Należąca do tej pory do miasta działka nad Regalicą, przy ul. Karpiej w Podjuchach, stanie się własnością Skarbu Państwa. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie planuje tam budowę bazy lodołamaczy. Natomiast miasto nabędzie od Skarbu Państwa, w drodze zamiany, działkę nad Jeziorem Dąbie, przy ul. Żaglowej 12b.

Radni zgodzili się na taką zamianą podczas ostatniej sesji Rady Miasta, przyjmując plan korekt w budżecie. Celem transakcji będzie umożliwienie państwowemu podmiotowi budowy bazy lodołamaczy, która od dawna planowana jest nad Regalicą w Podjuchach. W zamian miasto przejmie od Skarbu Państwa wyżej wycenianą działkę nad Jeziorem Dąbie, w okolicy ul. Żaglowej. Różnicę w cenie będzie musiało wyrównać.

- Gmina dokona wpłaty dopłaty z tytułu różnicy wartości zamienianych ww. nieruchomości wynoszącej 922 608 zł. Nieruchomość Skarbu Państwa po dokonaniu transakcji stanie się własnością gminy i będzie przygotowywana do zbycia – informuje Sylwia Cyza-Słomska z Urzędu Miasta.

Atrakcyjne działki pod inwestycje turystyczno-hotelowe

Okolice ul. Żaglowej to bardzo atrakcyjna lokalizacja. Tuż obok wielką inwestycję zapowiada spółka Tian Yu. Hot Spring Bay ma być nowoczesnym kompleksem hotelowo-apartamentowym ze SPA zasilanym energią geotermalną. Na razie powstała marina.

Trochę bardziej na wschód, w okolicach ul. Jeziornej nad Jeziorem Dąbie, miejskie działki przeznaczone są pod zabudowę usług turystycznych z dopuszczeniem apartamentów mieszkaniowych, hoteli, usługowej zabudowy apartamentowej, przystani żeglarskiej czy portu jachtowego. Miasto niedawno zleciło wykonanie operatu szacunkowego, który określi wartość tych nieruchomości.

Baza lodołamaczy w Podjuchach

Dużo bardziej sprecyzowane plany dotyczą działki przy ul. Karpiej w Podjuchach, którą przejmie Skarb Państwa. Już dawno zdecydowano, powstanie tam baza lodołamaczy. Przedstawiciele PGW Wody Polskie tłumaczą, że to niezbędna inwestycja dla regionu.

- Obecnie lodołamacze będące w posiadaniu RZGW Szczecin są rozproszone w trzech różnych lokalizacjach tj. w Podjuchach, w Gryfinie oraz w Widuchowej. Są to miejsca postojowe przy obecnych Obiektach Hydrotechnicznych w Podjuchach oraz w Widuchowej i przy nabrzeżu postojowym w Gryfinie. Flota lodołamaczy wymaga specjalnej obsługi technicznej, dozoru w czasie wolnym od pracy, a także wymaga bieżących rozruchów. Dlatego przebywanie załóg w jednym miejscu sprzyja utrzymaniu sprawności eksploatacyjnej statków. Planowana baza lodołamaczy ma być zlokalizowana obok Obiektu Hydrotechnicznego w Szczecinie i będzie wyposażona w nabrzeża, wspólny basen portowy z obiektem oraz z zapleczem technicznym i budynkiem socjalnymi – mówi Marek Duklanowski, dyrektor PGW Wody Polskie w Szczecinie.

W miejscu dawnych ogródków działkowych

Inwestycja zakłada m.in.: budowę nabrzeża postojowo-cumowniczego o długości ok. 140 m, z miejscami do cumowania 8 lodołamaczy; przebudowę istniejącego basenu manewrowo – postojowego; budowę budynku administracyjno-biurowego, budynku magazynowo – warsztatowego z częścią socjalną i biurową, wiaty magazynowej i budynków garażowych.

Aby przy ul. Karpiej mogła powstać baza lodołamaczy, wcześniej zlikwidowano działające w tym miejscu ogródki działkowe. Wybrano to miejsce ze względu na dogodną lokalizację nad Regalicą. Przeniosą się tam jednostki obecnie stacjonujące w Gryfinie i Widuchowej, co utrudniało akcję lodołamania, która musi się odbywać w górę rzeki.

- Lodołamacze nie mogą kruszyć lodu w dół rzeki, gdyż powodowałoby to napływanie już pokruszonej kry na bardziej zwartą pokrywę lodową i ostatecznie, zamiast usuwać zatory, sami byśmy je tworzyli. Byłoby to bardzo niebezpieczne i właśnie dlatego każde lodołamanie musi się zacząć od Szczecina i prowadzone musi być w kierunku ujścia Warty – tlumaczy Marek Duklanowski

Termin – marzec 2022 r.

Przetarg na budowę nowej bazy lodołamaczy planowany jest w trzecim kwartale 2020 r. Jeżeli uda się sprawnie wyłonić wykonawcę, podpisanie umowy przewidywane jest jeszcze w tym roku. Baza lodołamaczy powinna być gotowa do marca 2022 r. Finansowanie zadania zagwarantowane jest ze środków Banku Światowego.

Równolegle Wody Polskie modernizują flotę lodołamaczy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie. W stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku trwają prace przy budowie dwóch nowych jednostek: Ocelota i Tarpana. Kosztują one łącznie ponad 30 mln zł, z czego większość stanowi dofinansowanie ze środków Funduszu Spójności.