Dobry pomysł to podstawa każdego biznesu, ale osiągnięcie sukcesu jest dużo prostsze w środowisku przyjaznym dla rozwoju start-upów. Gdy łatwiej jest nawiązywać relacje biznesowe, nawet z zagranicznymi partnerami, to transfer wiedzy oraz praktyk biznesowych jest zapewniony. Takie warunki stwarza WeP UP! West Pomeranian ICT Start UP Hub, inicjatywa Zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.
WeP UP to międzynarodowy projekt, którego pomysłodawcą i liderem jest ZARR S.A. Na jego realizację uzyskano w Komisji Europejskiej grant w wysokości 750 tys. euro. Projekt jest realizowany we współpracy z partnerami z Włoch, Niemiec i Estonii. Skierowany jest przede wszystkim do start-upów z sektora ICT, czyli branży związanej z technologią informacyjną i komunikacyjną. Zarówno do tych, które są na wstępnym etapie rozwoju, jak i do bardziej zaawansowanych projektów, szukających możliwości dalszego wzrostu, w tym również wejścia na rynki międzynarodowe. Inicjatywa ruszyła w lutym 2018 r. i, już teraz bierze w niej udział kilkanaście start-upów, a rekrutacja wciąż trwa.
- Spektrum uczestników jest bardzo szerokie. Zgłosiły się m.in. start-upy zajmujące się produkcją zaawansowanych technologicznie dronów, przygotowujące aplikację do zarządzania wynajmem mieszkań, proponujące wirtualne spacery czy pomoc w zaprojektowaniu wnętrz z użyciem technologii rozszerzonej rzeczywistości – mówi Michał Twardochleb, menedżer projektu.
Jak innowacyjny pomysł przekształcić w biznes?
Początkujący przedsiębiorcy z innowacyjnym pomysłem, którzy nie zawsze wiedzą jak zabrać się do jego realizacji, dzięki uczestnictwu w projekcie WeP UP będą mogli od podstaw nauczyć się jak założyć i prowadzić start-up. Pomogą w tym spotkania z ekspertami, szkolenia i mentoring. We wrześniu br. ruszy skrojony specjalnie dla tej grupy Program Akceleracyjny, który stymulować ma rozwój przedsiębiorstw we wczesnej fazie rozwoju. Właśnie zakończyły się warsztaty przedakceleracyjne, które pozwoliły określić potrzeby start-upów uczestniczących w projekcie.
- Chcemy dać im większą szansę na przetrwanie na rynku. Statystyki są nieubłagane, 80% start-upów upada w pierwszym roku działalności. Dzięki wiedzy i umiejętnościom przekazanym przez ekspertów łatwiej będzie im przejść przez tę trudną fazę rozwoju – tłumaczy Michał Twardochleb.
Pomogą zdobyć finansowanie
Inne wyzwania stoją przed bardziej już rozwiniętymi start-upami. Projekt WeP UP ma im m.in. umożliwić wejście na rynek międzynarodowy. Dzięki współpracy z partnerami z Niemiec, Włoch i Estonii, planowane są wyjazdy na prestiżowe konferencje zagraniczne połączone ze spotkaniami match-makingowymi w celu umożliwienia kontaktów z potencjalnymi partnerami strategicznymi.
Celem projektu WeP UP jest również pomoc uczestnikom w znalezieniu źródeł finansowania działalności gospodarczej. Nieco żartobliwa zasada 3F, głosi, że pierwsze pieniądze na rozwój start-upów trzeba szukać u rodziny, przyjaciół i... głupców (family, friends, fools). Z czasem potrzeby są jednak coraz większe i zwykle, by wskoczyć na wyższy poziom, trzeba znaleźć poważnego partnera finansowego. Dlatego w ramach WeP UP zaplanowano spotkania podczas których będzie można zaprezentować swój start-up potencjalnemu inwestorowi. Pierwsze efekty już są.
- Udało się doprowadzić do spotkań założycieli dwóch start-upów z funduszem venture capital. To proces, który jeszcze potrwa, ale ważne, że takie rozmowy już się rozpoczęły – mówi Michał Twardochleb.
Promocja w Internecie i wymiana doświadczeń
Wkrótce w ramach projektu ruszy platforma internetowa One Stop Shop, która dla uczestników będzie kolejnym narzędziem promocji. Ma być to skarbnica wiedzy o zachodniopomorskich start-upach i całym otaczającym ich ekosystemie innowacji. Pozwoli przedsiębiorcom opowiedzieć o swoim biznesie, zaprezentować swój pomysł na rynku europejskim, zainteresować potencjalnych inwestorów.
Uczestnicy projektu będą mogli korzystać ze stref co-workingowych w Service InterLAB przy ul. Cukrowej w Szczecinie oraz w RCIiTT przy ul. Jagiellońskiej w Szczecinie.
- Chcemy, żeby były to miejsca ważnych spotkań, w których właściciele start-upów mogą wymienić się doświadczeniami czy nawet połączyć swoje pomysły. Networking, czyli rozwijanie sieci kontaktów jest dla start-upów kluczową kwestią. Często bardzo inspirująca jest zwykła rozmowa z kimś z zewnątrz, pozwalająca wyjść poza schemat, do którego jesteśmy przywiązani – podkreśla Michał Twardochleb.
Trendy, innowacje, inspiracje
Uczestnicy projektu wzięli już m.in. udział w konferencjach z udziałem ekspertów i inspirujących osobowości. Podczas konferencji ProInvestors nie tylko mieli okazję, by pogłębić swoją wiedzę za sprawą porad specjalistów zajmujących się rozwijaniem start-upów, ale też wysłuchać wykładu Jurka Owsiaka, o tym jak efektywnie dążyć do celu.
Źródłem inspiracji w czasie Zachodniopomorskiego Dnia Instrumentów Finansowych były wystąpienia Yuriego Drabenta, jednej z najbardziej zakręconych postaci w świecie marketingu internetowego, czy Kuby Orlika z popularnego serwisu Niebezpiecznik.pl. Tego dnia w Operze na Zamku Książąt Pomorskich dyskutowano również o finansowaniu start-upów i całym ekosystemie otaczającym rozwijające się firmy. O dobrych praktykach i start-upach z Berlina, Rzymu, czy Estonii opowiadali przedstawiciele partnerów projektu. Panele dyskusyjne prowadził Piotr Kraśko, znany dziennikarz telewizyjny.
Jednym z owoców projektu WeP UP! będzie również raport o ekosystemie start-upów na Pomorzu Zachodnim. Ukończono mapowanie, czyli zbieranie wszelkich niezbędnych danych na ich temat. Szczegółowa analiza pozwoli odpowiedzieć na pytania, dlaczego w Zachodniopomorskiem start-upy rozwijają się wolniej niż w innych regionach Polski, czy Europy. Raport będzie zawierał również rekomendacje – wskazówki co należy zrobić, aby pobudzić rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw w naszym regionie.
Wciąż można się zapisywać!
Projekt WeP UP! skierowany jest do młodych innowatorów z branży ICT, czyli technologii informacyjno-komunikacyjnych. Zarówno do tych, którzy na razie mają tylko ciekawy pomysł, jak i do właścicieli już działających start-upów.
Szczegóły i formularz rekrutacyjny można znaleźć na: http://www.wepup.zarr.com.pl/pl/.
Zapraszamy do udziału.
Komentarze
0