To już siódma edycja festiwalu, który w sposób nieszablonowy łączy wiele dziedzin sztuki. Artyści, którzy pokazują swoje prace podczas MUSIC.DESIGN.FORM Festival, to twórcy zajmujący się szeroko pojętą sztuką, designem czy nowoczesnymi technologiami. W tym roku będzie to m.in. grupa PanGenerator, fotograf Szymon Brodziak oraz duet Jakub Józef Orliński i Aleksander Dębicz. Festiwal potrwa od 3 do 6 października, a wstęp na wszystkie wystawy i debaty jest bezpłatny.

„Zardzewiała” instalacja w holu

Cały festiwal zacznie się w holu Filharmonii. To tu stanie zwracająca uwagę na zanieczyszczenie środowiska hałasem instalacja „Noise Surround System”, stworzona specjalnie na zamówienie organizatorów przez grupę PanGenerator. Dokładnie 3 października o 19.00 praca zostanie pokazana po raz pierwszy. Równocześnie o tej samej porze w innym miejscu zostanie udostępniony nieprzeciętny projekt „Light The Rust” stworzony przez Gie El, który udowodni, że rdza też może być piękna, energetyczna i estetyczna.

Widzowie zobaczą też ekspozycję „Echoes of self illusions in heritage”, bazującą na doświadczeniu z wykorzystaniem okularów XR, będącą efektem warsztatów inspirowanych historią regionu Bałtyku i miasta Wolin. Publiczność będzie miała okazję przyjrzeć się tym miejscom przez pryzmat nowoczesnych technologii.

Zdjęcia pełne dramatyzmu i emocji

Na najwyższym piętrze Filharmonii (także o godz. 19.00) zostanie otwarta wystawa Szymona Brodziaka. Jeden z najlepszych twórców czarno-białej fotografii pokaże pełne dramatyzmu i emocji prace, nawiązujące do hasła festiwalu IMAGINE. Warto przypomnieć, że Brodziak to najmłodszy artysta i pierwszy Polak, którego prace zostały wystawione w Muzeum Fotografii – Fundacji Helmuta Newtona w Berlinie. Jego dzieła były też nagradzane na prestiżowych konkursach fotograficznych w Londynie, Paryżu, Tokio czy Nowym Jorku.

Dostępność wystaw:

3.10.2024, czwartek, w godz. 19:00–22:00

4.10.2024, piątek, w godz. 12:00–22:00

5.10.2024, sobota, w godz. 12:00–17:00

6.10.2024, niedziela, w godz. 12:00–19:00

Dwie debaty – o technologiach i hejcie

Podczas MDF Festival zawsze podejmowane są aktualne tematy społeczne. Tak też będzie podczas tej edycji. Pierwsza debata poruszy temat wpływu nowoczesnych technologii na życie człowieka oraz roli sztuki w kreowaniu społecznej odpowiedzialności. Paneliści zastanowią się m.in. nad tym, jakie nadzieje niesie technologiczna rewolucja, czym AI różni się od dotychczasowych narzędzi i czy może zagrozić twórcom. W debacie wezmą udział Monika Klein – ekspertka w dziedzinie sztuki, Piotr Krężel – ekspert z branży filmowej i telewizyjnej, Jakub Koźmiński – członek kolektywu PanGenerator, Jola Wąs – strateg komunikacji i promotor innowacji, a także Maria i Jacek Rypułowie – architekci i projektanci. Dyskusję poprowadzi Grzegorz Jędrek, ekspert w dziedzinie marketingu kultury. Początek w Sali Kameralnej, 4 października o 17.00.

Druga debata będzie dotyczyła hejtu w internecie. W rozmowie wezmą udział Filip Cembala, Martyna Kaczmarek i Alina Krzyżewska, którzy porozmawiają o skali tego zjawiska oraz o sposobach przeciwdziałania mowie nienawiści w sieci. Początek 4 października o godz. 19.00. Bezpłatne wejściówki na obie dyskusje można odbierać w kasie Filharmonii. Spotkania będą także transmitowane online, będzie więc możliwość dołączenia do dyskusji!

Beethoven, Mozart i… młodzi raperzy

Na festiwalu nie zabraknie także atrakcji dla młodzieży. Już 5 października MDF odbędzie się koncert „Jakby co?” stworzony przez bardzo młodych artystów. Wezmą w nim udział m.in. raperzy Mikołaj Grott, Alan Koperek, Gabriela Matecka, Łukasz Sobański oraz Kamil Wywrocki, których do występu przygotował Głowa PMM. Wieczór reżyseruje Adam Kuzycz-Berezowski. Źródłem beatów dla młodych raperów będą nowe utwory inspirowane klasycznymi motywami z kompozycji Beethovena, Mozarta, Brahmsa i innych wielkich kompozytorów.

Dla najmłodszych uczestników festiwalu została przygotowana seria warsztatów, które pozwolą sprawdzić, jak wyobraźnia może być używana w życiu codziennym. Przypomną również o tym, jak ważna jest dbałość o środowisko naturalne. Zajęcia odbędą się 5 października. Obowiązują na nie bilety.

Nowy barok w Sali Złotej

Finał festiwalu to wieczór pod hasłem #LetsBaRock, czyli nowego projektu artystycznego Jakuba Józefa Orlińskiego i Aleksandra Dębicza, twórców wykonujących muzykę barokową w nowoczesny sposób. Tym razem jeszcze bardziej podkreślają jej ponadczasowość, interpretując ją w kontekście popu XXI wieku. Do współpracy zaprosili najlepszych muzyków polskiej sceny muzyki rozrywkowej Marcina Ułanowskiego (perkusja) i Wojciecha Gumińskiego (bas). Razem zaprezentowali brzmienie „nowego baroku”, a nagrania na płytę zarejestrowali w Church Studios w Londynie. Bilety są wyprzedane.

Codziennie w godzinach wieczornych pokazywana będzie festiwalowa iluminacja autorstwa Pushka Studio, która upiększy elewację budynku filharmonii.

Portal wSzczecinie.pl jest patronem medialnym całego wydarzenia.