Od kilku lat na Uniwersytecie Szczecińskim w ramach kierunku stosunki międzynarodowe studenci kształcą się na specjalizacji niemcoznawstwo. Chęć poszerzenia wiedzy o zachodnim sąsiedzie Polski, jest tak duża, że powstało nawet Niemcoznawcze Koło Naukowe. Teraz studenci wraz z kadrą naukową Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych organizują Pierwsze Dni Niemcoznawcze na Uniwersytecie Szczecińskim.

Studenci i specjaliści razem

Impreza, jak informuje w mailu dr Tomasz Ślepowroński – jeden z organizatorów wydarzenia, stanowi połączenie dyskusji polskich i niemieckich specjalistów z dziedziny niemcoznawstwa ze studencką sesją naukową, na której swoje referaty będą prezentować studenci z naszego Instytutu.

Konferencja potrwa aż trzy dni. Pierwszego dnia w środę, tj. 22 kwietnia, zaprezentują się młodzi specjaliści, natomiast w czwartek i piątek dyskutować już będą uznani w świecie nauki niemcoznawcy.

Pierwszy dzień – Trabantem do Centrum Przeciwko Wypędzeniom

W środę już od godz. 10 będzie można wysłuchać ciekawych referatów na temat Niemiec – państwa, które dla jednych to przyjaciel i sojusznik, a dla innych wróg od zawsze i na zawsze. Warto zobaczyć i usłyszeć, co mają do powiedzenia na temat historii i współczesności młodzi ludzie. Osoby, które zdecydują się przyjść, dowiedzą się m.in. o historii Trabanta – kultowego samochodu prosto z NRD, o którym powstawały nawet w Polsce piosenki (choćby Helmut, rura rapera Łony). Ponadto zostaną poruszone takie absorbujące opinię publiczną w Polsce jak i w Niemczech kwestie jak: Centrum Przeciwko Wypędzeniom, niemiecka lustracja i odpowiedzialność za zbrodnie komunizmu w dawnej NRD, relacje Solidarność - PZPR w dokumentach niemieckich, Łużyce – ostatni skansen słowiańszczyzny na terenie dzisiejszych Niemiec. Będzie mowa również o największym handlarzu ludźmi XX wieku prosto z Niemiec, o tym jak i dlaczego RFN pod koniec lat sześćdziesiątych zmieniło swoją politykę wobec ówczesnego bloku państw komunistycznych, a więc także Polski.

Drugi dzień – o współczesnych stosunkach polsko - niemieckich

W czwartek o godz. 15 o współczesnych stosunkach polsko – niemieckich będą już dyskutować doktorzy i profesorowie: prof. Jan M. Piskorski, prof. Włodzimierz Stępiński, dr Bartłomiej Sochański.

Prof. Piskorski kieruje katedrą historii porównawczej Europy na Uniwersytecie Szczecińskim. Jest członkiem Niemieckiego Instytutu Historycznego. Był profesorem gościnnym na uniwersytetach w Halle, Moguncji i Osnabrücku w Niemczech, przewodniczącym Rady fundacji praw człowieka Humanity in action, Poland, członkiem komitetu redakcyjnego German History w Londynie. Publikuje m.in. w Austrii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Szwajcarii i USA.

Prof. Stępiński kieruje Zakładem Studiów Niemcoznawczych. Był profesorem gościnnym na niemieckich uniwersytetach w Greifswaldzie i Rostocku. Jest członkiem Instytutu Zachodniego w Poznaniu, Ośrodka Badań Naukowych im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie, Towarzystwa im. E. M. Arndta na Rugii w Niemczech.

Dr Sochański to były prezydent Szczecina w latach 1994 – 1998, od 2001 roku pełni funkcję konsula honorowego Niemiec w Szczecinie.

Trzeci dzień – enerdowskie kroniki filmowe

Ostatniego, trzeciego dnia odbędzie się o godz. 10 debata pod tytułem: Miejsce NRD w historii Niemiec. Oprócz dyskusji będzie można obejrzeć enerdowskie kroniki filmowe z 1989 roku. Następnie będą debatować dr Kazimierz Wóycicki, dr Burkhard Olschowsky, Basil Kerski, dr Tomasz Ślepowroński.

