W Szczecinie rozpoczęcie nowego roku szkolnego przebiegło bez żadnych komplikacji, w regionie tylko w jednej szkole pierwszy dzwonek z powodu nie zadzwonił na czas. Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty podsumowało pierwszy dzień szkoły w tonie raczej optymistycznym. Wiadomo, kiedy odbędą się egzaminy maturalne i po ósmej klasie. Nie brakuje jednak także wiadomości, które uczniów raczej zaniepokoją…

Rozpoczęcie roku szkolnego odwołane w jednej szkole w regionie

Jak mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, początek roku szkolnego przebiegał w naszym regionie spokojnie i bez komplikacji.

– Patrząc na skalę nauczania, liczbę szkół i przedszkoli, poza drobnymi incydentami rozpoczęcie roku szkolnego przebiega bardzo spokojnie – mówił Maciej Kopeć.

– Dzisiaj, gdybyśmy mieli się zastanawiać, czy szkoły poradzą sobie z nauką zdalną, to wiemy, że pracownie i ilość sprzętu komputerowego w całości zaspokoją potrzeby uczniów i nauczycieli. Jesteśmy przygotowani na nowy rok szkolny i na sytuacje, które mogą się zdarzyć. Egzaminy maturalne według planu rozpoczną się 4 maja, a egzaminy po ósmej klasie 25 maja 2021 – mówiła Magdalena Zarębska-Kulesza, Zachodniopomorski Kurator Oświaty.

W naszym województwie mamy tylko jeden przypadek przełożenia inauguracji roku szkolnego. Powodem jest oczywiście koronawirus: – Mowa o miejscowości Żabnica w powiecie gryfińskim. Koronawirus został wykryty u jednego z nauczycieli – wyjaśniła Zarębska-Kulesza.

Soska w Radiu Plus: "Przypuszczam, że do ferii zimowych różne wyjścia do kina, do teatru mogą być odwołane"

We wtorkowej audycji Radia Plus Krzysztof Soska, zastępca prezydenta Szczecina przyznał, że miasto podjęło decyzję, by w pierwszym semestrze nie organizować żadnych zajęć dodatkowych dla dzieci. Ograniczone będą także wyjścia do kina i instytucji kultury. Niepewna wydaje się także np. organizacja studniówek.

– Przypuszczam, że do ferii zimowych różne wyjścia do kina, do teatru mogą być odwołane. Nie chciałbym składać definitywnych deklaracji, bo wszyscy chcemy, żeby normalność powracała, ale póki co nasza decyzja jest taka, że również zajęcia dodatkowe są odwołane. W tych zajęciach "mieszają się" dzieci z różnych klas, to jest element, którego chcemy uniknąć – tłumaczył Soska.

Maciej Kopeć na pytanie dziennikarzy o zajęcia pozalekcyjne oraz organizację wydarzeń sportowych i kulturalnych odpowiedział, że dyrektorzy mają swobodę w podejmowaniu decyzji o uczestnictwie uczniów np. w wyjściach do instytucji kultury.

– Wiemy, że w przypadku grup czy zgromadzeń należy ich unikać. Wszelkie wyjścia do instytucji kultury muszą się odbywać z zachowaniem reżimu sanitarnego. Nie jest to działalność, która jest zalecana. Mamy wytyczne i Szczecin w różnych punktach te kwestie wyostrzył. Szkoły mają prawo decydować np. o noszeniu maseczek w częściach wspólnych – mówił podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

ZOBACZ TEŻ: Od dzisiaj nowe zasady funkcjonowania w szczecińskich szkołach!