Monitoring to rozwiązanie, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa we własnym domu, a często także na posesji wokół niego. Z roku na rok tego typu systemy stają się coraz popularniejsze, co jest bardzo dobrą wiadomością. W połączeniu z systemem alarmowym stanowią zestaw, który zabezpieczy dom oraz jego domowników w sytuacji, gdy nieproszony gość będzie próbował dostać się do niego.

Monitoring domu – co warto o nim wiedzieć?

Monitoring, w porównaniu do systemu alarmowego, dostarcza domownikom więcej informacji o zdarzeniu. Alarm jest w stanie poinformować wyłącznie o tym, że do zdarzenia doszło. System monitorujący uważany jest dziś za standard, dlatego też nie warto uznawać go za widzimisię. To rozwiązanie, w które warto zainwestować, ponieważ pozwoli podnieść poziom bezpieczeństwa w domu. Choć monitoring nie jest najtańszy, to jest to inwestycja długoterminowa, na wiele lat, która zwraca się dokładnie w momencie zakupu, ponieważ dba o dom i mieszkających w nim ludzi.

System monitoringu dzieli się na dwa rodzaje. Ze względu na zastosowaną technologię można wyróżnić: monitoring analogowy oraz monitoring megapikselowy IP, o których więcej przeczytasz poniżej.

Czym charakteryzuje się monitoring analogowy?

Monitoring analogowy to monitoring o maksymalnej rozdzielczości obrazu wynoszącej 704×574 pikseli. Stosowany jest przede wszystkim w obiektach przemysłowych, takich jak fabryki czy też biura. Takie kamery, choć nie są najbardziej precyzyjne, mogą dawać obraz naprawdę dobrej jakości.

W przypadku monitoringu analogowego bardzo istotne jest rozmieszczenie kamer, o którym należy zadecydować na etapie projektowania. Ważne, by ulokować je w takich miejscach, aby obejmowały wszystkie punkty newralgiczne, takie jak wejście, balkon, taras, a także tył posesji.

Jeśli zaś chodzi o jakość, kamery analogowe występują w różnych wariantach. Stąd też trzeba zadecydować, co ma być widoczne na obrazie z kamer. Już standardowe kamery analogowe będą w stanie dość szczegółowo ukazać osoby oraz obiekty. Nie sprawdzą się zaś w przypadku, gdy ważne jest rozpoznawanie twarzy, tablic rejestracyjnych i innych tego typu szczegółów.

Co warto wiedzieć o monitoringu IP?

Monitoring IP jest znacznie nowocześniejszym rozwiązaniem niż monitoring analogowy. Oparty jest na technologii cyfrowej, a jego nazwa wynika z tego, że każda kamera megapikselowa, wchodząca w skład tego monitoringu musi mieć przypisany swój numer IP.

Jak wyglądają i ile kosztują kamery IP można sprawdzić w sklepie Montersi.pl - https://www.montersi.pl/kamery-obrotowe-ip

Jeśli chodzi o rozmieszczenie kamer, wygląda to dokładnie tak samo, jak w przypadku monitoringu analogowego. Jednak nie trzeba stosować ich tak dużo, gdyż mają one znacznie lepszą rozdzielczość. Dzięki temu obraz można powiększać bez strat na jakości. A ponieważ kamery IP mają większą rozdzielczość, pliki z nagraniami są również znacznie większe. Z tego powodu pojemność rejestratora także musi być większa. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku okaże się więc przeznaczenie na pliki systemu osobnego nośnika.

Jak można rejestrować nagrania z kamer IP? Pierwsza opcja to komputer, a druga – rejestrator. W przypadku komputera konieczna będzie dodatkowa inwestycja w specjalne oprogramowanie. Natomiast rejestrator to całkowicie odrębne urządzenie, które posiada własny software. Dużą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że bez problemu współpracuje z systemami kamer IP, a przy tym wysoce energooszczędne.

Zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim domownikom jest bardzo istotne, jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym. Z pomocą systemów monitoringu jest to nie tylko możliwe, ale i bardzo proste. Choć mogłoby się wydawać, że instalacja takiego rozwiązania to zadanie skomplikowane, w rzeczywistości wcale tak nie jest.

Systemy alarmowe, monitoring i automatykę bram kupisz w renomowanym sklepie Montersi.pl