„Publikacja” składa się z opowieści tych, którzy zechcieli podzielić się przeżyciami, przemyśleniami oraz opowiedzieć o najwcześniej zapamiętanych odczuciach, które wiążą się z „ich Dąbiem”. Dzięki temu książka jest nie tylko bogatym źródłem wiedzy historycznej, ale także emocjonalnym świadectwem losów ludzi, którzy budowali nową rzeczywistość na tzw. ziemiach odzyskanych.
Autorką publikacji jest Alicja Biranowska-Kurtz – specjalistka w dziedzinie konserwatorstwa-zabytkoznawstwa oraz historyczka budowy miast. Inspiracją do napisania tej publikacji była relacja Mariana Wieczorka w jego powojennym pamiętniku „Byłem komendantem wojennym miasta Stary Dąb (Szczecin-Dąbie)”, który kończył słowami:
Czy żyją jeszcze pierwsi pionierzy osadnictwa, ludzie, którzy tworzyli tu zręby nowej Polski? Żyją pewnie cicho, żyją na zasłużonym odpoczynku, żyją i porównują to, co było z tym, co jest teraz.
„Moje powojenne Dąbie” to zarazem kontynuacja publikacji wydanej w 2010 roku wspólnie z Maciejem Rembasem pt. „Dąbie. Prawobrzeże Wielkiego Szczecina”.
Z okazji premiery, Klub Delta zaprasza w najbliższy piątek (28 bm.) o godz. 18 na spotkanie z autorką, które poprowadzi Krzysztof Lichtblau – Pan od książek. Podczas wydarzenia będzie prowadzona sprzedaż książki w promocyjnej cenie. Wstęp wolny.
Dziś Dąbie jest jednym z jedenastu osiedli Prawobrzeża, ale w latach 1955-1976 miało status dzielnicy. Według danych z 1961 roku liczyło 28 146 mieszkańców.
Komentarze