Mały Kontrapunkt to dwa dni wypełnione wydarzeniami przygotowanymi z myślą o dzieciach, ale także o fanach ciekawej muzyki ze Skandynawii. Można więc chyba wybrać dla siebie kilka interesujących propozycji.
Muzyczne atrakcje
Pierwszym punktem programu będzie występ islandzkiej grupy Retro Stefson (13 kwietnia, 19.00) w „Pleciudze” i niewątpliwie będzie to smakowite danie dla fanów muzyki nordyckiej. W sierpniu zespół ten zagra na katowickim Off Festiwalu, a my zobaczymy ich już teraz... Retro Stefson to eklektyczna kombinacja pop rocka, latino i funku Zadebiutowali w 2006 roku na festiwalu Iceland Airwaves. Kompozycje zarejestrowane na wydanej dwa lata później płycie "Montana" oraz na CD "Kimbabwe" (2009), a także wiele występów na żywo, sprawiły że ta siedmioosobowa formacja (dowodzona przez Unnsteinna Manuela Stefánssona), ma już status grupy bardzo cenionej we własnym kraju. Od pewnego czasu zyskują też coraz większe uznanie za granicą. Ten zespół jest bardzo energetyczny na żywo. Dlatego organizatorzy specjalnie przygotują dużą salę „Pleciugi”. Scena będzie specjalnie przearanżowana tak by widzowie byli blisko muzyków i by mogli aktywnie odbierać przekaz dźwiękowy. Islandczykom zależy bowiem na interakcji z publicznością. Warto dodać, że następnego dnia (o godz. 11.30) muzycy poprowadzą zajęcia warsztatowe z młodymi pasjonatami gry na instrumentach.
14 kwietnia również odbędzie się występ muzyczny (tym razem w Teatrze Kana). Wówczas można będzie zobaczyć norweskiego artystę Einara Straya z towarzyszącym mu zespołem. Fortepianowe akordy i poetyckie teksty śpiewane po angielsku, to wyróżniki tej propozycji, ale w wersji live zapewne będzie to jeszcze bogatszy i bardziej wyrafinowany przekaz.. Podczas wieczoru w „Pleciudze” usłyszymy przede wszystkim utwory z debiutanckiej płyty Einara - "Chiaroscuro"
Dla młodszych
Wśród spektakli, które znalazły się w programie jest kilka propozycji, które młodzi szczecinianie już zapewne znają. To inscenizacje „Na arce o ósmej” z Teatru Współczesnego, a także „Zuzu i Lulu” oraz „Jabłoneczka” wybrane z repertuaru ”Pleciugi”.
Główną częścią programu będą jednakże inscenizacje teatrów z północy Europy. Jak powiedziała kuratorka Małego Kontrapunktu, pani Martyna Głowacka: „Grup tworzących dla dzieci jest w Skandynawii bardzo dużo, zwłaszcza w Danii. Dlatego wybór jest bogaty, a przy tym są to zespoły przeważnie na bardzo wysokim poziomie artystycznym. Nordic Cuture Found, który wsparł nas finansowo, dotuje maksymalnie trzy edycje danego festiwalu, więc warto to wykorzystać”
Klauni w tarapatach
Młodzi widzowie będą mogli zobaczyć cztery zagraniczne przedstawienia .„Cześć, Maluszku” Minny Krook ze Szwecji (zgodnie z tytułem adresowane do najmniejszych odbiorców) oraz „Morska przygoda Mattiego” fińskiego Vekkulikettu (historią marynistyczna dla nieco starszych dzieci stworzona za pomocą teatru cieni) to dwa spektakle, które pokazane będą trzy razy. Sztuka „MyFikcja & Prywatny obrzęd” norweskiej grupy Panta Rei Danseteater to coś dla dzieci w wieku szkolnym, natomiast „Drzwi – dwoje klaunów w tarapatach” przygotowane przez Dance Theatre Hurjaruuth z Helsinek, to również propozycja głównie dla przedszkolaków. Większość inscenizacji wystawiona będzie w „Pleciudze”, ale kilka (w tym np. ostatnia z wymienionych) w Teatrze Współczesnym.
Na wszystkie wstęp kosztuje 5 zł. Poza tym dzieci będą mogły uczestniczyć w warsztatach piekarniczych i plastycznych w namiotach zlokalizowanych blisko „Pleciugi” (na te zajęcia obowiązują zapisy).
Muzyczny epilog
Duński zespół Pinkuniozu zakończy swym występem (15 kwietnia) cały ten cykl wydarzeń. Podobnie jak Retro Stefson, także ta grupa przyjedzie do naszego kraju po raz pierwszy - właśnie na Mały Kontrapunkt. Jaleh Negari, Jeppe Brix, Andreas Pallisgaard i Jakob Falgren grają bardzo eklektyczną muzykę, która jest złożona z takich elementów jak skandynawski folk, pop lat 60-ych czy awangardowy rock. Wystąpią w Teatrze Kana o godz. 19.00.
Komentarze
0