazić sobie, ile czasu będą obowiązywać restrykcje. W tym przypadku niepewność budzi lęk, rozpacz, sprzeciw, depresję, myśli samobójcze oraz nasila tendencje do sięgania po używki – dodała.

Jaki będzie los przedsiębiorców? „Emocje mogą prowadzić do wielu dramatycznych sytuacji”

Zalewska przyznała, że czas pandemii koronawirusa najgorzej przeżywają osoby starsze oraz samotne. Stratna jest także młodzież, która coraz częściej wymaga pomocy psychologicznej i psychiatrycznej. Jak wyjaśniała lekarz na antenie Radia Plus, grupą społeczną narażoną na poważne problemy są także przedsiębiorcy. Stracili oni w ostatnim czasie często dobytek życia. Ludzie sukcesu nie są przyzwyczajeni do porażek, strat i długów.

– To grupa ludzi, którzy czuli, że świat należy do nich, pracowali na wysokich obrotach i zarabiali pieniądze. Ten czas naraża ich na traumę, bo tracą majątki, perspektywy. To rodzi bunt i poczucie skrzywdzenia. Te emocje mogą prowadzić do wielu dramatycznych sytuacji – dodaje psychiatra.

Narodowa kwarantanna obowiązywać będzie od 28 grudnia do 17 stycznia. Wiemy już, że w noc sylwestrową od godziny 19:00 do 6:00 obowiązywać będzie zakaz przemieszczania się. Opinia publiczna nazwała ten zakaz „godziną policyjną”.