Każda mieszkanka i każdy mieszkaniec ma szansę, żeby zdecydować o tym, na co zostanie wydane 5 milionów złotych w Szczecinie. Budżet obywatelski, profesjonalnie nazwany partycypacyjnym, to jeden z demokratycznych procesów na których decyduje się o tym w jaki sposób zaplanować wydanie pieniędzy na każdy kolejny rok.
Projekt zakłada planowanie wydatków z udziałem wszystkich mieszkańców, którzy wyrażą chęć takiej inicjatywy. Zgłoszenia mogą obejmować tylko i wyłącznie zadania inwestycyjne. Projekt musi być zgodny z podstawowymi zadaniami miasta. Każdy też zobowiązany jest do wypełnienia formularza, który można wysłać elektronicznie, bądź dostarczyć osobiście w Urzędzie Miasta Szczecin. Formularze muszą być wypełnione poprawnie i złożone w odpowiednim terminie. Listę zadań natomiast wyłoni specjalny Zespół Oceniający. Kryteria to przede wszystkim atrakcyjność, techniczne wykonanie oraz strategia. Do głosowania ma prawo każdy mieszkaniec Szczecina, posiadający czynne prawo wyborcze. Można będzie wybrać maksymalnie 3 z 15 projektów, które zostaną przedstawione na specjalnej liście.
Projekt (nie)obywatelski ?
Wobec całego projektu zaczęło pojawiać się mnóstwo wątpliwości i zarzutów, często budżet nazywany jest (nie)obywatelskim. Pod krytykę wzięte zostały przede wszystkim zbyt skomplikowane formularze i niejasne zasady, które utrudniają funkcjonowanie projektu.
- Budżet obywatelski w Szczecinie? Tylko z nazwy niestety. Z początku było miłym zaskoczeniem, że Prezydent Szczecina tak diametralnie zmienił zdanie na temat budżetu dla mieszkańców, jednak, gdy doczekaliśmy się ujawnienia zasad jak ma on u nas funkcjonować, czar prysł.- pisze Stowarzyszenie "Szczecinianie decydują". Wad dopatrzono się również w Zespole Oceniającym do którego zaliczani są tylko urzędnicy, radni miasta i osiedla oraz inni przedstawiciele stowarzyszeń.- Uważamy, że to właśnie mieszkańcy powinni mieć prawo do głosowania spośród wszystkich projektów.- podkreśla stowarzyszenie.
Według SENS wszelkie próby bojkotowania projektu zostały natomiast określone jako skrajnie nieodpowiedzialne i bezpodstawne - W naszej opinii obecny kształt konsultacji nie jest ani rewelacyjnie dobry, ani skrajnie zły. Brakuje rzeczywiście informacji dla szczecinian na temat tego, w jaki sposób mogą wziąć udział w głosowaniu, natomiast sam model wyboru projektów z istniejącej już listy może być przyczynkiem do ulepszenia go w przyszłych latach. Jeżeli szczeciński “budżet obywatelski” okaże się sukcesem i spowoduje dużą mobilizację wśród szczecinian, to w przyszłych edycjach należy oczekiwać wypracowania modelu jeszcze lepszego, jeszcze bardziej otwartego na propozycje mieszkańców – od czegoś trzeba jednak zacząć.- wypowiada się Paweł Przychodzień, Wiceprezes Stowarzyszenia Estetycznego i Nowoczesnego Szczecina.
Kontrowersyjną metodę wyboru 15 projektów spośród wszystkich zgłoszonych przez mieszkańców nie popiera Stowarzyszenie Młodzi Demokraci, uważając selekcję wniosków przez urzędników za nieczytelną i niejasną. Mimo wielu zastrzeżeń i obaw proponują rozwiązania i nie popierają również bojkotowania budżetu. - (...) w obawie o niską frekwencje spowodowaną brakiem konsultacji społecznych z mieszkańcami, proponujemy Prezydentowi Piotrowi Krzystkowi, na wzór Gorzowa Wielkopolskiego, rozstawienie urn i kart do głosowania m.in. w centrach handlowych oraz instytucjach publicznych.- pisze Łukasz Kadłubowski, Przewodniczący Stowarzyszenia Młodzi Demokraci.
Nie jesteśmy zwolennikami i wolelibyśmy nie używać słowa bojkot, tylko żeby dążyć do doskonalenia. To jest program, który ma co roku funkcjonować w naszym mieście, a więc ma mieć szansę być poprawianym.- tłumaczy Michał Przepiera, dyrektor Biura Strategii UM w Szczecinie.
Jak wyglądają konsultacje?
Konsultacje społeczne względem Budżetu Mieszkańców na rok 2014 to przede wszystkim pomoc merytoryczna oraz udzielanie odpowiedzi na wszelkie pytania. Można pytać o proces zgłaszania inwestycji, głosowania, wypełniania formularzy, a także można uzyskać pomoc względem konkretnych propozycji zadań. Urzędnicy są do dyspozycji szczecinian pod numerem telefonu 91 435 11 11, pytania można zadawać także za pomocą maila pytaniasbo2014@um.szczecin.pl. Natomiast szczegółowy harmonogram oraz podstawowe zasady znajdziecie na stronie www.konsultuj.szczecin.pl.
Warto podkreślić, że projekt partycypacyjny jest organizowany pierwszy raz na terenie Szczecina. To innowacyjne rozwiązanie w którym każdy ma możliwość zadecydowania o sprawach miasta, w tym wypadku budżecie, który zostanie przeznaczony na konkretne inwestycje w 2014 roku.
Komentarze
0