Dobiegają końca prace przy rozbudowie Muzeum Techniki i Komunikacji przy ul. Niemierzyńskiej. Do nowej funkcji przystosowano gruntownie przebudowaną 110-letnią kamienicę, a obok powstał przeszklony łącznik, prowadzący do hali dawnej zajezdni tramwajowej, a dziś głównego miejsca ekspozycji zabytków.

Do zrealizowania pozostały ostatnie prace wykończeniowe i porządkowe. Wszczęto już procedurę związaną z przekazaniem nowych obiektów do użytkowania.

– Największe wrażenie robi wyremontowana kamienica. Obiekt ten przeszedł gruntowną przebudowę. Podbito fundamenty kamienicy oraz podwyższono kondygnację piwnicy po to aby zlokalizować w niej nowe pomieszczenia techniczne i użytkowe. Pomieszczenia wewnątrz przeszły generalny remont. To w nich znajdować się będą dodatkowe przestrzenie ekspozycyjne, jak również sale edukacyjne i pomieszczenia administracyjne. Metamorfozę przeszła również elewacja kamienicy. Odtworzony został jej historyczny kolor – relacjonuje Piotr Zieliński, rzecznik prasowy spółki Szczecińskie Inwestycje Miejskie.

Praktycznie gotowy jest też łącznik, w którym teraz zlokalizowana będzie strefa wejściowa, szatnie i recepcja. Wygospodarowano tam też miejsce na nową strefę ekspozycyjną.

Projekt rozbudowy Muzeum Techniki i Komunikacji przygotowało konsorcjum szczecińskich biur projektowych Ch2 Architekci Sp. z o.o. Sp.K. oraz NAAN Architekci Sp. z o.o. Sp.K. Głównym Projektantem jest mgr inż. arch. Michał Kołodziejczyk. Wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „EBUD” – Przemysłówka Spółka z o.o. Nadzór nad realizacją sprawuje spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie Sp. z o.o. Koszt prac to 18 mln zł.