Badania nad różnymi właściwościami marihuany trwają od dłuższego czasu. Jednym ze schorzeń, na który dobrze wpływa terapia medyczną marihuaną, jest spastyczność mięśni. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na temat spastyki mięśni oraz przekonaj się, jak leki na bazie konopi wpływają na jej objawy.

Medyczna marihuana – wpływ na organizm

Produkty z konopii już od pewnego czasu stosowane są w celu leczenia różnych przypadłości i uciążliwych schorzeń. Szczególne zainteresowanie marihuaną wzbudziło odkrycie układu endokannabinoidowego w organizmie ludzkim oraz tego, jak produkty konopne oddziałują na niniejszy obszar.

Obecnie nie jest już tajemnicą, że wpływ marihuany na organizm nie ogranicza się wyłącznie do jej psychodelicznego efektu. Naukowcy coraz częściej podkreślają, że niektóre środki na bazie konopi mogą mieć działanie dobroczynne, wspierające w walce z problemami natury zdrowotnej. Do najczęściej wymienianych pozytywnych aspektów medycznej marihuany należą:

  • walka z bólem o różnym podłożu i stopniu nasilenia (także w przypadku bólu przewlekłego);
  • działanie przeciwwymiotne (stosowane chętnie np. w przypadku pacjentów w trakcie chemioterapii);
  • wspomaganie w leczeniu stanów lękowych oraz fobii;
  • wspomaganie walki z bezsennością;
  • poprawa nastroju oraz wspomaganie walki z depresją;
  • wspomaganie leczenia objawów stwardnienia rozsianego (SM), w tym jego objawu w postaci spastyczności mięśni;
  • wspomaganie leczenia choroby Parkinsona oraz Alzheimera.

Czym jest spastyczność mięśni?

Spastyczność zaburza prawidłową pracę układu ruchu – przede wszystkim mięśni. Dolegliwość ta może dotykać osób w różnym wieku. Spastyka mięśni występuje wówczas, gdy elementy układu nerwowego zostają uszkodzone. Ponieważ układ ten jest odpowiedzialny m.in. za prawidłową aktywność mięśniową, jego zaburzenie (a konkretnie uszkodzenie ośrodkowego neuronu ruchu), może doprowadzić do nieprawidłowej pracy grupy mięśniowej.

Warto zaznaczyć, że spastyka mięśni nie jest oddzielną jednostką chorobową, a raczej objawem innych zaburzeń czy chorób. Spastyczność mięśni występuje najczęściej w przypadku stwardnienia rozsianego, ale pojawia się także przy urazach rdzenia kręgowego, mózgowego porażenia dziecięcego czy udaru mózgu.

Objawy spastyczności mięśni

Do najczęściej występujących symptomów spastyczności zalicza się zwiększone napięcie mięśni oraz ich nieprawidłowe funkcjonowanie. Niekiedy objawami są jednak również niedowład i znaczne osłabienie. Spastyczność dotyczy najczęściej kończyn dolnych oraz górnych, jednakże zdarza się, że występuje także w przypadku wewnętrznych narządów człowieka.

Spastyka ogranicza zdolność ruchu, przez co znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie osobom, które są nią dotknięte. Pacjenci często doświadczają problemów z przyjęciem wygodnej, naturalnej pozycji, odczuwają dyskomfort, ból i skurcze mięśni.

Spastyka mięśni a medyczna marihuana

Leczenie spastyczności jest trudne i niekiedy trwa przez całe życie pacjenta. Ponieważ jest to bardzo złożony problem, będący częścią poważnych schorzeń, najczęściej stosuje się połączenie rehabilitacji, fizykoterapii oraz lekoterapii, w skład której wchodzi aplikowanie medycznej marihuany. Jak twierdzą eksperci, działanie leków konopnych na układ endokannabinoidowy oraz receptory CB2 wpływa na hamowanie nadmiernego działania układu immunologicznego i tym samym przeciwdziała spastyczności mięśni.

„Podawanie leków konopnych w przypadku spastyczności mięśni daje bardzo obiecujące efekty. Wyniki, które uzyskano przy leczeniu spastyki u pacjentów z SM, wyraźnie wskazują na zmniejszenie się ilości skurczów. Oprócz tego pacjenci wskazywali, że przyjmowanie medycznej marihuany prawie dwukrotnie zmniejszyło u nich napięcie mięśniowe” – twierdzi ekspert związany z centrum-mk.pl.

Odkrycie i obserwacja wyraźnej poprawy stanu zdrowia oraz ulgi, jakiej doświadczają osoby z SM i innymi schorzeniami neurologicznymi sprawia, że coraz więcej lekarzy przekonuje się do terapii medyczną marihuaną i przepisuje ją swoim pacjentom.