Bartosz Arłukowicz, eurodeputowany Koalicji Obywatelskiej i były Minister Zdrowia, został Przewodniczącym Zespołu ds. Walki z Rakiem w Parlamencie Europejskim. Jak mówi polityk, powołanie tej komisji to spełnienie jednej z deklaracji wyborczych. Arłukowicz już ponad rok temu zapowiadał, że onkologia, wyrównywanie szans pacjentów do specjalistycznego i nowoczesnego leczenia oraz promocja działań profilaktycznych będą jego priorytetami w Parlamencie Europejskim. Komisja otrzymała szereg uprawnień, a efekty jej prac będą wdrażane w krajach członkowskich Unii Europejskiej.


Europa musi aktywniej walczyć z nowotworami. „Pacjenci w XXI wieku mają prawo do profilaktyki, diagnostyki i nowoczesnego leczenia”

Komisja ds. Walki z Rakiem ma przed sobą bardzo trudne zadanie – przygotowanie strategii, która będzie polegała nie tylko na teorii i wytycznych, ale w realny sposób rozwiąże problemy, z którymi boryka się europejski system ochrony zdrowia. Rak to obecnie największa choroba cywilizacyjna na świecie, pochłaniająca rokrocznie miliony ludzkich istnień. Wiele osób mogłoby żyć, gdyby w ich krajach funkcjonowała szybsza i dokładniejsza diagnostyka, a dostęp do sprzętu medycznego był bardziej powszechny. Jak mówi Bartosz Arłukowicz, rola przewodniczącego komisji jest dla niego wielkim wyzwaniem, gdyż jest on świadomy skali problemu.

– W Komisji ds. Walki z Rakiem zasiadać będzie 30 polityków z 16 krajów Unii Europejskiej. Mamy rok, żeby stworzyć wspólną strategię. To będzie trudna praca, a zadanie jest bardzo ważne dla wszystkich mieszkańców w Europie. W traktatach europejskich mamy zapis, że ochrona zdrowia pozostaje kwestią narodową, ale pandemia koronawirusa pokazała nam, że w pojedynkę jesteśmy w stanie zrealizować mniej, niż kiedy się zjednoczymy. Jeżeli Europa może prowadzić wspólną politykę rolną czy infrastrukturalną, to walka z rakiem jest czymś, od czego nie możemy odwracać wzroku – mówi Bartosz Arłukowicz.

Eurodeputowany Arłukowicz wymienia szereg priorytetów, którymi powinna zająć się komisja. Zaczynając od profilaktyki, przez diagnostykę czy ułatwianie mieszkańcom wszystkich krajów europejskich dostępu do nowoczesnych metod leczenia. Jak mówi polityk, niestety nie we wszystkich krajach pacjenci mają taką samą szansę na pokonanie choroby. Medycyna idzie do przodu i wszyscy mieszkańcy Europy powinni z jej osiągnięć korzystać.

– Wynikiem prac musi być szczegółowy raport, który opisze obecną sytuację w Europie. Stworzymy mechanizmy i narzędzia poprawy sytuacji. Pacjenci w XXI wieku mają prawo do profilaktyki, diagnostyki i nowoczesnego leczenia. Ta komisja jest misją społeczną, zapraszam wszystkich, którzy chcą włączyć się w prace tej komisji. Potrzebujemy wolontariuszy, przekonujmy naszych bliskich do wykonywania badań profilaktycznych – mówi Arłukowicz.

COVID-19 kolejnym wyzwaniem w walce z nowotworami. Lekarze obawiają się spadku liczby szybko zdiagnozowanych pacjentów

Działalność Komisji ds. Walki z Rakiem w Parlamencie Europejskim zbiega się w czasie z jednym z największych kryzysów gospodarczych na świecie. Pandemia koronawirusa uderza nie tylko w ekonomię, ale i w medycynę. Dostęp do badań jest trudniejszy, teleporady nie zawsze się sprawdzają, a pacjenci z lęku przed koronawirusem decydują się ograniczać wizyty u lekarzy. Wielu medyków – w tym Bartosz Arłukowicz – obawia się, że konsekwencją pandemii może być wzrost liczby pacjentów chorych na nowotwory, którzy zostaną zdiagnozowani zbyt późno.

– Wykrywalność nowotworów na wczesnym etapie spada. Covid zmienił świat i my musimy nauczyć się żyć w nowej rzeczywistości, nie możemy jednak zapominać, że poza koronawirusem są inne choroby. Covid przeszkadza w diagnostyce i leczeniu, i na pewno system ochrony zdrowia i diagnostyki będą się musiały dostosować do nowej sytuacji, co może być drogim i poważnym wyzwaniem – mówi Arłukowicz.

Jak zaznacza eurodeputowany, podstawą jest przyspieszenie postępowań diagnostycznych i sprawienie, że pacjenci będą możliwie szybko poddawani leczeniu. Jako przykład Arłukowicz podaje wprowadzony za jego kadencji w Ministerstwie Zdrowia „Pakiet onkologiczny” i sprawnie działającą „Szybką ścieżkę onkologiczną”. Każdy, kto chce w ramach wolontariatu przyłączyć się do działania Komisji ds. Walki z Rakiem, może to zrobić, zgłaszając się do biura poselskiego Bartosza Arłukowicza.