Były wicewojewoda zachodniopomorski i bliski współpracownik posła Dariusza Mateckiego Mateusz W. został tymczasowo aresztowany. To pokłosie afery w Funduszu Sprawiedliwości. Mateusz W. wraz z czterema innymi mężczyznami został zatrzymany na początku tygodnia. Zarzuty kierowane wobec polityka to między innymi przywłaszczenie mienia dużej wartości czy pranie pieniędzy.

O szczegółach sprawy napisał w serwisie X rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak.

„Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie uwzględnił dziś w całości wniosek prokuratora i zastosował wobec podejrzanych Adama S. i Mateusza W. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. W śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości zatrzymano pięć osób. Prokurator ogłosił im zarzuty przekroczenia uprawnień, niedopełnienia obowiązków, przywłaszczenia mienia wielkiej wartości oraz «prania pieniędzy»” – czytamy.

Mateusz W. to były wicewojewoda zachodniopomorski związany z Suwerenną Polską. Był jednym z najbliższych współpracowników Dariusza Mateckiego, posła PiS. Zatrzymany Adam S. to prezes stowarzyszenia Fidei Defensor.

To właśnie to stowarzyszenie po zatrzymaniu Adama S. i Mateusza W. opublikowało w mediach społecznościowych oświadczenie: „Wszystkie środki pozyskane z Funduszu Sprawiedliwości były wykorzystywane wyłącznie na cele ściśle określane w konkursach. Stowarzyszenie Fidei Defensor realizuje te projekty w sposób całkowicie transparentny od 2020 r., rozliczając je zgodnie z obowiązującymi w Funduszu procedurami. W Stowarzyszeniu były także prowadzone kontrole i nigdy nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości. W ramach prowadzonych działań m.in. w zakresie ochrony wolności sumienia i wyznania w Polsce, zgłosiliśmy do organów ścigania ponad 200 przypadków przestępstw motywowanych wrogością wobec chrześcijan, a część spraw zakończyła się już wyrokami skazującymi. Nasi prawnicy udzieli pomocy prawie 500 poszkodowanym. Stowarzyszenie opracowało ok. 100 wydawnictw i audiowizualnych materiałów poradnikowych, a nasz profil na portalu Facebook, największy tego typu w Polsce, obserwuje 350 tys. użytkowników. Zorganizowaliśmy także ponad 30 konferencji, seminariów i spotkań plenerowych”.

Do najsłynniejszych działań „obrońców wiary” należą między innymi kampanie billboardowe. Już w maju tego roku Ministerstwo Sprawiedliwości informowało o zakwestionowaniu ponad 40% wszystkich umów zawieranych ze stowarzyszeniem. Fidei Defensor miało zwrócić kilka milionów złotych dotacji.