O zmianach w przepisach podatkowych sporo mówiło się w 2022 roku. Obecnie temat nieco ucichł, a przecież to właśnie PITy 2023 uwidocznią wiele z wprowadzonych poprzez nowelizację modyfikacji. To właśnie teraz będziemy po raz pierwszy wypełnić formularz zeznania podatkowego, uwzględniając zasady tzw. Polskiego Ładu. O czym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do działania? Jakie kluczowe zmiany warto mieć w pamięci? Dlaczego właśnie teraz szczególnie warto zdecydować się rozliczyć zeznanie podatkowe przez internet? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

1. PIT za 2022 - który formularz wybrać?

2. Do kiedy złożyć rozliczenie roczne za 2022?

3. PIT - rozliczenie roczne. Jak to zrobić?

Sezon na rozliczenie PIT 2023 rozpoczyna się w zasadzie wraz ze startem nowego roku. Nie oznacza to jednak, że w dowolnej chwili można swoje zeznanie podatkowe złożyć. Pracodawcy i inni płatnicy muszą do końca lutego przekazać podatnikom i urzędom skarbowym PIT-11 stanowiący podstawę dalszych rozliczeń. Jeśli podatnik czerpał dochód z różnych źródeł, musi zebrać komplet wszystkich dokumentów - pominięcie choćby jednego skutkuje złożeniem błędnie wypełnionej deklaracji. 

Wykonując rozliczenie roczne za 2022 z PITax.pl zaoszczędzisz pieniądze

PIT za 2022 - który formularz wybrać?

Rozliczenie podatku w 2023 roku z pewnością powinno uwzględniać szereg zmian w przepisach, na szczęście jednak poszczególne formularze podatkowe i ich przeznaczenie pozostały niezmienne. Nie ma zatem konieczności weryfikacji przepisów w tym właśnie zakresie.

Podstawowe, wciąż obowiązujące rodzaje druków to:

  • PIT-37 - jak wynika ze statystyk, najpopularniejszy z formularzy, przeznaczony dla osób uzyskujących przychód wyłącznie za pośrednictwem płatnika, na podstawie na przykład umowy o pracę czy umów cywilnoprawnuych,
  • PIT-36 - przede wszystkim dla osób osiągających przychód bez pośrednictwa płatnika, na przykład poprzez prowadzenie działalności gospodarczej, i rozliczających się według skali podatkowej,
  • PIT-36: - dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą i rozliczających podatek liniowy,
  • PIT-28 - dla podatników rozliczających się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,
  • PIT-38 - dla podatników, którzy osiągnęli przychód z tytułu zbycia papierów wartościowych, udziałów czy pochodnych instrumentów finansowych lub realizacji praw z ich tytułu,
  • PIT-39 - obowiązujący w przypadku przychodów z tytułu prywatnego zbycia nieruchomości lub realizacji praw związanych z nieruchomościami.

Rozlicz ePITy z PITax.pl, a nie pominiesz żadnych ulg

Tu pojawia się opcja ważna dla przedsiębiorców. Polski Ład umożliwia zmianę formy opodatkowania w 2023 roku właśnie poprzez składane PITy. Firmy, które do tej pory rozliczały się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, mogą zmienić formę opodatkowania na rozliczenie według skali podatkowej, składając PIT-36 zamiast wcześniej wybieranej deklaracji PIT-28. Taka sama zasada obowiązuje, jeśli przy okazji rozliczenia PIT 2022 ma nastąpić zmiana formy opodatkowania z podatku liniowego na opodatkowanie według skali podatkowej: wystarczy wybrać PIT-36 zamiast PIT-36L.

Do kiedy złożyć rozliczenie roczne za 2022?

Dla większości podatników zasady rządzące terminem rozliczenia PIT nie zmieniają się. Ponieważ jednak na mocy przepisów Polskiego Ładu daty ujednolicono, więcej czasu zyskają przedsiębiorcy rozliczający się poprzez kartę podatkową lub ryczałt.

Zwyczajowo deklaracje składa się do końca kwietnia, jednak ze względu na układ dni wolnych od pracy rozliczenia PIT 2023 mają termin dłuższy - do 2 maja. Dotyczy to zarówno popularnych formularzy, takich jak PIT 37 2023 r., jak również deklaracji PIT-28 (dla ryczałtowców) i PIT-16A (karta podatkowa).

PIT - rozliczenie roczne. Jak to zrobić?

Jak rozliczyć PIT za 2022 rok? Podobnie jak w latach ubiegłych, także i teraz podatnicy mają do wyboru kilka sposobów.

  • Po pierwsze, osobiste dostarczenie

Coraz mniej popularna i zdecydowanie niezbyt wygodna metoda. Najpierw trzeba uzyskać odpowiedni formularz w urzędzie skarbowym lub pobrać i wydrukować obowiązujący PIT 2022 druk, a następnie osobiście dostarczyć go do fiskusa.

  • Po drugie, wysyłka pocztą

PIT można także wysłać listem poleconym.

  • Po trzecie, rozliczenie PIT online i wysyłka przez internet

Każdego roku coraz więcej podatników decyduje się na opcję "rozlicz PIT online i wyślij go do urzędu". Nic dziwnego, to metoda szybka, intuicyjna i ograniczająca ryzyko błędów. Podatnik ma do wyboru kilka dróg. Przydatny może okazać się program PIT (na przykład e PIT 2022) albo serwis Twój e PIT 2022 przygotowany przez Ministerstwo Finansów i udostępniany w obrębie Portalu Podatkowego.

Wiele osób zastanawia się: jak najlepiej wypełnić mój e-PIT 2022. Nikogo nie trzeba przekonywać, że droga internetowa jest najwygodniejsza i najszybsza. ePITy wypełnia się bardzo sprawnie, a dzięki integracji usług Ministerstwa Finansów możliwe jest również pobranie danych dostarczonych przez pracodawcę. Zdecydowanie sprawniej przebiega również skorzystanie ze wszystkich przysługujących ulg i odliczeń. Programy do wypełniania PIT są w stanie zweryfikować poprawność wprowadzonych danych. Rozliczanie PIT 2022 nie ma być trudnym, tylko wygodnym!