O sile współpracy i dostrzeganiu w różnych charakterach cennych wartości – Teatr Lalek Pleciuga zaprasza na pierwszą premierę sezonu. Nie zabraknie ciekawych lalek oraz wpadających w ucho piosenek. „ To spektakl familijny, w którym są warstwy dla dzieci i dorosłych, więc myślę, że bajka spodoba się wszystkim”, zachęca dyrektor teatru.

Znana historia w nowoczesnej odsłonie

W ten weekend w Teatrze Lalek Pleciuga będzie można premierowo obejrzeć spektakl dla dzieci od 3. roku życia pt. „Trzy małe świnki, czyli różowe trio kontra wilczy apetyt” w reżyserii Marty Łągiewki.

– Nasze przedstawienie nawiązuje do znanej baśni o trzech świnkach, ale autorzy tekstu trochę go uwspółcześnili – zdradza Łągiewka. – Kiedy dostałam propozycję od dyrektora, by wyreżyserować spektakl oparty na znanej, klasycznej baśni, stanęłam przed trudnym wyborem. Uważam, że większość baśni jest dość okrutna, a nie chciałam ich infantylizować. Koleżanka z Pleciugi zasugerowała „Trzy świnki”. Pomyślałam, że to dobry trop, bo to prosta historia z puentą.

„Trzy małe świnki, czyli różowe trio kontra wilczy apetyt” to historia o nieustannie kłócącym się rodzeństwie, o różnicach między nimi, skrajnie odmiennych temperamentach i braku porozumienia. Ale aby pokonać wilka, czyli sprostać niebezpieczeństwu przychodzącemu z zewnątrz, bohaterki muszą współpracować, a nie rywalizować i stawiać na swoim.

„Wyszedł nam minimusical”

W przedstawieniu śledzić będziemy przygody trzech sióstr: Mądralinki, Głupcinki i Śpinki. W tych rolach zobaczymy Magdalenę Dudek, Gabrielę Golę i Aleksa Jońskiego.

– W oryginale zdecydowanie jedna świnka jest najlepsza, a my chcieliśmy udowodnić, że każda ma jakąś dobrą cechę, która w trudnych sytuacjach może być przydatna, nawet jeżeli uważa się, że to cecha negatywna. Zależało nam, by pokazać, że działając razem, możemy więcej – mówi Łągiewka.

– Mądralinka jest najbardziej poukładana i rozsądna. Działa według planu, a co mówi tata, jest święte. Dąży do perfekcji i to jej udaje się zbudować najlepszy domek, oczywiście z pomocą sióstr – mówi Magdalena Dudek.

– Głupcinka jest bardzo szalona i gdyby ktoś zerknął w jej wnętrze, zobaczyłby samą radość. Uwielbia się wygłupiać i robić psikusy siostrom – przyznaje Gabriela Gola.

– Śpinka lubi spać, chrapać i dużo jeść, najlepiej słodyczy, ale jest też najsilniejszą ze świnek – zaznacza Aleks Joński.

Aktorzy występować będą z muppetami, czyli lalkami, które wyrażają emocje twarzą za sprawą dłoni animatora.

– Jesteśmy teatrem lalkowym i staramy się, by pojawiały się one w spektaklach. Dzieci bardzo je lubią – mówi Łągiewka. – Przedstawienie jest bardzo rozśpiewane, wyszedł nam taki minimusical. Z racji tego, że mamy dużo śpiewania, doszliśmy do wniosku, że muppety będą najlepszym rozwiązaniem – mówi Łągiewka.

– Zadaniem dyrektora jest wyłapywanie potencjałów w zespole i bardzo się cieszę, że Marta podjęła się reżyserii – mówi Tomasz Lewandowski, dyrektor Teatru Lalek Pleciuga. – To spektakl familijny, w którym są warstwy dla dzieci i dorosłych, więc myślę, że bajka spodoba się wszystkim.

Premiera spektaklu „Trzy małe świnki, czyli różowe trio kontra wilczy apetyt” w piątek, 27 września, o godz. 18:00. Kolejne okazje do obejrzenia przedstawienia w sobotę, 28 września, oraz na początku października.

W tym sezonie królować będzie klasyka

A co jeszcze czeka nas w tym sezonie w Pleciudze?

– Będzie ciekawie. Wcześniejsze sezony były oparte na nowej dramaturgii, w tym królować będzie klasyka, czyli historie, które dobrze znamy, ale w nowych odsłonach – zdradza Lewandowski.

W planach są m.in. czytanie performatywne „Porwania Baltazara Gąbki”, spektakl świąteczny „Odzyskane święta” powstający we współpracy z EcoGeneratorem czy przedstawienie dla młodzieży i dorosłych „Kapitan NEMO”.

– I premiera, której wyczekuję, czyli „Piękna i Bestia” na całą obsadę i z wykorzystaniem lalek – mówi Lewandowski.

Przed ekipą Pleciugi również występy poza Szczecinem na festiwalach m.in „Mała Boska Komedia” w Krakowie czy Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek Spotkanie w Toruniu. Aktorzy będą podróżować po kraju w ramach projektu „Teatr Polska”, którego celem jest ułatwienie dostępu do najlepszych spektakli mieszkańcom miejscowości z utrudnionym dostępem do kultury. Teatr zwiedzi też Pomorze Zachodnie w ramach projektu „Pleciuga u Ciebie”, który powstał dzięki dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.