Odnalezienie kanału z XVIII wieku było dopiero początkiem historycznych odkryć. Prace związane z przebudową pl. Orła Białego przeniosły się w nowe miejsce i znów zaowocowały odsłonięciem pamiątek z przeszłości.
– W ramach realizowanej aktualnie inwestycji na placu Orła Białego nadzór archeologiczny ma pełne ręce roboty – mówi Piotr Zieliński, rzecznik prasowy miasta ds. inwestycji.
Odkopano kolejny fragment kanału biegnącego pod placem i w rejonie ul. Koński Kierat. Odnaleziono ceglany fundament, który najprawdopodobniej jest pozostałością po pierwszej fontannie. Światło dzienne ujrzała też drewniana, podwójna rura wodociągowa i pozostałości nowożytnej zabudowy.
– Aktualnie wszystkie odkryte elementy są przedmiotem wnikliwej analizy i badań prowadzonych przez nadzór archeologiczny, który koordynowany jest przez archeologa architektury Przemysława Kołosowskiego. Wszystkie znaleziska w ramach nadzoru archeologicznego muszą zostać teraz szczegółowo opisane i zinwentaryzowane – informuje Piotr Zieliński.
Do czasu zakończenia pełnej inwentaryzacji znalezisk, prace budowlane zostały w miejscu ich odkrycia czasowo wstrzymano.
Przebudowa placu Orła Białego kosztuje 16,4 mln zł, z czego 12,8 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Prace mają zostać zakończone w połowie marca 2026 roku.
Północna część placu, wokół zabytkowej fontanny, zyska formę utwardzonego, reprezentacyjnego placu. Południowa będzie miejscem rekreacji z zielenią. Ruch pojazdów zostanie ograniczony do minimum.
Przebudowane zostaną nawierzchnie placu Orła Białego, fragmenty ul. Koński Kierat, Staromłyńskiej oraz chodnik i zjazdy z ul. Grodzkiej. Plac będzie oświetlony przez 25 stylizowanych latarni w części utwardzonej oraz 6 drewnianych latarni w części zielonej. Na placu stanie również mała scena.
Na nowo zagospodarowany zostanie posąg Flory oraz dwie wazy, które dawniej zdobiły fasadę Pałacu pod Globusem, a dziś stoją na dziedzińcu Akademii Sztuki. Rzeźby zostaną ponownie połączone. Zabytkowa fontanna pozostanie w obecnym miejscu, a na posadzce zaznaczony zostanie przebieg wodociągu drewnianego, który w XVIII wieku dostarczał wodę ze Wzgórz Warszewskich do Zamku.
Komentarze
3