Palety to obecnie jedna z najczęstszych metod, używanych do transportu wielkogabarytowych towarów. Nadają się zarówno do masowego transportu niewielkich rzeczy, jak i tych pojedynczych, acz dosyć ciężkich. Codziennie, ogromne ilości palet transportowane są w tranzycie krajowym i międzynarodowym. Muszą one jednak spełniać pewne konkretne wymogi, by były dopuszczone do tak sporego obrotu. Oprócz konieczności określonych wymiarów, muszą one też posiadać odpowiednie certyfikaty. Jednym z takich certyfikatów jest IPPC. Oznacza on, iż dana paleta jest paletą fumigowaną. Co to oznacza? Czym paleta po fumigacji różni się od zwykłej palety? Co, jeżeli nie poddamy jej takiej obróbce? I czemu ma ona takie znaczenie? Po odpowiedzi na te pytania zapraszamy do poniższego artykułu.

Czym jest paleta fumigowana?

Jest to paleta posiadająca wspomniany już certyfikat IPPC. Jest on nadawany przez Międzynarodową Konwencję Ochrony Roślin.

Od palet "zwykłych" różni ją również to, że poddane są one procesowi fumigacji. Proces ten usuwa znaczną część wilgoci z drzewa - po obróbce nie przekracza ona 22%. Czemu jednak służy ten proces? Mianowicie, zapobiega on zalęganiu się szkodników i pasożytów, które zwykle tworzą swoje legowiska w wilgotnym drewnie. Podczas procesu są likwidowane zarówno one same, jak i ich nasienia oraz jaja. Cały proces nie narusza przy tym samej palety.

magazyn z paletami fumigowanymi

Czemu palety są poddawane procesowi fumigacji?

Palety muszą zostać poddane fumigacji ze względu na fakt, że rzeczone szkodniki to zagrożenie dla ekosystemu. Tyczy się to głównie możliwości wydostania się na uprawy zagraniczne. Nie tyczy się to jednak każdej wysyłki. W większości przypadków, na terenie Unii Europejskiej, palety z certyfikatem IPPC zazwyczaj nie są wymagane. Zdarzyć może się, oczywiście, wyjątek między konkretnymi krajami przynależącymi do UE. Inaczej sprawa wygląda przy wysyłaniu przesyłek paletowych poza UE.

Czy fumigacja palet jest konieczna?

Poza Unią Europejską - w wielu przypadkach, tak. Lista ta obejmuje około kilkunastu krajów. Jeżeli przy wjeździe paleta nie posiadałaby certyfikatu fumigacji, wówczas zostałaby ona zatrzymana na granicy. W najgorszym przypadku zostałaby zawrócona, w najlepszym poddana obróbce na miejscu. Kontrola celna nie przepuści nawet całego ładunku, jeśli choć jedna paleta nie będzie spełniała standardu.

Jeśli są Państwo zainteresowani poczytaniem szerzej o temacie wysyłek zagranicznych, polecić można blog firmy DSV XPress. W ich artykule o paletach fumigowanych możemy znaleźć dodatkowe informacje. Przykładowo, piszą o szczegółowej liście krajów, wymagających certyfikatu. Ponadto, ich blog oferuje szeroką gamę informacji o przesyłkach kurierskich oraz międzynarodowych. Potencjalni klienci biznesowi mogą znaleźć tam też atrakcyjną ofertę transportu międzynarodowego.

kobieta sprawdzająca certyfikaty na paletach fumigowanych

Jakie istnieją procesy fumigacji?

Generalnie, palety mogą być fumigowane na trzy różne sposoby.

DB (ang. debarked) - Wilgotna kora drzewna jest usuwana mechanicznie;

MB (ang. Methyme Bromide) - Palety odkażone są bromkiem metylu;

HT (ang. Heat treatment) - Drewno zostaje osuszone przez bardzo wysoką temperaturę;

Po dokładnym przeprowadzeniu fumigacji palety, otrzymuje ona symbol certyfikatu IPPC. Procesy te są przeprowadzane zgodnie ze standardem IPPC ISPM 15:2009. Ponadto, przypisuje się jej również numer ID producenta oraz dwuliterowy kod ISO danego kraju.