W miejscu mało reprezentacyjnego przystanku autobusowego, pogardliwie nazywanego „klepiskiem”, będzie mogła powstać śródmiejska zabudowa. Radni przyjęli właśnie pierwszy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla frontu wodnego na Starym Mieście.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego „Stare Miasto-Świętego Ducha” jest jednym z najważniejszych planów dla Szczecina. Obejmuje teren o powierzchni 2,1 hektara przy granicy osiedli Stare Miasto i Nowe Miasto, wyznaczony ulicami Świętego Ducha, Nabrzeże Wieleckie, Podwale i Nowa.
– To kolejny plan dla Starego Miasta i pierwszy dla frontu wodnego na Starym Mieście. Ma przywrócić prawidłowe relacje urbanistyczno-krajobrazowe, likwidując obecny sposób zagospodarowania, który jest nieadekwatny dla otoczenia zabytków i potencjału lokalizacji – tłumaczy Zofia Fiuk-Dymek, dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta.
W granicach planu znajdują się obszar oraz obiekty wpisane do rejestru zabytków – Stare Miasto, zespół budynków Urzędu Pocztowego przy ul. Dworcowej 20 oraz budynek Starej Drukarni przy ul. Świętego Ducha 1.
Co ważne, zapisy dla kwartału dawnej drukarni dopuszczają wielofunkcyjną zabudowę śródmiejską. To oznacza, że zamiast betonowego parkingu dla busów przy ul. Świętego Ducha będą mogły stanąć budynki z mieszkaniami i usługami. Przypomnijmy, że mieszkańcy już od dłuższego czasu prosili magistrat o podjęcie działań w sprawie przystanku nazywanego pogardliwie „klepiskiem”.
– W ramach tej wielofunkcyjnej zabudowy śródmiejskiej plan dopuszcza maksymalny udział lokali mieszkalnych na poziomie 30 procent całkowitej powierzchni zabudowy terenu – tłumaczy Zofia Fiuk-Dymek. – Oczekujemy, że nowy właściciel nieruchomości wystawionych na sprzedaż będzie w podobnym charakterze (tak, jak w przypadku Starej Drukarni – red.) próbował zagospodarować ten teren.
Za przyjęciem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Stare Miasto – Świętego Ducha” zagłosowało 27 radnych, od głosu wstrzymał się Władysław Dzikowski z Koalicji Samorządowej.
Komentarze
3