Nad 40-hektarowym polem pod Brojcami (koło Gryfic) góruje latarnia morska, wokół której stanęły utrzymane w bajkowym klimacie niewielkie budynki i rzeźby. Trwa tam budowa tematycznego parku rozrywki Hossoland. Nie są jeszcze gotowe największe atrakcje, rollercoastery czy karuzele, ale zapowiedziano już konkretną datę otwarcia – 31 maja 2025 roku.

– Liczymy, że warunki atmosferyczne i pogoda będą dla nas sprzyjające, tak abyśmy mogli w pełni zrealizować zaplanowany zakres prac w wyznaczonym terminie – mówi Anna Olszonowicz z Grupy Hosso.

„To czego jeszcze nie widać, to atrakcje”

Budowa parku ruszyła dwa lata temu. Początkowo zapowiadano nawet, że będzie gotowy już wiosną 2024 roku, jednak ten termin okazał się nierealny. Teraz plac budowy wciąż skąpany jest w błocie, ale w stanie surowym gotowe są już wszystkie budynki (ponad 40), w których znajdą się sklepiki, restauracje, kawiarnie i punkty usługowe.

– Jesteśmy na etapie wyposażenia i wykańczania budynków. To czego jeszcze nie widać, to atrakcje. Urządzenia, które będą montowane w późniejszym terminie – mówi Anna Olszonowicz.

Przedstawiciele inwestora nie chcą jeszcze mówić o tym, jak dokładnie będą wyglądać poszczególne urządzenia. Wiadomo tylko, że w parku znajdą się między innymi rollercoastery i karuzele. Wcześniej zapowiadano, że odwiedzający park będą mogli podziwiać pokazy sztuk magicznych, multimedialne fontanny czy zawody drwali.

Na początek cztery bajkowe krainy

Centrum parku stanowi latarnia morska, która będzie bramą do czterech bajkowych krain tematycznych. Wokół niej powstają: Miasto Syrenki, bursztynowe królestwo Baltambrya, Kraina Wikingów i smocza Dolina Kopalni. Bajkową charakterystykę każdej części podkreślają utrzymane w odpowiednim klimacie domki i rzeźby.

Zapowiadane na koniec maja otwarcie to jednak dopiero pierwszy etap inwestycji. Później planowana jest dalsza rozbudowa.

– Parki rozrywki zawsze się rozrastają, pojawiają się nowe atrakcje. W przyszłości planujemy między innymi strefę wodną. Mamy już wydzielony pod nią teren – podkreśla przedstawicielka inwestora.

Dla odwiedzających przygotowany zostanie parking na około 2,5 tysiąca miejsc. Na terenie parku nie będzie miejsc noclegowych. Cennik biletów nie jest na razie znany.

„Potrzeba maksymalnie 10 lat, żeby inwestycja się zwróciła”

Grupa Hosso specjalizowała się do tej pory przede wszystkim w zarządzaniu galeriami handlowymi w miastach w zachodniej części Polski (np. w Policach). Nad projektem parku rozrywki pracowano tam od 2017 roku, przy wsparciu projektantów z Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii, Włoch, Francji, Szwajcarii i Stanów Zjednoczonych. Jaki będzie koszt budowy całej infrastruktury?

– Nie chcemy mówić o liczbach. Generalnie wszystkie parki rozrywki mają dość szybką stopę zwrotu. Potrzeba maksymalnie 10 lat, żeby inwestycja się zwróciła – mówi Anna Olszanowicz.

Według wstępnych założeń, Hossoland ma być odwiedzany przez około milion turystów rocznie. Pracę znajdzie tam ponad 200 osób. Park będzie zamykany zimą.

Z centrum Szczecina do Brojc jest ok. 105 km. Dojazd drogą S6 zajmuje niewiele ponad godzinę.