Niemiecki Dozór Techniczny zatwierdził ostatnie elementy budowy nowego lotniska Berlin - Brandenburg. To oznacza, że inwestycja, która powinna być gotowa niemal dekadę temu, zostanie wreszcie otwarta. Ma to nastąpić już 31 października 2020 roku. Według tych samych planów niemieckie lotnisko Berlin - Tegel zostanie zamknięte 8 listopada, a ruch pasażerki zostanie skierowany właśnie do nowego obiektu. Niemiecka inwestycja cieszy polskich przewoźników i firmy transportowe. Również specjaliści ds. transportu widzą w nowym, niemieckim lotnisku wiele zalet dla mieszkańców Pomorza Zachodniego.

Otwarcie 31 października 2020. Tydzień później zamknięte zostanie lotnisko Berlin - Tegel

Lotnisko Berlin - Brandenburg ma być jednym z trzech największych portów komunikacyjnych w Niemczech. Jednak jego budowa to czarny rozdział w historii niemieckich inwestycji. Nasz sąsiad słynął dotychczas z precyzyjności i terminowości, a budowa podberlińskiego lotniska jest tego ewidentnym zaprzeczeniem. Obiekt miał być gotowy w roku 2011. Realizację projektu opóźniały na zmianę: problemy budowlane, techniczne, kwestie bezpieczeństwa, a ostatecznie konieczność wymiany instalacji przeciwpożarowych, co znacząco zwiększyło wartość zadania. Budowa lotniska miała kosztować 1,7 mld €, a pochłonęła ponad 5 mld €.

– Jesteśmy na dobrej drodze, żeby otworzyć lotnisko 31 października 2020 roku – mówi w rozmowie z Polsat News Sabine Deckwerth, rzeczniczka portu lotniczego Berlin - Brandenburg. – Od końca kwietnia dwa-trzy razy w tygodniu odbywają się próby. Pracownicy od kwietnia wykonują swoją pracę tak jakby lotnisko już funkcjonowało. To naprawdę ogromny teren – zaznacza Deckwerth.

Prof. Niedzielski: „Nie będzie to osłabienie lotniska w Goleniowie”

Czy nasze województwo zyska na otwarciu nowego lotniska? Więcej połączeń z Berlina to szansa na dotarcie do różnych części świata bez konieczności przemieszczania się na na drugi koniec Polski.

– Jako region szczeciński korzystaliśmy z dwóch lotnisk. Schonefeld nadal będzie funkcjonować, a Tegel zostanie zamknięty, a ruch przejęty będzie przez Brandenburg. Dla mieszkańców Szczecina oznacza to jeszcze więcej połączeń lotniczych z Berlina do innych części świata. Nie będzie to jednocześnie osłabienie lotniska w Goleniowie, bo nasz port lotniczy lata tanimi liniami w określonych kierunkach i tutaj nie spodziewam się odpływu pasażerów, którzy lecą do Wielkiej Brytanii czy Skandynawii i nagle mieliby wybierać lot z Berlina, a nie z Goleniowa – komentuje dla portalu wSzczecinie.pl prof. Piotr Niedzielski, ekonomista, specjalista ds. transportu. – To bardzo wyczekiwana inwestycja w Niemczech, będzie jednym z największych portów komunikacyjnych w tej części Europy. Może pora otwarcia nie jest zbyt szczęśliwa, mowa o kwestii koronawirusa – dodaje prof. Niedzielski.

Do startu lotniska przygotowują się również szczecińscy przewoźnicy.

– Follow me! jako lider transferów lotniskowych w regionie będzie oczywiście realizowało przejazdy na lotnisko Berlin - Brandenburg – zapewnia Paweł Antosik z Follow me! – Dodam, że mamy już pierwsze rezerwacje na przejazdy indywidualne na tej trasie. Linie lotnicze od kilku tygodni sprzedają bilety na loty z nowego lotniska, dlatego my również umożliwiamy rezerwację Business Taxi na przejazdy do portu Berlin - Brandenburg. Oferujemy zarówno przejazdy indywidualne, jak i liniowe. Przejazdy typu Business Class i Family Airport Taxi – dodaje Antosik.

Planowane otwarcie lotniska Berlin - Brandenburg ma odbyć się 31 października i być wydarzeniem skromnym. Powodem jest zarówno pandemia, jak i fakt, że jest to inwestycja, której przebieg nie budzi dumy w niemieckich władzach.