W ramach 9 edycji Zachodniopomorskiego Dnia Instrumentów Finansowych powstało kompendium wiedzy dla przedsiębiorców szukających wsparcia finansowego na rozwój swojej działalności. Na stronie http://wsparciefirm.zarr.com.pl/ w jednym miejscu zebrano oferty wszystkich pożyczek, poręczeń i innych instrumentów finansowych oferowanych przez zachodniopomorskich pośredników na korzystniejszych zasadach niż w komercyjnych bankach. Są też relacje przedsiębiorców, samorządowców i ekspertów, opowiadających jak radzić sobie w trudnych czasach pandemii.


Nie trzeba szukać informacji po różnych stronach czy chodzić po biurach pośredników

Strona powstała z inicjatywy Zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. i Zachodniopomorskiego Funduszu Rozwoju, we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Przewodnią ideą było znalezienie nowej atrakcyjnej formuły dla wydarzenia od lat świetnie znanego przedsiębiorcom z regionu – Zachodniopomorskiego Dnia Instrumentów Finansowych.

Przedsiębiorcy znajdą tam informacje o 21 instrumentach finansowych proponowanych przez 15 pośredników. Nie trzeba zbierać informacji rozsianych po różnych stronach, czy chodzić po biurach pośredników. Na stronie jest intuicyjna wyszukiwarka, gdzie określając rodzaj wsparcia, cel finansowania i typ pożyczkobiorcy, można znaleźć ofertę najlepiej odpowiadającą danemu przedsiębiorcy.

Jak w praktyce wygląda takie wsparcie? Na stronie http://wsparciefirm.zarr.com.pl/ można posłuchać relacji przedsiębiorców, którzy już z niego skorzystali. Swoimi doświadczeniami podzieliła się m.in. pani Adriana Rękas, właścicielka pralni wodnej „Cytrynka” z Ustronia Morskiego, która dzięki pożyczce mogła zakupić nowoczesne maszyny.

– Na początku wzięcie takiej pożyczki wydawało mi się bardzo skomplikowane. Nie wiedziałam, czy sobie z tym poradzę, czy będę w stanie sama wypełnić wszystkie formalności. Okazało się, że nie taki diabeł straszny jak go malują. Zresztą nie zostałam z tym sama, zawsze mogłam liczyć też na pomoc pośrednika – opowiada pani Adriana.

„Dzięki tym funduszom będziemy w stanie podtrzymać wciąż wysokie tempo rozwoju gospodarczego naszego regionu”

Wsparcie finansowe dla przedsiębiorców jest jeszcze bardziej istotne w czasie pandemii. W okresie lockdownów pomoc udzielana ze środków unijnych była niezbędna choćby dla firm z sektora turystyki. W ramach Zachodniopomorskiego Dnia Instrumentów Finansowych opowiadał o tym marszałek Olgierd Geblewicz.

– Od pierwszego dnia uruchomiliśmy zachodniopomorski pakiet antykryzysowy, aby dzięki mądremu wykorzystaniu funduszy Unii Europejskiej, móc udzielać dotacji i pożyczek również na działalność obrotową – tłumaczy marszałek Geblewicz. – Mam nadzieję, że ten trudny czas za nami, ale mamy świadomość, że skutki pandemii odczuwać będziemy w zachodniopomorskiej gospodarce jeszcze w ciągu kolejnych tygodni i miesięcy. Dlatego już dziś przygotowujemy mądre wykorzystanie funduszy z kolejnej perspektywy finansowej oraz funduszy, które trafią do przedsiębiorców w ramach działań „REACT-EU” oraz Krajowego Programu Odbudowy. Głęboko wierzę, że dzięki tym funduszom będziemy w stanie podtrzymać wciąż wysokie tempo rozwoju gospodarczego naszego regionu.

„Trudności nie będą dla nas tak bardzo zaskakujące, jak być może byłoby w przeszłości”

Funkcjonowanie w biznesie w czasie pandemii jest tematem przewodnim 9. Zachodniopomorskiego Dnia Instrumentów Finansowych. Swoimi doświadczeniami i radami dzielą się w udostępnionych na stronie filmikach przedsiębiorcy z różnych branż. Ich sytuację podsumował Sebastian Kotow, znany doradca strategiczny i mówca biznesowy. Proponuje on, by wyciągnąć z ograniczeń pandemicznych również korzystne aspekty dla biznesu.

– Ten czas uświadomił nam jeszcze większą dynamikę zmian, które możemy spotkać na swojej drodze. Przy kolejnych wyzwaniach biznesowych i codziennych, być może już nie na taką skalę, będziemy przygotowani i w jakimś zakresie uodpornieni. Trudności nie będą dla nas tak bardzo zaskakujące, jak być może byłoby w przeszłości – mówi Sebastian Kotow.

Strona http://wsparciefirm.zarr.com.pl/ będzie przez Zachodniopomorską Agencję Rozwoju Regionalnego cały czas rozwijana.