Prezentacje modliszek, ptaszników, węży, owadożernych roślin i mało znanych bezkręgowców o nietypowych kształtach, wykład o tym jak ludzie dobierają się w pary i skąd się bierze śmiech, i dlaczego to jest ha-ha, a nie hi-hi. Do tego laboratoria, podczas których będzie można zobaczyć własne DNA i mnóstwo ciekawych warsztatów. Zbliża się Noc Biologów.

W ramach tegorocznej Nocy Biologów przygotowano ponad 50 niezwykle ciekawych biologicznych atrakcji.

Efekt CSI

Będzie można m.in. zapoznać się zeznanymi i mniej znanymi przypadkami, w których DNA było jedynym materiałem, dzięki któremu rozwiązano sprawę kryminalną oraz dowiedzieć się więcej o „efekcie CSI” - jak każdy staje się ekspertem. Chętni samodzielnie wypreparują tzw. „wypluwki” wybranych gatunków sów i ptaków drapieżnych oraz oznaczą gatunkowy skład ich pokarmu. Będą mogli również oznaczyć grupy krwi i zobaczyć pod mikroskopem to czego ludzkie oko nie dostrzega.

Ciekawostki o kichaniu i nietoperzach

W trakcie Nocy Biologów będzie okazja m.in. wziąć udział w warsztatach „Co nas kręci w nosie?” i poznać ciekawostki o kichaniu oraz obejrzeć ziarna pyłku roślinnego pod mikroskopem, a podczas zajęć „Zdrów jak ryba. Czy tak jest na pewno?” przyjrzeć się wybranym rybim pasożytom, których wbrew pozorom jest sporo. Zainteresowani dowiedzą się także jak wygląda bank nasienia i poznają tajemnice skrywane przez nietoperze.

Węże, pająki i owadożerne rośliny

Zaplanowano również pokaz kilkunastu gatunków żywych owadów i pajęczaków tropikalnych w terrariach, m. in. modliszek, ptaszników i liśćców oraz ekspozycję kilkunastu gatunków roślin owadożernych. Ciekawie zapowiada się także prezentacja hodowli różnych mutacji znanej nam dobrze muszki owocowej.

Noc Biologów odbędzie się w piątek, 15 stycznia, w godz. 10:00 – 19:00.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, ale w związku z ograniczoną liczbą miejsc na większość zajęć obowiązuje rezerwacja telefoniczna. Szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej www.nocbiologow.univ.szczecin.pl. Zajęcia będą miały miejsce w budynkach Wydziału Biologii przy ul. Wąskiej 13 oraz Felczaka 3c.