„Wielka Mapa Księstwa Pomorskiego”, opracowana w latach 1610–1618 przez uczonego i badacza Eilharda Lubinusa na zlecenie księcia pomorskiego Filipa II, stała się punktem wyjścia dla wyznaczenia dziewięciu nowych tras turystycznych, które zostały opublikowane w formie przewodnika.

Mapa, która światło dzienne ujrzała w 1618 roku, była jak na owe czasy przedsięwzięciem niezwykłym. Jej ogromne rozmiary, szczegółowość oraz bogate zdobienie motywami ikonograficznymi miały świadczyć o wybitnym znaczeniu Księstwa Pomorskiego i władających nim książąt z dynastii Gryfitów. 400 lat po rozpoczęciu prac nad mapą Zamek Książąt Pomorski przy współpracy z Tourismusverein Nationalpark Unteres Odertal e.V. Schwedt/Oder zaprezentował przewodnik zawierający trasy po czterdziestu dziewięciu miejscowościach Pomorza Zachodniego i Meklemburgii Pomorza Przedniego.

Ten przewodnik jest kolejną cegiełką w budowaniu naszej tożsamości regionalnej. Tej tożsamości, która tak naprawdę została kiedyś zupełnie brutalnie przerwana. – mówi Wojciech Drożdż, Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

Przewodnik został wydany w dwóch wersjach językowej – polskiej i niemieckiej. Na razie na rynku ukazało się 10 tys. egzemplarzy. Oprócz przewodnika wydana została także mapa z wyznaczonymi trasami turystycznymi. Projekt był finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu INTERREG IVA (Fundusz Małych Projektów). Publikacja nie trafi do sprzedaży, będzie rozdawana do wyczerpania zapasów. W przyszłości prawdopodobnie pozycja zostanie dodrukowana ze środków własnych Zamku Książąt Pomorskich – drugie wydanie będzie można kupić.

W ramach projektu od 1 lipca 2014 r. pod adresem www.lubinus.pl udostępniona zostanie strona internetowa z opisami i mapą wyznaczonych tras turystycznych, zdjęciami wybranych zabytków architektury oraz gotowym do pobrania przewodnikiem w formie elektronicznej. Dystrybucja przewodnika rozpocznie się w lipcu.

Już niedługo na łamach naszego portalu ukaże się recenzja książki "Śladami Lubinusa. Przewodnik niezwykły"