Szczecin wybuduje nowoczesną spalarnię odpadów. Powołana do tego spółka ogłosiła właśnie przetarg na projekt i budowę. Firmy maja czas na złożenie swoich ofert do 22 listopada br.
Konieczność budowy spalarni odpadów wynika ze zobowiązań jakie przyjęła Polska przed przystąpieniem do Unii Europejskiej w 2004 r. Nasz kraj został zobligowany do wypełnienia zobowiązań, m.in.: w zakresie zagospodarowania odpadów biodegradowalnych (m.in. papier, odpady zielone), czyli ich zagospodarowaniu w inny sposób niż przez składowanie.
Szczecińska spalarnia stanie ostatecznie na Ostrowie Grabowskim (pod uwagę brano pięć lokalizacji: przy elektrociepłowni „Portowa” przy ul. Gdańskiej, przy elektrociepłowni „Pomorzany”, przy ul. Stołczyńskiej przy dawnej fabryce papieru „Skolwin”, na terenie dawnych zakładów „Wiskord”, oraz właśnie na Ostrowie Grabowskim).
Ogłoszenie przetargu to kolejny krok na drodze do uruchomienia w Szczecinie nowoczesnego i ekologicznego Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów. W maju br. podpisano umowę na dofinansowanie projektu . Szczecin otrzymał unijne dofinansowanie przyznane przez Ministerstwo Środowiska na kwotę 255 mln zł. Całość projektu szacuje się na kwotę nieco ponad 576 mln zł.
Wybudowany obiekt powinien służyć mieszkańcom nawet 50 lat. W ZTOU zaproponowane technologie będą opierać się na najnowocześniejszych rozwiązaniach światowych i europejskich:
System oczyszczania spalin – zapewniający odpowiednie poziomy emisji – urządzenia oczyszczania spalin zapewniają dotrzymanie standardów emisji – w praktyce osiągną wartości stężeń znacznie poniżej standardów emisyjnych.
oczyszczanie spalin – wybór metody mokrej – w porównaniu z suchym i półsuchym systemem powstaje mniejsza ilość stałych pozostałości wymagających zagospodarowania – co obniża koszt ich składowania. System mokry jest najbardziej wydajną metodą usuwania kwaśnych zanieczyszczeń ze spalin.
Przepustowość szczecińskiego zakładu określono w wysokości 150 tys. ton rocznie odpadów do utylizacji. Wielkość ta wynika z prognoz powstawania w regionie odpadów nie podlegających ponownemu przetworzeniu i analizy opłacalności w aspekcie ekonomicznym
Przewiduje się, że realizacja ZTUO odbędzie się w latach 2013 – 2015.
Komentarze
0