Szczecin przyłącza się w sobotę, 6 września, do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. W związku z tym w kilku miejscach w mieście odbędzie się publiczne czytanie Trylogii Sienkiewicza.

Na Narodowe Czytanie zaprasza Zamek Książąt Pomorskich. W sobotę o 12:00 w sali literackiej 202 (wejście A) odbędą się specjalne Warsztaty Twórczego Czytania zatytułowane "Trylogia Czytana Wyobraźnią". Zajęcia poprowadzi Krystyna Maksymowicz, aktorka Teatru Współczesnego, oraz jej goście: Robert Gondek (również z Teatru Współczesnego) i lektorzy z Polskiego Związku Niewidomych.

Z kolei Książnica Pomorska, przyłączając się do akcji Narodowe Czytanie Trylogii Henryka Sieniewicza, przygotowała ekspozycję różnych wydań Trylogii, znajdujących się w jej zbiorach. Na wystawie znalazły się zarówno najstarsze, XIX-wieczne wydania dzieła, jak i te najnowsze w audiobookowych i filmowych wersjach. Ekspozycję dodatkowo wzbogacają m.in. portret Henryka Sienkiewicza z kolekcji Henryka Markiewicza, fotografie z kolekcji Stefana Flukowskiego oraz ilustracje Juliusza Kossaka do książki „Ogniem i Mieczem”. Wystawa będzie prezentowana w sobotę w godz. 09:00 – 15:00 w holu przy Czytelni Głównej.

Natomiast bibliotekarze Książnicy wraz z innymi szczecińskimi bibliotekarzami, aktorami, dziennikarzami i przedstawicielami instytucji kultury fragmenty „Potopu” Sienkiewicza przeczytają w sobotę w salonie ProMedia MBP przy Wojska Polskiego 2 w godz. 15:00 – 17:00.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

W tym roku odbędzie się trzecia edycja akcji Narodowe Czytanie, zainicjowanej przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

W ubiegłym roku w ponad 700 miejscowościach w całej Polsce odbyło się wspólne czytanie dzieł Aleksandra Fredry. W tym roku spotkamy się podczas wspólnej lektury Trylogii Henryka Sienkiewicza. Ten przepojony duchem polskości i głębokiego patriotyzmu cykl powieści od dziesiątków lat kształtuje historyczną wyobraźnię Polaków.