Popularne Gordonki dla najmłodszych, nauka gry na gitarze dla każdego, odkrywanie siebie podczas zajęć teatralnych, modne warsztaty z rysunku i malarstwa oraz zajęcia dla tych, którzy lubią ogień. Od września Dom Kultury „Słowianin” zaprasza na nowe zajęcia artystyczne.

– Bardzo nam zależało na tym, aby zajęcia były i dla dzieci, i dla dorosłych, i dla młodzieży. Aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Udało nam się nawiązać współprace z bardzo dobrymi instruktorami, którzy reprezentują wysoki poziom – zachęca Szymon Kozieł z DK „Słowianin”.

Gordonki dla najmłodszych

To szczególny rodzaj zajęć muzyczno-ruchowych dla najmłodszych, który w ostatnich latach zdobył jeszcze większe uznanie i zainteresowanie. Czego można się po nich spodziewać?

 – Prezentacji a capella wielu śpiewanek i rytmiczanek zestawionych kontrastowo pod względem skal, tonacji, tempa, metrum czy stylu. Momentów ciszy, czyli niezwykle ważnego elementu zajęć gordonowskich. Płynnego i swobodnego ruchu oraz rekwizytów, które pomogą zobrazować niektóre śpiewanki i rytmiczanki – wymieniają organizatorzy.

Zajęcia zostały podzielone na 4 grupy – do 12. miesiąca życia, 1-3 lata, do 2 lat oraz 3-4 lata. Podstawowe założenia techniki gordonowskiej to „poznawaj i ucz się muzyki podobnie jak języka ojczystego”.

Zajęcia w DK „Słowianin” będzie prowadzić Magdalena Handke, ekspertka i certyfikowana instruktorka zajęć gordonowskich z kilkuletnim doświadczeniem. Na co dzień pracuje jako chórmistrzyni i emisjonistka w szczecińskich chórach dziecięcych.

Na tych zajęciach można dać ognia

Wśród nowej oferty zajęć dla młodzieży i dorosłych znajdziemy zajęcia ogniomistrzowskie. Przedział wiekowy uczestników jest bardzo szeroki, bowiem od 14 do… 99 lat!

To okazja, aby nauczyć się pracy i manipulacji takimi rekwizytami jak poi, kij, smoczy kij, wachlarze, pochodnie i maczugi ogniowe.

– Na początku zajęcia będą prowadzone na sali koncertowej, a z czasem, gdy uczestnicy będą już gotowi, zostanie wprowadzony ogień – zapowiada Szymon Kozieł.

Na zajęcia zaprasza Kamil Malecki. Artysta reprezentujący nurt cyrku współczesnego w Polsce, klaun, pedagog cyrkowo-teatralny, żongler oraz ogniomistrz. Z pedagogiką cyrkową oraz sztuką ogniową związany od 2008 roku.

Teatr i nauka języków obcych w jednym

„Słowianin” przygotował łącznie 6 różnych pracowni, a wśród nich – dwie teatralne.

– Pierwszą jest Teatr „De Rien”, do którego zapraszamy dzieci w wieku 5-12 lat. Podczas zajęć z Honette Etienvre nie tylko nauczą się pracy na scenie, ale i zapoznają z podstawami języka angielskiego francuskiego i duńskiego – opowiada Szymon Kozieł.

Honette Etienvre to polska modelka i aktorka, która większość życia spędziła we Francji. Na koncie ma role w polskich, francuskich oraz duńskich ekranizacjach. Przełom lat 70. i 80. XX wieku upłynął jej na pracy modelki dla Zakładów Odzieżowych „Dana”. Jest również założycielką i reżyserką Teatru DWDW działającego przy Domu Kultury 13 Muz.

Spektakl na grande finale zajęć

Dla nieco starszych, a konkretniej nastolatków w wieku 15-19 lat, zajęcia teatralne będzie prowadzić Marta Gosecka, która od ponad 18 lat prowadzi młodzieżowe grupy teatralne. Nastolatkowie nauczą się pracy na scenie oraz poznają różne techniki aktorskie.

– Przez cały okres spotkań będziemy dążyć do powstania spektaklu, którego premierę planujemy w czerwcu 2025 roku. Jednak najważniejsze będzie dla nas budowanie zespołu, wspólnoty i wymiana twórczej energii – podkreślają organizatorzy.

Gra na gitarze dla każdego

Aż 6 grup powstało w ramach pracowni nauki gry na gitarze. Zajęcie w kameralnym gronie poprowadzi Tomasz Skierczyński, który posiada bogate doświadczenie w nauczaniu gry na gitarze klasycznej, akustycznej oraz elektrycznej.

– Program zajęć zostanie dostosowany do potrzeb i poziomu każdego uczestnika. To zajęcia zarówno dla tych, którzy pierwszy raz będą trzymać gitarę, jak i tych, którzy już potrafią co nieco. Ceny zajęć wahają się w okolicach 30 złotych. To naprawdę atrakcyjna oferta – zachęca nasz rozmówca.

Tomasz Skierczyński współpracował m.in. ze Sławkiem Uniatowskim, Bartasem Szymoniakiem, Jackiem Kuderskim z Myslovitz, Gabrielem Fleszarem, Ramoną Rey. Jest wokalistą, twórcą muzyki i tekstów piosenek. Czerpie z własnej kreatywności i ponad 25-letniego doświadczenia.

W twórczej atmosferze

Równie ciekawie prezentują się zajęcia z malarstwa i rysunku. To okazja dla młodzieży i dorosłych, aby poznali różne techniki artystyczne jak rysunek ołówkiem, węglem, sepią, malarstwo akrylowe, tempera, kolaż, linoryt.

– Te zajęcia są idealne dla każdego, kto pragnie rozwijać umiejętności artystyczne i zgłębiać różnorodne techniki malarskie oraz rysunkowe w twórczej atmosferze – podkreśla Szymon Kozieł.

Zajęcia podzielone są na dwie grupy – dla dzieci w wieku 7-13 lat oraz dla młodzieży i dorosłych. Prowadzącą będzie Katarzyna Pawlikowska – plastyczka, nauczycielka sztuki i designu oraz graficzka. Od ponad dwóch lat prowadzi zajęcia artystyczne oraz warsztaty rękodzieła w języku angielskim, hiszpańskim i polskim.

Zapraszają na Dni Otwarte Pracowni

Na zajęcia można się już zapisywać poprzez stronę https://slowianin.org/zajecia/. Warto podkreślić, że Gordonki są jedyną grupą, w której można wykupić jednorazowe wejście. W przypadku pozostałych obowiązują miesięczne zapisy.

Sezon rozpocznie się 16 września i potrwa do 16 grudnia. Co ważne, Dom Kultury Słowianin zaprasza 14 września na Dni Otwarte Pracowni.

– To okazja, aby porozmawiać z instruktorami, poznać ich i być może przyszłych uczestników – zapraszają organizatorzy.

Instruktorzy będą czekać w DK „Słowianin” przy ul. Korzeniowskiego 7 w godz. 14-17.