Wszystko już jasne. Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami do sejmu wejdzie szóstka posłów Koalicji Obywatelskiej, czwórka reprezentantów Prawa i Sprawiedliwości oraz po jednym przedstawicielu Lewicy i Trzeciej Drogi. Do ostatniej chwili trwała walka o mandat między Adamem Rudawskim a Dariuszem Mateckim. Ostatecznie jednak zliczane na końcu głosy ze Świnoujścia mocno wzmocniły Lewicę, co spowodowało, że Trzecia Droga nie nadrobiła straty do PiS.

Wyniki wyborów

W okręgu 41 policzono już wszystkie głosy. Jaki wyglądają ostateczne wyniki wyborów? Koalicja Obywatelska zdobyła 40% głosów. Prawo i Sprawiedliwość niespełna 29%. Trzecia Droga zajęła miejsce Lewicy sprzed czterech lat i rozgościła się na politycznym podium z wynikiem ponad 12,6%. Lewica w Szczecinie z wynikiem wyższym niż w całej Polsce – 9,4%. Konfederacja niecałe 6% i brak mandatu. Bezpartyjni Samorządowcy, wbrew pokładanym w lokalnej sławie nadziejom, nie zdobyli nawet 2% poparcia.

Kto do sejmu? Koalicja Obywatelska

Bez zaskoczenia na liście Koalicji Obywatelskiej najwyższy wynik otrzymał Sławomir Nitras – ponad 90 tysięcy głosów. Magdalena Filiks startująca z miejsca drugiego zakończyła polityczny start z wynikiem 40,7 tys. głosów. Arkadiusz Marchewka utrzymał mandat posła z wynikiem powyżej 30 tysięcy głosów. Potem w Koalicji Obywatelskiej jest ogromna przepaść, a następnie – zaskoczenie – radny Patryk Jaskulski, który zamelduje się w sejmie z wynikiem ponad 7400 głosów. Jest to sensacja, bo jeszcze nikt ze Szczecina nie wszedł do sejmu z 20. miejsca. Kolejne miejsce zajął Grzegorz Napieralski, który osiągnął w 2023 gorszy wynik niż w 2019 roku – zagłosowało na niego 7200 osób. Ostatni mandat zdobywa Artur Łącki z wynikiem 6100 głosów. Anna Nowak, która już nie wejdzie do sejmu, zdobyła ponad 4800 głosów.

Prawo i Sprawiedliwość rzutem na taśmę z czwartym mandatem

Do ostatniej chwili nie było wiadomo, czy Prawo i Sprawiedliwość utrzyma polityczny wynik z 2019 roku. Ostatecznie rzutem na taśmę czwart mandat został obroniony kosztem drugiego mandatu Trzeciej Drogi. Najwyższy wynik na liście zdobył wiceminister Marek Gróbarczyk – ponad 44 tysiące głosów. Bez zaskoczenia wysoki wynik osiągnął również Zbigniew Bogucki, który otrzymał ponad 26 tysięcy głosów. Trzeci wynik uzyskał poseł Artur Szałabawka – ponad 15 tysięcy głosów, poseł poprawił wynik względem 2019 roku. Czwarty mandat zdobył Dariusz Matecki, na którego zagłosowało niecałe 15 tysięcy osób. 

Lewica i Trzecia Droga

Lewica straciła jeden mandat na rzecz Koalicji Obywatelskiej. Dariusz Wieczorek zdobył 15 tysięcy głosów, wyprzedzając Jolantę Tryszkiewcz, która zakończyła wybory z wysokim wynikiem prawie 9 tysięcy głosów.

Rekordowy wynik w Szczecinie odnotowało Polskie Stronnictwo Ludowe. W konglomeracie z Polską 2050 niemal zdobyto dwa mandaty. Lider listy Trzeciej Drogi, Jarosław Rzepa wchodzi do sejmu z wynikiem ponad 21 tysięcy głosów. Adam Rudawski otrzymał 9100 głosów, a Cezary Pakulski ponad 8300 głosów.

Lider Konfederacji Marcin Bedka nie wchodzi do sejmu z wynikiem na poziomie 13 tysięcy głosów. Damian Stawikowski z Bezpartyjnych Samorządowców zdobył ponad 2200 głosów.