Ruszył przetarg na wykonanie oraz montaż tabliczek i słupków z nazwami ulic, wedle ściśle określonej dokumentacji technicznej i wykonawczej. Do końca maja zwycięzca przetargu wykona i ustawi w sumie ok. 240 tabliczek w ściśle określonym fragmencie miasta.

Zakłada się, iż oferty złożone w postępowaniu otwarte zostaną 7 lutego br. O wyborze zdecyduje przedstawiona cena. - informuje nas Biuro Promocji i Informacji Urzędu Miejskiego w Szczecinie.

Zgodę na wprowadzenie SIM wyraziła Rada Miasta w czerwcu ub. roku, a prace nad jego stworzeniem trwały od 2009 r. Zmiany mają ułatwić przemieszczanie się po mieście, odnajdowanie miejsc, budynków oraz punktów użyteczności publicznej.

Najistotniejszą cechą skutecznego SIM jest jednolitość stosowanych nośników, dzięki której system może stać się łatwo rozpoznawalny i komunikatywny, może wpływać na poprawę miejskiego ładu wizualnego i na jakość przestrzeni publicznej. Cechą odróżniającą szczeciński SIM od oznakowań występujących w innych miejscach jest graficzne wyrażenie w nim indywidualnej osobowości miasta. - czytamy w komunikacie, który mówi też o odwołaniu do założeń marki miasta Floating Garden.

Przy pracach nad SIM analizowano plany miasta, historyczne rozwiązania jakie występowały i nadal są obecne w Szczecinie. W ramach prac nad projektem odbyły się konsultacje społeczne,a o opinie poproszono m.in. przedstawicieli środowisk turystycznych, architektów, urbanistów, gospodarzy czy administratorów budynków w tym spółdzielnie mieszkaniowe, dziennikarzy, pracowników naukowych wyższych uczelni.

Katalog szczecińskiego SIM obejmuje następujące elementy:

-  fundamentalne części systemu (barwy, krój pisma, piktogramy, kierunkowskazy, słupy);

tablice z nazwami ulic, tablice z numeracją budynków, tablice kierunkowe dla ruchu kołowego, tablice kierunkowe dla ruchu pieszego, tablice z oznakowaniem miejsc wyjątkowych (zabytkowych budynków, pomników, patronów ulic, skwerów, parków);

punkty informacyjne (przestrzenne tablice ogłoszeniowe, tablice informacji nadwodnej, tablice podświetlane, panele informacyjne, monitory słupowe);

plany miasta, „witacze”;

znakowanie poziome (znakowanie chodników, znakowanie krawężników, ścieżek rowerowych, przystanki dla pieszych, parkingi rowerowe);

system informacji komunikacji miejskiej (oznakowanie środków komunikacji, rozkłady jazdy, słupy informacyjne, mapki sieci połączeń, znakowanie wiat przystankowych);

meble miejskie (stojaki rowerowe, ławki, kosze na śmieci).

W roku 2012 w ramach wdrożenia SIM przewiduje się jeszcze realizację projektów technicznych i wykonawczych tablic z numeracją budynków oraz tablic informacyjnych zawierających opis najciekawszych budowli Szczecina. Ich montaż przewidziano w drugiej połowie bieżącego roku.