Na swoje 20-lecie Wydział Inżynieryjno-Ekonomiczny Transportu (WIET) Politechniki Morskiej wzbogacił się o unikatowe w skali kraju laboratorium wyposażone w specjalny sorter. Częścią obchodów okrągłej rocznicy była też m.in. prezentacja możliwości symulatorów Centrum Szkoleniowego Offshore przy Wydziale Mechanicznym PM (ul. Willowa 2).

W budynkach WIET przy ul. Henryka Pobożnego i Szczerbcowej kształcą się studenci na kierunkach: logistyka, zarządzanie, transport, zarządzanie i inżynieria produkcji. Z okazji 20-lecia odbył się uroczysty senat, w czasie którego wręczono statuetki Wilka Morskiego oraz medale honorowe rektora.

Lepsze warunki do nauki i odpoczynku

Tuż obok, w obecności Marka Gróbarczyka, sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury, otwarto nowe laboratorium Automatyzacji Procesów Magazynowych. Jego sercem jest sorter wyposażony w system VIPAC SMALLS SORT. To specjalna taśma, z której paczki, w zależności od naklejonych kodów, zjeżdżają do odpowiedniego pojemnika.

– Laboratorium pozwoli studentom poznać obecne technologie stosowane w logistyce magazynowej oraz przygotuje ich do zarządzania urządzeniami tego typu – tłumaczy Natalia Dorochowicz, rzecznik prasowy Politechniki Morskiej.

Po zajęciach w laboratorium studenci będą mogli odpocząć w nowym chilloutroomie. Właśnie oddano do użytku pomieszczenie sprzyjające wyciszeniu, z wygodnymi pufami, poduszkami i piłeczkami antystresowymi.

– Mam nadzieję, że studenci będą z niego czynnie korzystać. I faktycznie wychodzić stąd zrelaksowani, pełni energii do dalszego zdobywania wiedzy – mówi Izabela Kamińska, która pomysł utworzenia takiego pokoju zgłosiła jako studentka 7 lat temu, a realizacji doczekała się już jako asystentka zatrudniona na Politechnice Morskiej.

Symulator sztormu...

Obchody 20-lecia nie ograniczały się jednak do Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego Transportu. Goście mogli bowiem przy okazji poznać możliwości symulatorów, które przygotowano w Centrum Szkoleniowym Offshore przy Wydziale Mechanicznym przy ul. Willowej 2.

W dawnej hali sportowej (od strony ul. Rugiańskiej) wybudowano basen wyposażony m.in. w symulator sztormu. Są tam kulę do wytwarzania fal, dmuchawy ze spryskiwaczami do kreowania wiatru, stroboskopy imitujące błyskawice, a nawet generator ciężkiej mgły. W środę zaprezentowano jak wyglądają szkolenia z podejmowania rozbitków z tratwy na wzburzonym morzu.

Z nowej infrastruktury korzystać będą nie tylko studenci PM, ale też osoby kształcące się w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym na kierunku ratownictwo medyczne ze specjalnością związaną z ratownictwem wodnym oraz bezpieczeństwem morskim i offshore.

... i turbina wiatrowa

Częścią centrum jest stojący obok hali symulator turbiny wiatrowej. Wyposażony jest on we wszystkie instalacje niezbędne w prawdziwym „wiatraku”, brakuje tylko charakterystycznych łopat.

– Pierwsze zajęcia na turbinie odbędą się w przyszłym semestrze, po wakacjach. To się dobrze składa, ponieważ wcześniej studenci pójdą na praktyki. I to dość długie praktyki, specjalnie skomasowane przez nas w jednym panelu, żeby firmy, które zajmują się szkoleniem na turbinach mogły im zapewnić rzeczywistą praktykę w zawodzie – mówi prorektor ds. nauki, dr hab. inż. Artur Bejger, prof. PM

Aleja dębów z zasłużonymi dla uczelni patronami

Obchody 20-lecia WIET były też okazją do zapoczątkowania nowej tradycji. Na terenie uczelni przy ul. Dębogórskiej 7-8 powstanie aleja dębów, które będą przypominać o laureatach honorowego tytułu doktora honoris causa Politechniki Morskiej w Szczecinie. W środę zasadzono pierwszy z nich, upamiętniając postać prof. Aleksandra Walczaka. Przy Dębogórskiej działa Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających oraz trwa budowa Polskiego Ośrodka Szkoleniowego Ratownictwa Morskiego.