Zakład Usług Komunalnych poszukuje firmy, która przeprowadzi remont Labiryntu – rzeźby zraszanej wodą, stojącej u zbiegu al. Wojska Polskiego i ul. Więckowskiego. Miasto już w 2017 r. obiecało, że się tym zajmie, ale do dzisiaj nie wykonano żadnych prac.

Labirynt to rzeźba autorstwa prof. Ryszarda Wilka. Zbudowana jest z kształtek ceramicznych, w których ułożeniu można dostrzec kształty drzewa, kobiety i mężczyzny. Całość była zraszana, dzięki czemu krople wody mieniły się na klinkierowych pustakach, a nad rzeźbą unosiła się mgiełka. Tak przynajmniej było w 1997 r., gdy rzeźba powstała. Później bardzo szybko instalacja wodna się zepsuła. Dziś wiele kształtek ceramicznych zniknęło, pojawiły się pęknięcia i śmieci powciskane między pustaki. Instalacja coraz bardziej niszczeje.

Krytykowany pomysł i dwa nieudane przetargi

Miasto najpierw planowało usunąć rzeźbę i stworzyć w jej miejscu park kieszonkowy. Dopiero po krytyce tego pomysłu, zdecydowano, że Labirynt powinien zostać odnowiony. Podjęto dwie próby znalezienia wykonawcy, ale obie okazały się nieudane. Tłumaczono, że wykorzystane przy tworzeniu rzeźby kształtki ceramiczne są na tyle unikatowe, że trudno o wykonawcę, który podejmie się odtworzenia instalacji. Na wiele miesięcy temat znalazł się w zawieszeniu, choć miasto uspokajało, że nie rezygnuje z tej inwestycji.

– Labirynt jest ideą intelektualną. Bo jest przeszkodą, którą trzeba pokonać. Znaleźć drogę, wyjście. Co możemy powiedzieć o społeczności, która mówi, że uratowanie rzeźby jest dla niej za drogie? Handlowa jest już chyba, tylko – komentował prof. Wilk w reportażu opublikowanym na naszych łamach.

Rzeźba zostanie zrekonstruowana

Teraz ZUK podejmuje trzecią próbę znalezienia wykonawcy. 2 lutego ogłoszono przetarg na remont. Oferty można składać do 17 lutego.

Jak czytamy w projekcie przygotowanym przez Pracownię Architektoniczną Hamer, rekonstrukcja artystycznej kompozycji ma zostać wykona przy użyciu kształtek produkowanych w Gozdnicy, zgodnie z projektem konserwatorskim przygotowanym przez Mariusza Lewickiego. Zakres prac obejmie również wykonanie: nowej niecki fontanny, nowej komory instalacyjnej, nowej instalacji zraszającej, odwodnienia i nowego oświetlania.