„Wędliny z akademii” to marka znana szczecinianom już od 29 lat. Od początku masarnia i sklep firmowy mieszczą się na terenie dawnej Akademii Rolniczej (dziś ZUT) przy ul. Kazimierza Królewicza. Niedawno jednak uczelnia sprzedała ten teren i Masar będzie musiał się przenieść wraz z końcem lutego 2022 roku. Nowy sklep firmowy powstanie przy al. Wyzwolenia 44a, tuż przy CH Fala.

W 1992 r. wykładowcy Akademii Rolniczej założyli w zabudowaniach przy Wydziale Rybactwa Morskiego i Technologii Żywności masarnię i sklep firmowy. Tutejsze wyroby szybko zdobyły uznanie szczecinian. Tradycję zakładu kontynuują od trzech lat nowi właściciele, którzy uratowali masarnię od likwidacji, gdy jej założyciele przechodzili na emeryturę.

„Cała załoga zostaje, receptury zostają”

Przed sklepem przy ul. Kazimierza Królewicza niemal codziennie rano ustawiają się kolejki. Okazuje się jednak, że przed nami ostatnie święta Bożego Narodzenia z punktem Masaru w znanej wszystkim szczecinianom lokalizacji.

– Myślę, że to najbardziej znany mięsny w Szczecinie. Nie ma chyba drugiego takiego sklepu, który istnieje w jednym miejscu od 30 lat i oprócz tego oferuje własne wyroby. Ludzie przyzwyczaili się do tego miejsca. To kawał historii i wszystkim jest przykro, że musimy się przenieść. Warto jednak podkreślić, że cała załoga zostaje, receptury zostają. Po prostu zmieniamy miejsce i od marca zapraszamy wszystkich do sklepu przy CH Fala – mówi Marcin Ogar, współwłaściciel firmy Masar.

Blisko 30 lat historii pisanej w tym miejscu

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny od dawna planował sprzedaż działki przy ul. Kazimierza Królewicza. W tym roku ogłoszono przetarg, w którym zwyciężył jeden z deweloperów. Planuje on zbudować w tym miejscu osiedle mieszkaniowe.

– Gdy w 1992 r. otwierano tam zakład, związani z nim ludzie posadzili w okolicy drzewa. Dziś mają one prawie 30 lat i niestety idą do wycinki. Historii związanych z tym miejscem jest naprawdę dużo. Przez lata wiele się tutaj wydarzyło, przez firmę przewinęły się setki osób. Przykładowo, praktycznie wszyscy technolodzy żywności wykształceni w Szczecinie odbywali u nas praktyki – wspomina Marcin Ogar.

Wyroby, które świetnie znają szczecinianie

W ofercie Masaru można wybierać spośród ponad 100 rodzajów wędlin. Flagowym produktem jest kiełbasa akademicka powlekana w naturalną osłonkę. Dużo zwolenników ma ręcznie wiązana szynka. Furorę w sklepach robi pieczeń rzymska, która do większości punktów sprzedaży dostarczana jest jeszcze ciepła. Popularna, nie tylko przed Wielkanocą, jest kiełbasa biała. Klienci sięgają też chętnie m.in. po boczek wędzony tradycyjnie, kiszkę ziemniaczaną czy wędzoną pasztetową. Nowymi propozycjami są kiełbasa ze wsi i kiełbasa ze schabu, obie zostały wyróżnione godłem „doceń polskie”, oraz schab wędzony jałowcem.

Do końca lutego 2022 roku wszystkie te wyroby wciąż będzie można jeszcze kupić w sklepie przy ul. Kazimierza Królewicza. Od marca zacznie działać sklep przy al. Wyzwolenia 44a (w miejscu dawnej papugarni przy CH Fala). Cały czas można też robić zakupy w sklepie Masaru w centrum handlowym Retail Park Mieszka u zbiegu ulic Mieszka I i Milczańskiej.

Masar poza sklepem przenosi również produkcję. Wybrano już nowoczesną halę w okolicach Szczecina, w której powstanie masarnia. Zrezygnowano natomiast z pomysłu adaptacji na ten cel Dworca Skolwin. Ta nieruchomość jest na sprzedaż.

http://wedlinymasar.pl