Podwójne ubezpieczenie OC to sytuacja, w której jeden pojazd okazuje się być jednocześnie objęty dwoma polisami w różnych firmach ubezpieczeniowych. Najczęściej dochodzi do tego, gdy właściciel zapomni wypowiedzieć umowę, ale zdarza się to i przy nabywaniu używanego auta. Co warto wiedzieć o tej sytuacji i jak jej uniknąć?

Kiedy może dojść do wystąpienia podwójnego ubezpieczenia OC?

Sytuacja, w której do jednego samochodu przypisane są dwie polisy OC, zdarza się stosunkowo rzadko. Najczęstszymi okolicznościami, w których może do tego dojść, są transakcje kupna używanych pojazdów. Zgodnie z regulacjami na nowego właściciela przechodzi wtedy pozostały okres obowiązującej polisy, ale niektórzy wolą ubezpieczyć samochód w innym towarzystwie ubezpieczeniowym. Jeżeli nie wypowie się wtedy poprzedniego OC, dochodzi właśnie do zdublowania ubezpieczenia.

Jeżeli auto nie zmieniało właściciela, sytuacja podwójnej polisy może być powiązana w zasadzie tylko, z tym że właściciel znalazł atrakcyjniejszą ofertę u innego ubezpieczyciela i podpisał z nim umowę, a nie wypowiedział OC w poprzedniej firmie – należy przy tym pamiętać, że OC jest polisą przedłużaną automatycznie, więc nie wystarczy podpisać nowej umowy ubezpieczenia, tylko trzeba jednocześnie wypowiedzieć współpracę poprzedniemu towarzystwu.

Trzeba też pamiętać o kwestii podwójnego oskładkowania. Możliwe jest to jeszcze, gdy właściciel złożył wypowiedzenie dotychczasowej firmie, ale list, czy wiadomość elektroniczna, nie dotarły do towarzystwa lub na dokumencie zabrakło wymaganych i niezbędnych danych. Więcej informacji szukaj na stronie https://wypowiadamoc.pl/.

Jak tego uniknąć podwójnego oskładkowania?

Posiadając własny pojazd i planując zmianę firmy ubezpieczeniowej, wystarczy pamiętać o wypowiedzeniu dotychczasowej umowy OC w wymaganym terminie (najczęściej najpóźniej dzień przed końcem jej obowiązywania).

Przy zakupie używanego samochodu teoretycznie poprzedni właściciel powinien poinformować o tym ubezpieczyciela, choć w praktyce sprzedający często o tym zapominają. Przy przekazywaniu samochodu musi jednak oddać nowemu właścicielowi wszystkie należne dokumenty, w tym z polisą OC. Kupując auto warto zatem skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym w którym obowiązuje OC i dowiedzieć się o warunki ubezpieczenia. Jeżeli okaże się, że w innej firmie można liczyć na lepsze ustalenia, należy wypowiedzieć umowę OC przejętą wraz z kupnem pojazdu i zawrzeć nową, z wybranym przez siebie towarzystwem.

Warto mieć na uwadze, że jeżeli OC było opłacone z góry, a ubezpieczenie zostanie wypowiedziane po rezygnacji z polisy to poprzedni właściciel samochodu otrzyma zwrot niewykorzystanej składki.

Co zrobić w sytuacji wystąpienia podwójnego oskładkowania?

Jak postąpić, jeżeli przez nieuwagę lub nieporozumienie zaistnieje sytuacja podwójnej polisy OC? W takiej sytuacji należy po prostu wypowiedzieć polisę u ubezpieczyciela, z którego chce się zrezygnować. Dokonuje się tego pisemnie.

Większość firm publikuje własne druki, ale wypowiedzenia można przygotować i samodzielnie, pamiętając, żeby znalazły się w nim takie dane jak:

  • pełna nazwa i adres siedziby towarzystwa,
  • imię i nazwisko;
  • dane kontaktowe właściciela;
  • numer rejestracyjny;
  • marka i model auta;
  • seria i numer polisy;
  • okres ubezpieczenia
  • podstawa prawna (powołanie się na ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych).

Należy przy tym reagować możliwie jak najszybciej, gdyż ubezpieczyciel może domagać się zapłaty składki za okres, w którym ochrona była aktywna. Wiele też zależy od firmy ubezpieczeniowej. Jak wypowiedzieć umowę na przykład w PZU? Tego dowiesz się z innego poradnika: https://wypowiadamoc.pl/wypowiedzenie-umowy-oc-pzu.

undefined