Każdy rok obfituje w nowe inicjatywy i wydarzenia żeglarskie, które mogą zostać docenione i wyróżnione w plebiscycie Międzynarodowych Nagród Żeglarskich. W tym roku nie mogło być inaczej – poznaliśmy siedmiu kolejnych zwycięzców, którzy dołączyli do grona laureatów z poprzednich lat.

Przypomnijmy, że łącznie do tegorocznych Międzynarodowych Nagród Żeglarskich wpłynęły 82 zgłoszenia w 9 kategoriach. Kapituła konkursu nie miała łatwego zadania. Najwięcej propozycji wpłynęło do Nagrody Głównej im. Ludomira Mączki (16 zgłoszeń dla 14 kandydatów). Sporą liczbę kandydatów otrzymały także kategorie Popularyzator Żeglarstwa oraz Nagroda Specjalna im. Aleksandra Doby (po 15 zgłoszeń).

Główna nagroda dla Jerzego Szwocha

Nagrodę imienia Ludomira Mączki otrzymał Jerzy Szwoch – wybitny kapitan jachtowy, od lat związany ze szczecińskim Centrum Żeglarskim. Wieloletni kapitan jachów „Magnolia” i „Dar Szczecina”. Żegluje od 1970 roku, pływał po Morzu Bałtyckim, Północnym i Atlantyku. Od 2006 roku na jachcie „Dar Szczecina" uczestniczył w kolejnych edycjach regat The Tall Ships Races, pływając z młodzieżowymi załogami i wielokrotnie osiągając sukcesy regatowe.

Jerzy Szwoch prowadził także rejsy szkoleniowe dla dorosłych i młodzieży, pływał z osobami niepełnosprawnymi. Uczestnik regat Cutty Sark Tall Ships Race 1984 i 1998, Baltic Sail Rostok 2000, Sail Amsterdam 2010, Sail Bremerhaven 2010, Nord Sea Regatta 2010, Kultur Regatta 2015. Przepłynął ponad 70 tysięcy mil morskich.

Żeglarka i Regatowiec Roku

W kategorii Żeglarz Roku laureatką została Agnieszka Skrzypulec. Z żeglarstwem związana od 2000 roku, zawodniczka regatowa, startowała w klasach Optimist, Laser 4.7, Radial 470/ To najlepsza polska zawodniczka w klasie olimpijskiej 470. Olimpijka z Londynu 2012, Rio de Janeiro 2016 i Tokio 2020. W ubiegłym roku wywalczyła wicemistrzostwo olimpijskie 470.

Tytuł Regatowca Roku otrzymał nastoletni Jakub Guźlecki. To zawodnik regatowy oraz klasy windusrfing i Foil – desek z hydroskrzydłami, członek Kadry Narodowej i wojewódzkiej oraz Regatowej Reprezentacji Szczecina. W 2020 roku zdobył brązowy medal i tytuł wicemistrza Polski na Mistrzostwach Polski Młodzików BIC Techno 293. W 2021 r. zajął IV miejsce w Mistrzostwach Świata, VII miejsce w Mistrzostwach Europy, IV miejsce w Mistrzostwach Polski oraz osiągnął sukcesy w regatach krajowych. Trenuje w Centrum Żeglarskim w Szczecinie.

Popularyzator Żeglarstwa i Trener Roku

Popularyzatorem Żeglarstwa został Maciej Cylupa. Żeglarz, sędzia regatowy, manager sportowy. Organizator Polskiej Ligi Żeglarskiej, Polish Match Tour, Szczecińskiej Ligi Regatowej. Współorganizator Międzynarodowych Mistrzostw Polski w klasie Micro w 2017 i 2018 roku.

Organizator Mistrzostw Świata w Klasie Micro w 2018. Inicjator i organizator regat Polska Liga Żeglarska, cyklicznych rozgrywek o Klubowe Mistrzostwa Polski PZŻ rozgrywanych corocznie na Pomorzu Zachodnim i Gdańskim. Inicjator i organizator Szczecińskiej Ligi Regatowej - dla amatorów. Założyciel Fundacji Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego w Szczecinie, która wspomaga starty Agnieszki Skrzypulec.

W kategorii Trener Roku laureatem został Arek Lenkowski – prezes Klubu Sportów Wodnych Baltic w Dziwnowie, wiceprezydent Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist. Od lat jego wychowankowie osiągają wysokie wyniki, m.in. w ubiegłym roku Filip Harasimowicz-Krysztofiak oraz Aleksandra Bobrowska zdobyli I i IV miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych. Natomiast Michał Jaroszek uczestniczył w Mistrzostwach Świata na jeziorze Garda we Włoszech.

Nagroda Specjalna i Wydarzenie Roku

Żeglarska Nagroda Specjalna trafiła w ręce Aleksandra Ostasza. Historyk, archeolog podwodny, muzealnik, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, dziennikarz. Wielokrotnie brał udział i organizował wyprawy nurkowe na bałtyckie wraki statków: „Goya", „General von Steuben", „Memel", „Schleswig-Holstein" Autor licznych wystaw i wydarzeń związanych z nurkowaniem, marynistyką i historią Pomorza Zachodniego.

Wydarzeniem Roku uznano Regaty im. Leonida Teligi w Myśliborzu. W minionym roku zorganizowano 50. edycję tych międzynarodowych wyścigów. Ich początki sięgają 1972 roku, a Puchar Wieczysty za zwycięstwo drużynowe ufundowany został w 1978 roku przez brata Leonida Teligi – Stanisława. Ostatnie regaty odbyły się w czerwcu 2021 roku na jeziorze Myśliborskim. W wyścigach brali udział także zawodnicy z Czech oraz Niemiec. Do rywalizacji stanęło 57 jachtów i 69 młodych żeglarzy w klasie Optimist (grupa A i B) oraz Cadet.