Znakomici gitarzyści, cenne zbiory malarskie i rocznica wielkiego władcy. Kilka bardzo ciekawych wydarzeń szykuje Zamek Książąt Pomorskich. Poznaliśmy propozycje tej instytucji na drugą połowę marca, a są to wydarzenia, które koniecznie trzeba uwzględnić w swoich planach dwóch zbliżających się weekendów.
Szczecińscy wielbiciele sztuki mogą już planować wizytę na kolejnej ważnej wystawie. Od piątku (16 marca) w Galerii Przedmiotu będzie można oglądać następną część kolekcji Muzeum Narodowego w Kielcach. Tego dnia zostanie otwarta wystawa zatytułowana „Święci, twarze i pejzaże. Malarstwo Rafała Hadziewicza i Władysława Maleckiego”.
– Cieszy nas to, że te prace zostaną pokazane w nowym miejscu i będą bardziej dostępne dla tych, którzy rzadko bywają w Kielcach – mówi Joanna Kaczmarczyk z Muzeum Narodowego w tym mieście, która jest kuratorem ekspozycji (wraz Anną Pietrzak, Jolantą Rybkiewicz i Renatą Zdero). Szczególnie ciekawym elementem tej wystawy będzie bardzo świeży nabytek kieleckiej instytucji – obraz „Ślepy bandurzysta” Hadziewicza. Więcej informacji o nowej ekspozycji tutaj
Ciekawe wykłady
Zamek Książąt Pomorskich zapowiada także nowy program edukacyjny (lekcje muzealne oraz cykl wykładów, m.in. wokół ekspozycji „Piękno poza czasem”). Prelekcje dla zainteresowanych sztuką, a także rzemiosłem artystycznym będą się odbywały dwa razy w miesiącu. Podczas spotkań będą poruszane m.in. takie tematy, jak: malarstwo Henryka Siemiradzkiego, twórczość Aleksandra Gierymskiego czy postać Jacka Malczewskiego.
Pierwszy wykład wygłosi Anna Pietrzak, historyk sztuki z Działu Rzemiosła Artystycznego Muzeum Narodowego w Kielcach, która opowie o cennych szkłach w zbiorach tej instytucji. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 15 marca, o godz. 17.00.
400. rocznica pogrzebu słynnego władcy
17 marca zaplanowano seminarium poświęcone postaci księcia Filipa II, władcy szczególnie ważnego dla naszego regionu. Swoją rozważną polityką przyczynił się do dekady dobrobytu i pokoju księstwa (panował w latach 1608-1618). Dzięki jego wsparciu powstały też takie dzieła, jak Kabinet Pomorski czy Wielka Mapa Księstwa Pomorskiego Eilharda Lubinusa. Przypadająca dokładnie 19 marca 2018 roku 400. rocznica pogrzebu księcia jest pretekstem do zorganizowania konferencji dot. Filipa II i przypomnienia istotnych faktów dot. dziedzictwa kulturowego regionu. Wstęp na seminarium (podczas którego wykłady wygłoszą Agnieszka Borysowska, Maria Łopuch, Joanna Kościelna i Barbara Ochendowska-Grzelak) jest bezpłatny.
23 marca Zamek zaprasza natomiast na urodziny Lubinusa - spacer z przewodnikiem w 453. rocznicę tej daty. Szczegóły tutaj
Gitarowa ekstraklasa w Galerii Przedmiotu
Od 23 do 25 marca odbędą się w Galerii Przedmiotu, XXI Wiosenne Koncerty Gitarowe. Miejsce nietypowe dla tej imprezy, ale jak zapewnia kierownik artystyczny imprezy, Piotr Pałac, „sala została przetestowana i jest gwarancja, że dźwięk jest dobry”. Kameralność tej przestrzeni sprawia jednak, że tylko około 50 osób zobaczy każdy z trzech koncertów w tej edycji wydarzenia. Pierwszego dnia duet Martina Barlotta - Daniel Egielman wykona utwory J. K. Mertza, J. S. Bacha, T. Takemitsu, A. Piazzolli, M. Ravela oraz M. Castelnuovo-Tedesco. W sobotę (24 marca) usłyszymy recital Krzysztofa Meisingera z utworami J. Rodrigo, H. Villi-Lobosa, E. Granadosa, I. Albeniza i C. Domeniconiego, a na koniec (25 marca) bardzo utytułowany Erlendis Quartet zaprezentuje m.in. kompozycje M. Ravela i Piazzolli. Ten ostatni występ według Piotra Pałaca jest szczególnie godny uwagi.
– Kiedy zobaczyłem ich dwa lata temu, to było dla mnie olśnienie. Tak zniuansowane, barwne interpretacje klasyki, to rzadkość – mówi kierownik artystyczny imprezy. Bilety na wszystkie te koncerty kosztują 30-40 zł, ale zostały już wyprzedane.
Komentarze
2