Dr Wóycicki publicysta i dziennikarz, były redaktor naczelny Życia Warszawy (1993 – 1996), dyrektor Instytutu Polskiego w Duesseldorfie (1996 – 1999) oraz w Lipsku (2000 – 2004), dyrektor szczecińskiego oddziału IPN (2004 – 2008). Otrzymał Krzyż Zasługi na wstędze Orderu Zasługi RFN

Dr Olschowsky studiował historię Europy Wschodniej w Getyndze, Warszawie i Berlinie, doktorat na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie. Od maja 2005 pracownik naukowy w Federalnym Instytucie ds. Kultury i Historii Niemców w Europie Środkowej i Wschodniej, specjalista od stosunków PRL - NRD.

B. Kerski polsko – niemiecki dziennikarz, politolog i eseista, publikował w takich gazetach i czasopismach jak: paryska Kultura, Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita, Berliner Zeitung, Der Tagesspiegel, redaktor naczelny Polsko – Niemieckiego Magazynu DIALOG.

Dr Ślepowroński pracownik Uniwersytetu Szczecińskiego i jeden z nielicznych specjalistów w Polsce zajmujących się NRD i jej stosunkami z Polską.

Dokładny plan wydarzenia poniżej:

22 IV 2009 r., 10:00

– sala im. Prof. M. Baumgarta (nr 139).

Niemcy – historia i współczesność. Na marginesie dwudziestej

rocznicy zburzenia muru berlińskiego. Konferencja studencka.

10:00 – otwarcie konferencji. Wystąpienie Dyrektora IHiSM prof. A.

Makowskiego.

10:15 – sesja przedpołudniowa – Niemcy i ich państwo od XIX do XXI w.

(moderator- dr T. Ślepowroński)

10:15 – Sonia Anna Spick V SM – Wolfgang Heinrich Vogel - "największy

handlarz ludźmi XX wieku”

10:35 – Mateusz Nowaszczuk V SM – Nowa polityka wschodnia RFN (1966 –

1970).

10:55 – Kamila Figura IV SM – Trabant, kultowy produkt made in NRD.

11:15 – Andrzej Strugliński IV SM – Procesy osób odpowiedzialnych za

śmierć uciekinierów z NRD (1992 – 2000).

11:35 – dyskusja

12:00 – 1230 przerwa

12:30 – dr Stephan Krause (Instytut Filologii Germańskiej US) – prezentacja

działalności DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst e.V. -

Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej).

12:50– sesja popołudniowa - Niemcy a ich wschodni sąsiedzi. (moderator- dr

T. Ślepowroński)

13:10 – Paweł Behrendt V SM – Sprawa Łużyc w publicystyce Przeglądu

Zachodniego w latach 1945-1948.

13:30 – Marek Kowalczyk V SM – NSZZ "Solidarność" i PZPR- w świetle

dokumentów Komitetu Okręgowego partii SED w Rostocku (VIII

1980-XII 1981).

13:50 – Mateusz Lipko III SM – Działania polskich ugrupowań opozycyjnych

podjęte w odpowiedzi na projekt utworzenia Centrum Przeciwko

Wypędzeniom (2002-2004).

14:10 – Paulina Wałdoch III SM – Reakcje na koncepcję powstania Centrum

Przeciwko Wypędzeniom na łamach pisma „Dialog”.

14:30 – dyskusja i podsumowanie sesji.

23 IV 2009 r., 15:00

– sala im. Prof. M. Baumgarta (nr 139).

Dyskusja panelowa: Współczesne stosunki polsko – niemieckie.

Doświadczenia przeszłości, dzień współczesny, wizje przyszłości.

(panel: prof. W. Stępiński, prof. J.M. Piskorski, dr B. Sochański)

24 IV 2009 r., 10:00

– sala Rady Wydziału.

Prezentacja kronik filmowych z 1989 r. z NRD, a następnie

dyskusja panelowa: Miejsce NRD w historii Niemiec.

(panel: dr. K. Wóycicki, dr B. Olschowsky, B. Kerski,

dr T. Ślepowroński).

ORGANIZATORZY:

Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych

oraz Niemcoznawcze Koło Naukowe US,

ul. Krakowska 71-79, 71-017 Szczecin