Będzie można zajrzeć do dzienników okrętowych z dalekomorskich wypraw statków z „Gryfa”, zobaczyć projekty i zdjęcia z wodowania największych jednostek w Stoczni Szczecińskiej albo zatrzymać się przy setkach innych materiałów archiwalnych. Z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów w Archiwum Państwowym w Szczecinie (ul. św. Wojciecha 13) na tapet wzięto gospodarkę morską. Zwiedzanie, połączone z prelekcjami i pokazami filmów dokumentalnych, w sobotę 17 czerwca, w godzinach 11-15.

Zaprezentowane zostaną dokumenty i materiały związane z gospodarką morską Szczecina po 1945 roku. To bardzo bogata spuścizna, obejmująca działalność szczecińskich stoczni, portu, przedsiębiorstw żeglugowych i rybołówstwa dalekomorskiego.

– Pokażemy dokumentację projektową i techniczną statków, które powstawały w Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego. Będą zdjęcia z wodowań, chrztów czy poszczególnych etapów budowy statków. Nie zabraknie map, prospektów reklamowych przedsiębiorstw z branży morskiej, m.in. „Transoceanu”, gazetek zakładowych, pamiątek okolicznościowych, proporczyków firmowych, a nawet pucharów, które stocznia dostawała z okazji zrealizowania planów czy przy okazji rocznic – mówi Bartosz Sitarz z Archiwum Państwowego w Szczecinie.

Częścią wydarzenia będą prelekcje i pokazy filmów dokumentalnych. Za symboliczną opłatą będzie można kupić okolicznościową widokówkę ze zdjęciem Anatola Weczera, jednego z najbardziej znanych powojennych fotografów Szczecina.

Zaplanowano też zwiedzanie budynków. To szansa, by zajrzeć do niedostępnych na co dzień zakamarków archiwum.

– Będzie można obejrzeć zabytkowe wnętrza biblioteki i wybrane zbiory biblioteczne oraz magazyn archiwalny. Zaprezentujemy w nim kilka starszych dokumentów związanych z dynastią Gryfitów – zapowiada Bartosz Sitarz.

Program prelekcji w czasie Międzynarodowego Dnia Archiwów:

– g. 11.00-11.20 Bartosz Sitarz, Źródła do dziejów gospodarka morskiej Szczecina po 1945 roku w zasobie Archiwum Państwowego w Szczecinie;

– g. 12.00-12.30 redaktor Katarzyna Wolnik-Sayna, Póki się żagiel bieli - spotkanie z Wojciechem Kaczorem, kapitanem Daru Szczecina;

– 13.00-13.30 dr Michał Paziewski, Pierwsi dyrektorzy i początki działalności Stoczni Szczecińskiej.