Jak pokazują statystyki, liczba wypadków drogowych w naszym kraju systematycznie, choć powoli, spada. Nie zmienia to faktu, że nadal dane nie prezentują się korzystnie na tle innych państw europejskich.

 Jeśli to właśnie ty ucierpiałeś na skutek udziału w wypadku samochodowym, możesz starać się o uzyskanie odszkodowania. Jak to zrobić? Jakich formalności dopełnić? Jak długo czeka się na odszkodowanie po wypadku? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

1. Kiedy przysługuje odszkodowanie po wypadku?

2. Czym różni się odszkodowanie powypadkowe od zadośćuczynienia?

3. Jak dostać odszkodowanie? Formalności

Aby uzyskać odszkodowanie zdrowotne po wypadku samochodowym, warto pamiętać o niektórych działaniach bezpośrednio po samym zdarzeniu.

Informacje, o czym warto pamiętać, znajdziesz na: https://www.kompensja.pl/odszkodowania/wypadek-komunikacyjny-samochodowy/.

Kiedy przysługuje odszkodowanie po wypadku?

Podstawowym aktem prawnym regulującym kwestię odszkodowań, jest Kodeks cywilny. Ze znajdujących się tam przepisów wynika, że odszkodowanie jest naprawieniem szkody mającej charakter typowo materialny lub utraconych korzyści. Dodatkowo to poszkodowany decyduje, w jakiej formie szkoda zostanie naprawiona: czy wybierze po prostu wypłatę odszkodowania w gotówce czy też zażąda przywrócenia stanu poprzedniego.

Nie każdemu jednak przysługuje odszkodowanie, a wyjątkowych sytuacjach o sprawie orzeka sąd. Odszkodowanie po wypadku samochodowym należy się poszkodowanym, którzy:

  • zostali poszkodowani będąc kierowcą lub pasażerem samochodu, a także pieszym, rowerzystom, motocyklistom czy rolkarzom uczestniczącym w ruchu drogowym podczas zdarzenia,
  • byli pasażerami we własnym samochodzie prowadzonym przez innego kierowcę,
  • przyczynili się do powstania zdarzenia drogowego, ale nie ponoszą całkowitej odpowiedzialności.

Odszkodowanie za wypadek powinno pokryć poniesione straty oraz wyrównać korzyści utracone, na przykład z tytułu niemożności wykonywania pracy.

Czym różni się odszkodowanie powypadkowe od zadośćuczynienia?

Mówiąc o wyrównaniu strat przez osobę będącą sprawcą wypadku, warto rozgraniczyć dwa świadczenia. Odszkodowanie od sprawcy wypadku przysługuje w związku z wszelkimi szkodami majątkowymi, natomiast straty niemajątkowe, takie jak ból czy dyskomfort psychiczny, kompensuje się zadośćuczynieniem. To rozróżnienie ma bardzo duże znaczenie w kontekście zawierania potencjalnej ugody z reprezentantem towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy zdarzenia.

Jak dostać odszkodowanie? Formalności

Aby jak najprościej uzyskać odszkodowanie, pierwsze działania trzeba podjąć jeszcze z miejsca zdarzenia. To wtedy sprawca wypadku powinien zostać zidentyfikowany, a policja powiadomiona o wypadku. Warto również - w kontekście zadośćuczynienia - poddać się badaniom weryfikującym stan zdrowia. Następnie pozostaje złożyć wniosek o odszkodowanie do zakładu ubezpieczającego sprawcy, wraz z pełną dokumentacją.

Kancelaria odszkodowawcza Kompensja

Adres firmy:
Kartuska 246, 80-122 Gdańsk

Telefon:
+48 58 500 80 89

Strona WWW:
https://www.kompensja.pl/