Na początku 2019 roku przy alei Wyzwolenia zlikwidowano stare pawilony handlowe, tym samym likwidując miejsca pracy. Nowi dzierżawcy mieli dwa lata na wybudowanie czterech nowych obiektów. „Można powiedzieć, że ostatnie prawie 3 lata, to czas zmarnowany dla tego miejsca i przedsiębiorców” – krytykuje radny Przemysław Słowik.
Przypomnijmy, że na przełomie lat 2018/2019, spółka miejska Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia wybrała 3 przedsiębiorców, którzy mieli prowadzić działalność w nowo wybudowanych pawilonach przy al. Wyzwolenia. Wcześniej działalność w tym miejscu prowadzili drobni, szczecińscy przedsiębiorcy.
– Niektórzy przedsiębiorcy byli na blisko przed osiągnięciem wieku emerytalnego, więc każdy miesiąc działalności miał dla nich znaczenie – podkreśla Przemysław Słowik.
„Hula wiatr i gromadzą się sterty liści”
Nowe pawilony – wraz z najemcami – miały pojawić się w przeciągu 24 miesięcy od podpisania umów. Zgodnie z odpowiedzią na interpelację nr 1163, miało to nastąpić od stycznia do marca bieżącego roku.
– Za chwilę rok 2021 dobiegnie końca, a na miejscu gdzie już dawno miały stać nowe obiekty, hula wiatr i gromadzą się sterty liści. Nie ma nowych pawilonów i nie ma starych miejsc pracy. To sytuacja wyjątkowo niepokojąca, ponieważ zlikwidowano źródła dochodu dla kilkorga mieszkańców naszego miasta, a jednocześnie nie zrealizowano nowych inwestycji w zakładanym terminie – podkreśla radny oraz współprzewodniczący partii Zieloni Przemysław Słowik.
„Zmarnowany czas dla tego miejsca i przedsiębiorców”
Radny Słowik uważa, że ostatnie prawie 3 lata, to „czas zmarnowany dla tego miejsca i przedsiębiorców”.
– Zrozumiałym jest, że na wcześniej deklarowany termin rozpoczęcia działalności (wiosna 2021 – red.), wpływ miała pandemia Covid-19. Jednak od kilku miesięcy jesteśmy w sytuacji, kiedy w zasadzie większość biznesów nauczyła się funkcjonować w nowej normalności – zauważa Przemysław Słowik. – Przed marcem 2020 roku był ponad rok na wszelkie przygotowania do postawienia nowych pawilonów. Obecnie teren nie wygląda, aby inwestycja była w jakimkolwiek stopniu bliska realizacji.
Budowa wiosną przyszłego roku i nowy konkurs
Przypomnijmy, że wybrani najemcy mieli czas do końca 2020 roku, aby uzyskać wszelkie pozwolenia oraz uruchomić działalności. Jak informuje zastępca prezydenta Michał Przepiera, jeden z podmiotów przeniósł swoją działalność do Warszawy.
– Co wiązało się z rozwiązaniem umowy na dzierżawę dla 2 pawilonów. Powtórzono konkurs ofert, ale nie zgłoszono żadnej oferty – odpowiada Michał Przepiera. – Panująca pandemia SARS-CoV-2 znacznie odbiła się na działalności pozostałych dzierżawców. Mimo, że pozostałe dwa podmioty miały prawie wszystkie odstępstwa i pozwolenia, niestety nie podjęły się budowy pawilonów. Ze względu na trudną sytuację finansową jeden z nich rozwiązał umowę dzierżawy za porozumieniem stron.
Ostatni przedsiębiorca zadeklarował rozpoczęcie budowy pawilonu na wiosnę 2022 roku. Dodajmy, że Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia planuje powtórzenie konkursu na pozostałe 3 pawilony na początku 2022 roku.
Komentarze
13